Fan yedek parçaları, fanın arıza verdiği durumlarda zaman kaybetmeden yerine yenisini koyabilmek için çok önemlidir. Fan, bir basınç farkı yaratıp havanın akışını sağlayan cihazlara verilen isimdir. Fanın sözlükte bulunan kelime anlamı ise ‘’temizleyici’’ demektir. Fan soğuk ve sıcak havayı birbirine dengeli ve eşit bir şekilde savurarak çalışır. Bu cihazlara pervane, havalandırma aracı, pervane kanadı ve vantilatör de denilmektedir.

Fanlar ortamda bulunan kirli havanın temizlenmesi için elektrik aracılığıyla kullanılan bir alettir. Bu fanın hareket halinde olan bir pervanesi mevcuttur ve hava üzerinde çalışmasını sürdürür. Bu çalışma fana kinetik ve sitetik bir enerji sağlar ve fan çalışma fonksiyonunu bu sayede başarıyla yerine getirir.

Havalandırma fanları kullanıldığı alanlara göre farklı işlevlere sahip cihazlardır. Egzoz fanı, emme dönüş fanı, basma fanı gibi farklı çeşitlerde karşınıza çıkar. Bu fanlar havada bulunan istenmeyen kirli gazları, sıcak veya soğuk havayı kapalı alanın dışına atmayı sağlayan sistemlerdir. Bu sayede temiz hava ile havalandırma kanalından geçen hava dışarı atılır ve hemen geri içeri alınır. Böylece sıcak ya da soğuk, kirli gazlar barındıran hava dışarı çıkar yerine temiz hava içeri giriş yapar.

Havalandırma fanları, çoğunlukla havalandırma kanalının giriş kısmında tercih edilir. Alışveriş merkezleri, otoparklar, hastane ve okullar gibi çok aktif şekilde kullanılan alanlar havalandırma fanına çok fazla ihtiyaç duyar.

Birden fazla işlevi olan ve insan sağlığına zarar vermeden çalışma prensibine sahip fanların yedek parçalarıyla birlikte temin edilmeleri, kullanım kolaylığı açısından önemlidir. Kırılan ya da bir şekilde zamanla hasar almış fanın, bulunan yedek parçayla değiştirilirken zaman kaybetmemek konfor sağlayacaktır. ERF Group web sitesini ziyaret ederek kullandığınız fanın yedek parçaları cazip fiyatlarda firmamızdan temin edebilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Fan Çeşitleri

Fanlar kullanım yerine göre birbirinden farklı tasarım ve özelliklere sahip ürünlerdir. Havalandırma fanı söz konusu olduğunda en sık tercih edilen başlıca çeşitler ise;  Salyangoz havalandırma fanı, davlumbaz fan, aksiyel fan, banyo fanı, radyal fan, egzoz fanı, baca fanı, kabinli fan, yüksek basınçlı fan, duman egzoz fanları, sanayi tipi fan, blower’lar, yüksek basınçlı fanlar, orta basınçlı fanlar, alçak basınçlı fanlar ve körükler olarak sıralanabilir.

Fan seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunlara dikkat edildiğine çok daha uzun ömürlü fan seçimi yapma imkânı yakalamış olursunuz. Havalandırma fanı alırken, ortamda bulunan hava miktarının yani hava debisinin doğru şekilde analiz edilmesi gerekir. 

Bu ortamda yer alan damper, kanal, panjur, hava yıkayıcısı ve filtre gibi etkenlerin yarattığı basınç kayıpları dikkatli bir şekilde toplanmalıdır. Bu sayede statik bir basınç sağlanmalıdır. Nitekim doğrudan tahrikli fanların kullanımı çok daha idealdir. Eğer çalışma prensibi uygunsa, farklı debiye sahip sistemlerle frekans invertörleri kullanılmasında bir sakınca yoktur.

Fan Bakımında Yedek Parçaların Önemi

Fan kullanımında periyodik bakımlarının düzenli bir şekilde yapılması çok büyük önem taşımaktadır. Bu sadece cihazın ömrünü uzatmakla kalmaz, çok daha verimli bir kullanım deneyimi elde etmiş olursunuz. Fan bakımını düzenli bir şekilde yaparak cihazı uzun vadede koruma altına alabilirsiniz.

