Radyal ve axiyal fanlar, hayati önem taşıyan teknoloji ürünleridir. Kullanım amacı ve yerine uygun olarak seçilerek profesyonel kurulum gerektirmektedir. Radyal fan, genel olarak ticari alanlarda kullanılmaktadır.

Yüksek performanslı ve metal gövdeli sistemler olarak asansörler, endüstriyel alanlarda güvenle kullanılabilmektedir. Axiyal fanlar ise tozlu alanlar, soğutma kuleleri gibi hassas noktalarda kullanılmaktadır.

Radyal Fan ve Axiyal Fan Arasındaki Farklar

Radyal fanlar ve axiyal fanlar olarak bilinen teknoloji ürünleri havalandırma gerektiren yerlerde kullanılmaktadır. Kullanım yeri ve fan özelliği amaca uygun seçildiğinde beklenen verim alınabilmektedir. Aksi halde hayati ve sıhhi sorunlar yaşanabilmektedir. Radyal fanların kendi aralarında çekme fanları ve itme fan olarak ifade edilen türleri bulunmaktadır.

Çekme fanları, fan arkasında bulunan havayı emerek çalışmaktadır.

İtme fanları, fan önünde bulunan havayı iterek çalışmaktadır. Her fan türü kullanım alanı ve kullanıcı ihtiyacına göre kurulmaktadır. Bu konuda ihtiyaç sahipleri günün her saati ERF Group uzmanlarından destek alabilmektedir. Kurulum ve servis hizmetleri de profesyonel ekip tarafından yapılabilmektedir.

Her geçen gün radyal ve axiyal fan kullanım alanları genişlemektedir. Ve ürün tedariki firma güvencesiyle yapılabilmektedir. Bütün fanlar havalandırma sisteminde kullanılmaktadır.

Axiyal fanların çalışma sistemi, basınç farkına bağlı olarak eksen yönünde iken radyal fanlarda ise sistem merkezkaç doğrultusundadır. Fan grupları, çalışma prensipleri ve kullanım amacına göre seçilerek maksimum verim alınmaktadır. Büyük hava debileri

Fan Seçiminde Dikkat Edilecek Detaylar

Fanlar, sağlıklı havaya erişim sağlayabilmek için kullanılan teknoloji ürünleridir. Kullanıcı ihtiyacı ve kullanılacak alana göre cihaz seçilerek en yüksek performans alınabilmektedir. Eksenel yönde havalandırma sistemine sahip olan aksiyal fanlar ve merkezkaç sistemiyle çalışan radyal fanlar aynı alanlarda kullanılamamaktadır.

Axiyal fanlar endüstriyel tesisler, yüksek emiş gücü gerektiren mutfaklar gibi hayati alanlarda kullanılmaktadır. Radyal fanlar ise, laboratuvar ortamı, iş yerler, restoranlar, atölyeler gibi önemli alanlarda güvenle kullanılmaktadır.

Fan seçiminde dikkat edilecek noktalara gelince, öncelikle alanda havanın itilmesi mi gerekiyor yoksa itilmesi mi buna karar verilmelidir. Daha sonra da alan ölçüsüne en uygun fan türü seçilerek kurulum yapılmaktadır.

Aksiyel fanlar aspiratör ve vantilatör olarak çalışabilmektedir. Bu nedenle daha geniş kullanım alanına sahiptir. Çalışma sistemi dolayısıyla yanıcı ve patlayıcı özellikli büyük hava debileri bulunan gaz tesislerinde kullanılabilmektedir.

Radyal Fan ve Axiyal Fan Kullanım Alanları

Fanlar, gelişen teknoloji ve toplu yaşam alanlarının artışına bağlı olarak kullanılan cihazlardır. Her alan ihtiyacına göre seçilen fan türü ve kapasitesi kararı yüksek mühendislik değerlendirmesi gerektirmektedir. Bu nedenle ERF Group ekibinden hizmet alınarak hem teknik destek hem de kurulum yapılabilmektedir.

Yerinde tespit ve tetkik gerektiren bu durumda kullanıcı ve kurucu arasında yapılan sözleşmeye uygun olarak çalışılmaktadır. İhtiyaca göre radyan fan ya da axiyal fan türlerinden en uygun olanı kurularak tam zamanında hizmete sunulmaktadır.

Radyal Fan Kullanım Alanları

Radyal fanlar, itme ve çekme özelliğine sahip teknoloji ürünleri olarak yaygın kullanılmaktadır. Bulunacağı ortamda havanın çekilmesi mi gerekiyor yoksa itilmesi mi öncelikle ona karar verilmelidir. Ardından alana uygun cihaz kapasitesi seçilerek çalışmaya başlanmaktadır. Radyal fan kullanılan yerler arasında;

 • Baca sistemleri,
 • Binalarda bulunan havalandırma boşlukları,
 • Ticari alanlar,
 • Soğutma kuleleri,
 • Laboratuvarlar,
 • Restoranlar olarak sıralanabilmektedir.

Axiyal fanlar ise, itme gücüne bağlı olarak kurulmaktadır. Axiyal fanlar yüksek yüksek hava debisi üretmektedir. Bu özelliği dolayısıyla ve eksenel yönde çalışan teknik cihazlar olması dolayısıyla,

 • Soğutma kuleleri,
 • Tozlu alanlar,
 • Hava emiş gücü gerektire endüstriyel mutfaklar,
 • Dökümhaneler,
 • Endüstriyel tesisler,
 • Atölyeler gibi yüksek emiş gücü gerektiren yerlerde güvenle kullanılmaktadır.

