Endüstriyel Fanlar, Fan Çeşitleri

Endüstri sektöründe kullanım alanına göre fan ürünleri ve farklı özelliklerde bulunan endüstriyel fanlar vardır. Endüstriyel fan çeşitleri tasarlanırken kullanılacağı alanlar ve prosesler de göz önüne alınmaktadır.

Erf Grup, endüstriyel fan imalatı yapan bir firmadır. Endüstriyel fan üreticileri arasında yerli sermaye ile kurulmuş olan firmamız fan ve salyangoz ürünlerinin imalatını ve satışını yapmaktadır. Erf Grup; fan, pompa, havalandırma, makine, tarım, dökümhane alanlarında endüstriyel fan çeşitleri üretmektedir. Günümüzde birçok alanda yaygın olarak kullanılan “Endüstriyel fan nedir?, Endüstriyel fanlar nerede kullanılır?” diye merak ediyorsanız tüm sorularınızın cevaplarını da burada bulabilirsiniz.

Endüstriyel Fan Nedir?

Kullanım alanına ve amacına bağlı olarak değişiklik gösteren endüstriyel fanların bazı çeşitleri vardır. Fanların çeşitlerine göre kapasiteleri ve kalınlıkları farklılık göstermektedir.

Endüstriyel fan nedir diye soracak olursak, kısaca oluşturduğu basınç ile hava akışı yönünü değiştiren cihazlar olduğunu söyleyebiliriz.

Endüstriyel Fan Çeşitleri

Endüstriyel fan çeşitlerini kendi aralarında,

 • Aksiyal fanlar
 • Salyangoz fanlar
 • Radyal fanlar
 • Hücreli fan
 • Plug fan

olarak sınıflandırabiliriz. Şimdi hem bu fan modellerini yakından tanıyalım aynı zamanda da hangi alanlarda kullanıldığına bakalım.

Aksiyal Fan Ürünleri

Aksiyal fanlar genellikle dökümhanelerde, atölyelerde, endüstriyel tesislerde, yüksek emişin ihtiyaç duyulduğu mutfaklarda tahliye fanı olarak kullanılabilmektedir. Ayrıca aksiyal fanlar otoparklarda duman tahliye amacıyla da kullanılmaktadır. Bu tip fanlarda yüksek ısıya, belli bir süre dayanabilecek güçte duman motorları tercih edilmektedir.

Aksiyal fanlar, hava transferlerini hızlı bir şekilde geliştirecek şekilde tasarlanmıştır. Bu fanlar; serbest atışlı, hava kanalı bağlantılı ya da dairesel kesitli olarak kullanılmaktadır. Aksiyal fanların montajı da hızlı ve kolaydır.  Aksiyal fanlar kendi içerisinde üç farklı gruba ayrılmaktadır.

 1. Pervane Kanatlı Aksiyal Fanlar: Aksiyal fanlar arasında bulunan pervane kanatlılar klima uygulamalarında, havalandırma sistemlerinde, alçak basınç, orta basınç,yüksek basınç ısıtma sistemlerinde kullanılmaktadır.
 2. Kılavuzlu Silindir Aksiyal Fanlar: Bu model fanlar, alçak statik basınca sahip ve büyük hava debilerinde kullanılmaktadır.
 3. Pervane Kanatlı Aksiyal Fanlar: Pervane kanatlı olan fanlar yüksek, orta, alçak basınca sahip genel ısıtma sistemlerinin yanı sıra, klima uygulamalarında ve havalandırma sistemlerinde de kullanılmaktadır.

Salyangoz Fan Ürünleri

Salyangoz fanlar, adından da anlaşılacağı gibi, tıpkı bir salyangoz kabuğuna benzemektedir. Bu fanlar sanayi tipi üretim fabrikalarında yoğun maddelerin temizlenmesi için kullanılmaktadır. Bu fanlar hava kanallarının taze hava üflemesi için ya da içeride olan havanın tahliye edilmesi için kullanılan maddelerle, daire şeklinde ve kare kesitli olan hava kanallarının birbirine bağlanmasına yarar.

Salyangoz fanlar, basınç aralıklarına ve debilerine göre, üfleme ve emiş güçlerine göre farklı şekillerde görülebilmektedir. Havanın akışı konusunda oldukça önemli olan salyangoz fanlar, fan çeşitleri arasında en güçlü ve en kullanışlı olanlardandır. Birçok büyük işletme ve fabrikalarda da tercih edilen salyangoz fanların toz emici özelliği de bulunmaktadır. Tavan, duvar, yer gibi alanlarda monte edilerek, kolay bir şekilde kullanılabilir.

