Aksiyel fanlar, özel şekil verilerek yuvarlak hale getirilen, giriş ve çıkış ağızlarına yuvarlak hava kanalı flaşları monte edilen cihazlardır. Bu cihazlarda elektrik motorları mukavemeti artırılmış bağlantı ayakları sayesinde cihaz gövdesine monte edilir. Yuvarlak aksiyel fanlar galvaniz kaplı statik boyaya sahip saclar kullanılarak imal edilmektedir.

Aksiyel Fan Ne İşe Yarar?

Aksiyel fanların görevi, hızlı bir hava transferi sağlamaktır. Dairesel kesitli olan bu fanlar, hava kanalı bağlantılı ya da serbest atışlı olarak kullanılabilmektedir. Aksiyel kanatlı fanlar; otoparklarda jetfan havalandırma sistemlerine entegre edilebilmektedir. Bu sayede toplanma havasının yer seviyesine ulaşması sağlanır. Bu cihazlar hem aspiratör hem de vantilatör olarak görev yapabilmektedir. Aksiyel kanatlı fanlar, patlayıcı ve parlayıcı maddelerin transferinde de kullanılabilmektedir.

Aksiyel Fanların Kullanım Alanları

Aksiyel fanlar, duman tahliyesi, hava transferi ve benzeri ihtiyaç olan tüm alanlarda kullanılabilmektedir. Duman tahliyesi amacıyla çalışan fanların motorları yüksek ısılara dayanabilmektedir. Bu fanlarda kullanılan duman motorları 300 dereceye kadar sıcaklığa en az 3 saat dayanabilecek şekilde tasarlanmaktadır. Aksiyel kanatlı fanlarda kullanılan pervaneler sayesinde ise açı ayarı sayesinde debi ve basınç ayarı yapılabilmektedir. Açı ayarı yapılabilen kanatçıklar bakalit ve alüminyum materyaller kullanılarak üretilmektedir.

Aksiyel fanlar soğutma kulelerinde, tozlu alanlarda, patlayıcı ve yanıcı özelliği bulunan gazların kullanıldığı tesislerde ve asitli ortamlarda özellikle tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra uzun tünellerde havalandırma ihtiyacı da bu fanlar sayesinde karşılanabilmektedir. Aksiyel fan çeşitleri, dökümhanelerde, endüstriyel tesislerde, atölyelerde ve yüksek emişe ihtiyaç duyulan mutfaklarda da kullanılabilmektedir.

Aksiyel Fanların Avantajları

Son derece pratik bir kullanıma sahip olan aksiyel fanlar, ekonomik çözümler sunmaktadır. Hava kanalı karşı bağlantı flanşları, hızlı ve kolay bir şekilde monte olanağı sunmaktadır. Montaj yönünün değiştirilmesiyle aksiyel aspiratör ve vantilatör olarak da kullanılabilmektedir.

Bu fanlarda pervaneler motor miline direkt akuple edilir. Bu sayede güç aktarım mekanizmalarına bağlı olarak verim düşüşleri yaşanmamaktadır. Projenin gereksinimleri açısından istenen basınç ve debi miktarı, açı ayarlı kanatlar sayesinde hassas biçimde ayarlanabilir. Gerekli durumlarda ise iki hızlı elektrik motoru kullanılarak havalandırma ve duman tahliye işlemlerinde kullanılabilmektedir.

Aksiyel Fan Çeşitleri

Radyal ve aksiyel fanların birbirlerinden farklı olmasının temel sebebi, aksiyel fanlarda basınç ile oluşturulan havanın hareketinin eksenel yönde olmasıdır. Radyal fanlarda bu durum merkez kaç kuvveti doğrultusunda olmaktadır. Aksiyel fan çeşitleri üç farklı grupta ele alınmaktadır. Bunlar pervane kanatlı tip, silindir kanatlı tip ve kılavuzlu silindir tip aksiyel fanlardır. Aksiyel fan çeşitleri montaj açısından oldukça pratik ve kolay seçeneklerdir. Enerji verimliliği açısından son derece başarılı olan bu fanların çeşitleri şu şekilde açıklanabilir;

  • Pervane Kanatlı Tip Aksiyel Fanlar: Bu fan tipi; alçak, orta ve yüksek basınçlı genel ısıtma sistemlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra havalandırma sistemleri ve klima uygulamalarında da bu tip fanlar kullanılmaktadır.
  • Silindir Kanatlı Tip Aksiyel Fanlar: Bu fan tipleri alçak ve orta basınçlı genel ısıtma sistemlerinde kullanılmaktadır. Bununla birlikte kurutma ve boya işlemleri yapılan kabinlerdeki egzoz sistemlerinde de silindir kanatlı fanlar kullanılır.
  • Kılavuzlu Silindir Tip Aksiyel Fanlar: Bu fan tipleri ise alçak statik basınçlı ve büyük hava debilerinde kullanılmaktadır.