Fan kullanımı ve bakımında dikkat edilmesi gereken bazı etkenler bulunur. Bu etkenlere özen gösterildiğinde, uzun yıllar sorunsuzca fan kullanım konforunu yakalayabilirsiniz. İlk olarak fan kayışlarının rutin şekilde kontrol altında tutulması önemlidir. Sonrasında fan yataklarının yağ kısımları kontrol edilmeli ve eğer yağda bir azalma görülüyorsa yağlama işleminin hemen yapılması gerekir.

Fanlarda sürekli bir hava giriş ve çıkışı yaşanmaktadır. Buda fan çarklarında kir ve toz birikmesine neden olur. Bu durum insan sağlığı açısından tehlike arz ederken, diğer yandan cihazın kullanım verimliliğini düşürür. Fan bakımında fan filtreleri ve çakralarının düzenli ve etkili bir şekilde temizlenmesi gerekir. Bu sayede kullanmış olduğunuz fan işlevini çok daha sağlıklı ve aradığınız verimlilikte sürdürebilme imkânı yakalar.

Fan kullanırken cihazda geri dönülmez bir arıza ya da oluşan hasar tespit ettiğinizde, ilgili parçayı hemen değiştirmeniz şarttır. Aksi takdirde ortamda bulunan kirli hava içeride birikecek ve her bakımdan insan sağlığına zarar verecektir. Bu anlamda fan yedek parçalarını yanınızda bulundurmanız ve cihazı yedek parçalarla birlikte satın almanız, bir olumsuzluk halinde hemen bozulan parçayı yedek parçaları ile değiştirmenizi sağlar.

Fan yedek parçaları, fanı satın aldığınız firmadan temin etmek, orijinallik konusunda herhangi bir şüpheye düşmenin önüne geçer. Fan yedek parçalarında orijinallik, kullanım verimliliğini sürdürmek adına çok önemli bir yere sahiptir. Bu yüzden eğer fan saldığınız firmadan yedek parça satın alamıyorsanız, mutlaka güvenilir bir firmadan orijinal fan yedek parçaları aldığınızdan emin olmanız gerekir.

Fan Yedek Parçaları İçin ERF Group Kalitesi

Tüm fan ve havalandırma ihtiyacınıza cevap niteliğinde ürünler ithal eden ERF Group, ihtiyaçlarınız doğrultusunda ürünler sunar. Firmamız müşteri memnuniyeti odaklı çalışırken, sizin ihtiyaç ve isteklerinizi en doğru biçimde analiz eden son derece profesyonel bir firmadır.

Son teknolojik imkânlar kullanılarak üretilen tüm ürünleri ERF Group olarak sizlere bütçeye uygun fiyat aralıklarında sunuyoruz. Kolay alışveriş ve kaliteli hizmetin bir arada bulunduğu ve hedefler doğrultusunda daima üst düzey standartlara yer verilen firmamız çok uzun yıllardan beri sizlere hizmet vermekten onur duyar.

Geniş ürün seçeneklerinin yer aldığı ERF Group web sitesinde yer alan ürünler arasından ihtiyacınız olan ürünü seçip, tek tıkla satın alabilirsiniz.

Sadece Türkiye ile sınırlı kalmayıp, dünya çapında üretim sağlayan ERF Group sahip olduğu bilgi ve birikimle uzman personeli ile daima yanınızda. Fan ve salyangoz ürünler hakkında gerekli bilgiye sahip değilseniz, son derece donanımlı ve alanında uzman kadromuzdan gerekli destek ve teknik bilgiyi alabilirsiniz.

ERF Group olarak ürünlerimizde kaliteye ve dayanıklılığa çok önem veriyoruz. Hem aradığınız özelliklerde hem de işlevsel fan sistemlerine ERF Group güvencesinde sahip olmak istiyorsanız web sitemize göz atmanız yeterlidir. Fan çeşitlerimiz arasında ihtiyacınıza uygun olan ürünü seçebilir, bu ürünün yedek parçalarını da firmamızdan kolay bir şekilde temin edebilirsiniz. Tüm ürünlerimiz ERF Group garantisinde sizlere sunulurken, memnuniyetiniz ve kullanım konforu yakalayabilmeniz daima önceliğimizdir. ERF Group, aradığınız tüm ürünlere kalite farkıyla sahip olabilmeniz için çalışmaya devam ediyor. Çünkü bizim için kalite asla tesadüf değildir.