Radyal Fan ve Axiyal Fan Çalışma Sistemi

İleri teknoloji cihazları olarak fanlar, kaliteli yaşam ve sağlıklı oksijen sağlayabilen cihazlardır. Bulunduğu yerde kirli havanın itilerek temiz havanın içeri alınmasını sağlamaktadır. Ya da tozlu ve kirli ortamlarda partikülleri emerek çalışanlara zarar gelmemesini sağlayabilmektedir. Radyal fan ve axiyal fan çeşitleri kullanıcı gereksinimine göre seçilmektedir.

Profesyonel uzmanlar tarafından yapılan teknik değerlendirmeye göre kurulum yapılarak kullanıma sunulmaktadır. Tozlu, patlama ve yanma özelliği bulunan gaz ortamları, uzun saatler çalışanların bulunduğu mutfaklar ve soğutma kulelerinde fan çeşitleri kullanılmaktadır.

Axiyal Fan ve Radyal Fan Tedariki Nereden Yapılır?

Geniş kapsam alanı bulunan fan sistemlerinin tedarik adresi de çok önemlidir. Yüksek kalite ve maksimum verimli radyal ve axiyal fan tedarikçisi olarak ERF Group internet sitesi en doğru adres olarak çalışmaktadır. İhtiyaç sahipleri zaman sınırsız ziyaret ederek aksiyal fan ve radyal fan ihtiyaçlarını temin edebilmektedir.

Radyal fanın en belirgin özelliği bacalı sistemlere uyum sağlayabilmesidir. Fanlar arasında aksiyal kanat tip fanlar, pervaneli aksiyal fanlar ve kılavuz silindir tip aksiyel fanlar alçak statik basınçlı ve büyük hava debilerinde kullanılmaktadır. Axiyal fanlar, kurulumu kolay servis ve bakım ihtiyacı duymayan yüksek verimli fan türleridir.

Sessiz çalışmaları, enerji verimliliği sağlaması gibi pek çok avantajı bulunmaktadır. Radyal fanlar, metal ve korunaklı gövdesi sayesinde oldukça güvenli ürünlerdir. Kullanım alanına uygun olarak belirlenen ölçekleriyle en yüksek verim alınabilecek şekilde kurulmaktadır.

Kurulum alanının izin verdiği şekilde hem duvara hem de tavana hatta cam yüzeylere dahi monte edilebilmektedir. Radyal fan olarak bilinen ileri teknoloji ürünleri kullanıcılarına büyük enerji verimliliği kazandırmaktadır.

ERF Group Ürünleri

ERF Group, uzun yıllardan bu güne sektöre hizmet ve yüksek kalite ürünler sunmaktadır. Kullanıcı ihtiyacı, kullanım alanına göre seçilen yüksek verimli fan grupları hayat kalitesini artıran ürünlerdir. Fabrikalar, endüstri alanları, soğutma kuleleri, yanıcı ve patlayıcı özelliği bulunan gaz ortamlarında dahi fan kullanılmaktadır.

Bu konuda ERF Group ürünleri sektörde müşteri memnuniyetine bağlı olarak her geçen gün kullanım alanını genişletmektedir. Üretici ve tedarikçi olarak çalışan ERF Group sektörün öncülüğünü elinde bulundurmaktadır.

Üretimlerinde kalite ve güven öne çıkaran firma fan grupları önceliğinde klima santralleri, pompa grupları üreterek sunmaktadır. Ayrıca lazer kesim büküm sistemleri, kule dolgusu ve dökümhane üretimleriyle yoluna devam etmektedir.

Radyal Fan ve Axiyal Fan Fiyatları

Radyal fanlar en yaygın olarak su soğutma kulelerinde kullanılmaktadır. Model seçeneği, teknik donanımı ve yüksek verimliliği sayesinde ilk tercih ürünleri arasında bulunmaktadır. Axiyal fanlar ise pratik yapısı 40 santigrat dereceye kadar dayanabilme gücüyle yaygın olarak kullanılmaktadır.

Axiyal fanın enerji verimliliğinin radyal fana oranla daha düşük olduğu görülmektedir. Radyal fan ve axiyal fanlar kullanıcı ihtiyacına göre planlanarak kurulum yapılmaktadır. Yüksek verimli radyal fanlar ve aksiyal fanlar en güvenli tedarik adresi ERF Group internet sitesi olarak 7/24 çalışmaktadır.

Radyal fanlar metal gövdeli korunaklı teknoloji sistemleridir. Yüksek yapılarda havalandırma boşlukları, laboratuvar ortamları, restoranlar ve baca sistemi gerektiren her yerde kullanılabilmektedir. Ayrıca asansörler, restoranlar gibi farklı alanlarda kullanılabilen fan türleri büyük önem taşımaktadır.

Fanlar, alçak basınç, yüksek basınç ve orta basınç alanlarında kullanılabilen ürünlerdir. Verimliliği fanın kalitesine bağlı olduğundan ERF Group ürünleri öne çıkmaktadır. Radyal ve axiyal fanların en belirgin özelliği doğru yere doğru kurulum yapılmasına bağlıdır. Ürün ve üretim kalitesi ayrıca önemli bir etkendir.

Salyangoz Fan ve Radyal Fan Arasındaki Farklar Nelerdir?
SONRAKİ YAZI