Makineler için fan seçimi azami özen gerektirmektedir. Öncelikle kullanım alanında bulunan hava debileri göz önünde bulundurularak cihaz özellikleri planlanmalıdır. Ayrıca kullanım alanındaki basınç kayıpları, dayanılabilir ses seviyesi gibi detayların düşünülmesi gerekmektedir. Fan eğrileri doğru konuma yönlendirilmelidir.

İster aksiyal fan ister radyal fan kurulum alanının kullanıcı ihtiyacına göre değerlendirilmesi çok önemlidir. Makineler için fan seçimi yapılır, fakat kullanım gereksinimine uygun elektrik bağlantısı çok önemlidir. Düşük enerji ortamında fandan beklenen verim alınamaya bilmektedir.

Makineler İçin Fan Seçimi Nasıl Yapılır?

Makinelerde kullanılması gereken fan türlerinden beklenen verim alınabilmesi için tüm detaylara dikkat edilmesi gerekmektedir. Araçlarda fan seçimi yapılırken ihtiyaç duyulan fan kapasitesi ve özellikleri göz önünde bulundurulmalıdır. Araçlarda kullanılan fan sistemleri motor bölümünden emiş gücüyle aldığı havayı pervane desteğiyle dışarı atmaktadır.

Radyal fan eğrileri, geriye eğimli, öne eğimli kanatlar ya da radyal kanatlı türleri bulunmaktadır. Kullanım amacına uygun olarak tercih edilen makine fanından beklenen verim alınabilmektedir. Aksi halde gereksiz emek verilerek maddi zarara uğranabilmektedir.

Genel anlamıyla fan, hava temizleme aracıdır. Bulunduğu alanda sıcak ya da soğuk hava ihtiyacını karşılayarak kaliteli yaşam ortamı oluşturmaktadır. Bu nedenle makinelerde kullanılan fan çeşitleri emiş ya da itiş özelliklerine sahiptir. Makinelerde meydana gelen fan ihtiyaçları ERF Group internet sitesini ziyaret edilerek çözülebilmektedir.

ERF uzmanlarından alınacak teknik destekle monte edilir ve tam zamanında teslim edilerek kullanıma sunulur. Seçilen fan türlerinin siparişi oluşturularak firma güvencesiyle temin edilebilmektedir.

Makinelerde Kullanılacak Fan Özellikleri

Makinelerde fan kullanımı, hem araç konforu hem de kullanıcılar için büyük önem taşımaktadır. İç ve dış ortam havası arasında denge unsuru olarak kullanılan fanlar, vantilatör ve aspiratör sistemiyle çalışmaktadır. Motordan emiş gücüyle alınan hava itiş gücüyle dışarı atılmaktadır.

Bu sayede hava kalitesinin iyileşerek güvenli ortam oluşması sağlanmaktadır. Makinelerde fan kullanım gereksinimi pek çok alanda görülebilmektedir. Makinelerde kullanılması gereken ERF fan özellikleri arasında;

 • Tamamen yerli sermaye ürünü olmaları,
 • Yüksek kaliteli ve güvenli ürünler olması,
 • Yüksek kapasite düşük fiyat,
 • Türkiye ve dünyanın her yerinde ürün tedariki sağlanabilmesi,
 • Maksimum verimli çalışmak gibi detaylar bulunmaktadır.

Fan Tedariki Nerden Yapılır?

Makineler için fan tedariki yapılabilecek işletme çok önemlidir. Ürün kalitesi üretim özellikleri bakımından beklenen verimin alınabileceği fanlar seçilmesi gerekmektedir. Bu konuda ilk doğru adres ise ERF Group sektörün öncüsü olarak görülmektedir. İhtiyaç sahiplerinin firma internet sitesini ziyaret ederek sipariş oluşturması yeterli olacaktır.

İhtiyaç duyulan fan kurulumları teknik alınarak profesyonel yaklaşımla yapılabilmektedir. ERF Group uzman ekibi ve ileri teknoloji donanımlarıyla tüm ihtiyaçlara cevap vermektedir. Kanal tipi fanlar, kanatlı fanlar, salyangoz fanlar gibi pek çok özellik taşıyan fan türleri bulunmaktadır.