Radyal Fanlar

Radyal fanlar, gazın ya da havanın basınçlanması sonucu aktarımın sağlanmasına yardımcı olan donanım sistemleridir. Radyal fanların düşük ya da yüksek performanslı sisteme sahip olanları mevcuttur. Hava soğutma, toz toplama gibi özellikleri de bulunmaktadır.

Radyal fanlar santrifüj fan olarak da bilinmektedirler. Radyal fanlar kendi içerisinde dört gruba ayrılmaktadır.

 1. Eğimsiz Tip: Genellikle endüstriyel fabrikalar da ve yüksek basınca sahip klima sistemlerinde tercih edilmektedir. Dayanıklı ve paslanmaya karşı malzemeden üretilmiş radyal fanlar sayesinde uzun süreli kullanım da mümkündür.
 2. Öne Eğilimli Kanatlı Tip: Bu tip radyal fanlar alçak basınca sahip havalandırma sisteminde kullanılarak karşımıza çıkarlar. Klima cihazlarında da kullanılmaktadır. Basit yapıda olmalarından dolayı evlerde de kullanılabilmektedir.
 3. Geriye Eğilimli Kanatlı Tip: İş yerlerinin, tesislerin, fabrikaların havalandırma sistemlerinde kullanılmaktadır.
 4. Aerodinamik Kanatlı Tip: Bu tip radyal fanlar da genel havalandırma sistemlerinde ve büyük hava debilerinde kullanılmaktadır.

Hücreli Fan Ürünleri

Diğer adıyla aspiratör (kanal tipi fan) olarak bilinen hücreli fan, soğutma veya ısıtma sistemlerinde hava sirkülasyonunu sağlamaktadır. Amacı ortamın havasını temizlemek ve  tazelemektir.

Hücreli fanların, diğer havalandırma cihazlarından bir farkı bulunmaktadır. Diğer fanlara göre izole edilen bir kabini ve dış korunaklı bir yapısı vardır. Böylece fan çalışırken daha az ses çıkartması sağlanmaktadır. Korunaklı yapı ile ayrıca, fanın kasnakları, kayışı, motoru da zarar görmemiş olur.

Hücreli fanlar, sessiz çalışabilmektedirler. Filtre yardımıyla da çalıştıkları için dışarıdan gelen havayı da temizleyerek, iç mekanın havasının temizlenmesine yardımcı olmaktadırlar. Diğer fanlara göre avantajları fazla olan hücreli fanlar alışveriş merkezi, spor salonu, toplantı salonu, hastane, okul, banka gibi fazla kalabalık bulunduran ve hava sirkülasyonu sağlanmak istenen mekanlarda da kullanılmaktadır.

Plug Fan Ürünleri

Plug fan, düşük ve orta basınçlarda yüksek verimli devirdaim havası sağlayan fanlardır. Kurulumu ve sökülmesi de oldukça kolaydır. Körüklü bir montaj paneline sahiptir.

Endüstriyel Fanlar Nasıl Çalışır?

Endüstriyel fanlar elektrikle çalışmaktadır. İhtiyacınız olan fanın seçimini yapmadan önce ERF Grup kategorilerine göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Aradığınız fan çeşitleri için farklı model ve özellikteki ürünler, uzman ekibimiz tarafından hava transfer işleminin yapılacağı yere yerleştirilmektedir. Tüm endüstriyel alanlarda kullanılabilecek fanlarımız için detaylı bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Endüstriyel Fan Fiyatları

Endüstriyel fan fiyatlarına ulaşmak için ERF Grup müşteri hizmetleri ile iletişime geçebilirsiniz. Kaliteli malzeme ile üretilen endüstriyel fan seçeneklerine en uygun fiyatlar ile sahip olabilirsiniz. Endüstriyel fan fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için dilerseniz sitemizden teklif formu alabilir, dilerseniz web sitemizde bulunan iletişim bilgilerimiz kısmından bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Endüstriyel Fan Nereden Alınır?

ERF Grup olarak tüm endüstriyel fan ürünlerimizin üretimini kendimiz yapmaktayız. Uzun süreli kullanım sağlayacak olan kaliteli ve ihtiyacınız olan endüstriyel fanlara ERF Grup ayrıcalığıyla sahip olabilirsiniz. Hangi ürünü alacağınız hakkında bilginiz yoksa uzman ekibimiz size bu konuda da yardımcı olacaktır.

ERF Grup, yalnızca Türkiye’de değil, Dünya geneline üretim yapma kapasitesine de sahip, müşteri memnuniyeti odaklı çalışan bir firmadır.