Sessiz Aksiyel Fanlar

Silent aksiyel fan olarak da bilinen bu fanlar havalandırma işlemlerinde kullanılmaktadır. Sessiz aksiyel fanlarda farklı modeller bulabilmek mümkündür. Bu modeller genel olarak büyüklüklerine yani verimlerine göre farklılık gösterir. Model çeşitliliği farklı standartlarda olabilmektedir. En büyük avantajı ise sessiz bir şekilde çalışmasıdır. Düşük desibel aralıklarında çalışan sessiz aksiyel fanlar, ortam izolasyonu sağlar. Duvar ya da tavanlara monte edilebilen bu fanlar, cam yüzeylere de sabitlenebilmektedir.

Pratik ve sessiz olan bu tip aksiyel fanlar ortam havasının dönüşümünü sağlar. Son derece verimli ve hızlı bir şekilde hava sirkülasyonu sağlayan sessiz fanlar, 40 derece sıcaklığa kadar çıkabilmektedir. Isıtma ve soğutmanın yanı sıra iklimlendirmede de bu fanlar kullanılabilmektedir. Genel olarak suya karşı dayanıklı bir yapıları vardır. Bu sebeple banyo, mutfak ve tuvalet gibi alanlarda yaygın olarak kullanılırlar. Bunların yanı sıra ise endüstriyel tesislerde de kullanımı son derece uygundur. Özellikle parlayıcı ve patlayıcı maddelerin bulunduğu ortamlarda havanın temizlenmesine yardımcı olurlar.

Aksiyel Fan Modelleri

ERF ile onlarca farklı aksiyel fan modeline erişmeniz mümkündür. Geniş ürün yelpazesi sayesinde, ihtiyacınıza uygun bir fan modelini rahatlıkla bulabilirsiniz. Hava akımı sağlanması açısından önemli bir cihaz olan aksiyel fanlar, farklı özelliklere sahiptir. Aksiyel fan tercihinde bulunurken, öncelikle ihtiyaçlarınızı belirlemeniz gerekir. Bunun ardından tip ve model seçimi yapabilirsiniz.

AKAP

AKAP modeli, alüminyum pervaneli direkt akuple, kovanlı bir seçenektir. AKAP, yüksek basınç kayıplarını ve yüksek hava debilerini karşılayabilen kovanlı fan pervanelerine sahiptir. Bu pervanelerin imal malzemesi alüminyumdur. Kanat açılarının ayarlanabilir olması debi ve basınç değişimi yapabilme olanağı sunmaktadır. İhtiyacınıza bağlı olarak; 200, 300, 400 derece sıcaklıklara 2 saat boyunca dayanabilen motorlarla üretilebilirler.

ERF-AKPP

Aksiyel kovanlı plastik pervaneli fan (AKPP) yüksek hava debilerini ve basınçları karşılayabilmektedir. Kovanlı fanların pervanesi PVC malzemelerden üretilmektedir. Kanat açılarının ayarlanabilmesi sayesinde debi ve basınç değişimi yapılabilmektedir.

ERF-AKMP

Dört kanatlı aksiyel kovanlı metal pervaneli fan, yüksek hava debileri sağlayabilir. Metal pervaneleri sayesinde bu işlemi başarılı bir şekilde gerçekleştiren AKMP, talebe göre yüksek sıcaklıklara mukavim olarak imal edilebilmektedir.

ERF-AYMP

Bu fan, 4 kanatlı metal mervaneli aksiyel fan olarak ifade edilebilir. Duvar ve pencereye montaj olanağı bulunmaktadır. Düşük ses seviyesi ve güçlü hava akımı sağlarlar. Ekonomik bir seçenek olmasıyla ön plana çıkmaktadır.

ERF-ADMP

Dört kanatlı, metal pervaneli bu aksiyel fanın ayırt edici özelliklerinden biri kare kasalı olmasıdır. Duvar ve pencereye monte edilebilen ADMP, güçlü hava akımı sağlar.

ERF-AYP

Yedi kanatlı metal pervaneli aksiyel fan, duvar ve pencerelere monte edilebilmektedir. Bu fanlar yüksek verimlilik sağlayan ekonomik seçeneklerdir.

ERF-ADYP

ERF-ADYP, 7 kanatlı metal pervaneli ve kare kasalı aksiyel fan seçeneğidir. Güçlü hava akımı sağlayan bu seçenek duvar ve pencereye montaj imkânı sunmaktadır.

EST

Yuvarlak aksiyel fan (EST) duvar ve pencereye kolaylıkla monte edilebilmektedir. Yüksek hava debilerine ulaşan bu cihaz, düşük ses seviyelerine sahiptir. EST daha çok fabrika, depo, boyahane, imalathane gibi endüstriyel alanların havalandırılmasında kullanılmaktadır. Sanayi tipi aksiyel fan olarak bilinmektedir.

EKST

Kare kasalı aksiyel fan (EKST) yüksek hava debilerine düşük ses seviyelerinde ulaşabilmektedir. Duvarlara ve pencerelere pratik biçimde monte edilen bu fanlar; depolarda, boyahanelerde, imalathanelerde ve fabrikalarda yaygın olarak kullanılmaktadır.

ERF-HKAF

Hücreli kovanlı alüminyum pervaneleri aksiyel fan (HKAF) yüksek hava debileri ve basınç kayıplarını karşılayabilmektedir. Bu kovanlı fanların pervaneleri, alüminyum dökümlerden üretilebilmektedir. Ayarlanabilir kanat açılarına sahip bu fanlarda kabin 20 mm kalınlığında folyo kaya yünü izoledir. Bunun yanı sıra son derece sessiz çalışırlar ve talebe göre 200 ila 400 derece sıcaklığa 2 saat boyunca dayanımlı motor ile üretilebilirler.

ESF

Aksiyel soğutma fanları (ESF) emici ve üfleyici modelleriyle yüksek performans ve düşük gürültü amacıyla üretilmiştir. Uzun süre boyunca bakım gerektirmez ve ideal açıları sayesinde pervanelerden maksimum düzeyde performans elde edebilirsiniz. ESF tipi fanlar, hız kontrol cihazlarıyla ayarlanabilmektedir.

AKDR

Dıştan rotorlu ve direkt akuple olan bu tip fanlar metal kanatlı pervanelere ve kare kasaya sahiptir. Duvar ve pencerelere monte edilebilirler ve düşük ses seviyelerinde çalışırlar.

ERF-ADR

Dıştan rotorlu metal kanatlı aksiyel fan, güçlü hava akımı sağlayabilmektedir. Düşük ses seviyesine ve yüksek verimliliğe sahip ADR, ekonomik bir seçenek olarak ön plana çıkar.

ERF AYBT

Dıştan rotorlu motorlu, metal kanatlı pervanelere sahip AYBT, dairesel kasalı boru tipi seçenektir. Kanal aralarında montaj imkanı sağlayan bu fanlar güçlü hava ekimi sağlarlar. Düşük ses seviyelerinde yüksek verimle çalışan bu fanlar, ekonomik açıdan da son derece uygundur.

ABPP

Dıştan panjurlu banyo ve WC tipi fan, PVC malzemelerden üretilmektedir. Kare kasalı ve sessiz olan bu fanlar, korozyana karşı son derece dayanıklıdır ve çift yönlü olarak çalışabilmektedir.

Aksiyel Fan Fiyatları

Aksiyel fan fiyat açısından son derece uygun modellere sahiptir. Bununla birlikte fiyatları genel olarak fanların çeşidine, kalitesine ve yapı malzemesine göre değişiklik gösterir. Sanayi tipi olan, geriye eğimli, yatay akışlı, eğimli hücreli, alüminyum gövdeli, soğutma fanlı ve aksiyel aspiratör çeşitleri gibi farklı seçeneklerde üretilebilmektedir. Model çeşitliliğinin fazla olması fiyat yelpazesine de yansımaktadır.

Bir aksiyel fan satın alırken, ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmanız gerekir. Bunun yanı sıra fanın büyüklüğü de fiyatları etkileyen faktörlerden biridir. ERF Grup, onlarca farklı aksiyel fan tipini kullanıcılara sunmaktadır. İhtiyaçlarınızı belirledikten sonra, dilediğiniz özelliklere sahip olan fanı seçebilir ve avantajlı fiyatlara satın alabilirsiniz.