Genel olarak endüstri alanlarında kullanılan fan çeşitleri bir birinden özel ayrıcalıklarla üretilmektedir. Üretici ve yüksek kalite fanların tedarikçisi olarak ERF Group tüm dünyaya ürün sağlamaktadır. Pek çok ülkede ve Türkiye genelinde bulunan şubeleri ve profesyonel ekibiyle sektörün öncüsü olarak çalışmaktadır.

ERF Group fanları 7/24 iletişim kurarak seçilebilmektedir. Seçilen ürünler sipariş verilerek firma güvencesiyle sahip olunabilmektedir. Sipariş ürünleri en kısa sürede adrese teslim edilerek kullanıma sunulmaktadır.

Endüstri Makinelerinde Neden Fan Kullanılmaktadır?

Endüstriyel makinelerde fan kullanılmaktadır. Çünkü yüksek ölçekli işletmeler ve endüstriyel alanlarda kullanılan makine ortamlarının soğutulması ya da ısıtılması gerekebilmektedir. Bu ihtiyaçlara cevap verebilecek teknoloji ürünleri de fan türleridir.

Endüstriyel fan, kendi bünyesinde basınç oluşturarak hava akış yönünü değiştirebilen havalandırma sistemi olarak tanımlanabilmektedir. Özellikle salyangoz fan türlerinin üreticisi olarak ERF Group sektöre yüksek kalite ürün ve hizmet sunmaktadır. Kullanım alanları oldukça geniş olan endüstriyel fanlara ihtiyaç her geçen gün daha da yaygınlaşmaktadır.

Endüstriyel Fan Çeşitleri

Endüstriyel fanların kendi aralarında pek çok çeşidi bulunmaktadır. Üretim özellikleri ve kullanım amacına uygun olarak güç kapasite ve gövde-kanat kalınlıkları bulunmaktadır. Fan çeşitleri;

 • Salyangoz fanlar,
 • Radyal tip fanlar,
 • Hücreli fanlar,
 • Aksiyal fanlar,

Plug fanlar olarak ifade edilebilmektedir. Aksiyal fanlar da kendi aralarında farklılık göstermektedir. Aksiyal fan türleri ise, kılavuz silindir kanatlı aksiyal fan, pervane kanatlı aksiyal fanlar olarak ayrılmaktadır.

Pervane kanatlı aksiyel fanlar, ısıtma sistemleri ve klima sistemlerinde kullanılmaktadır. Kullanım amacına uygun olarak üretim özellikleri bulunan pervane kanatlı aksiyal fanların dairesel kesitli ve hava kanal bağlantılı olanları bulunmaktadır.

Yüksek ısıya dayanabilecek özellikte olmaları tercih nedeni olabilmektedir. Ayrıca pervane kanatlı fanlar, alçak basınç, yüksek basınç ve orta basınç ortamlarına uygun türleri bulunmaktadır. Bu nedenle ısıtma, soğutma sistemlerinde kullanılarak hava debisindeki denge ve güven unsuru olabilmektedir.

Salyangoz Fanlar

Makineler için kullanılan fan seçimleri profesyonel uzmanlar tarafından yapılmaktadır. Hangi fan türünün gerekliliği, hangi alanda kullanılacağı gibi pek çok detaya dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle geniş kapsamlı mühendislik değerlendirmesi gerekmektedir.

Makineler için ister salyangoz fan ister radyal fan tercih edilsin ürün kapasitesi, elektriksel bağlantılara maksimum özen gösterilmesi önemlidir. Salyangoz fanların, duvara, tavana hatta cam yüzeylere montajı yapılabilmektedir.

Fabrikalar, büyük ölçekli işletmelerde yaygın olarak salyangoz fan kullanılmaktadır. Fabrikalar, büyük ölçekli işletmeler ve endüstriyel mutfak makinelerinde fan kullanılmaktadır. Salyangoz fanlar olarak tanımlanan cihazlar geniş kullanım alanına sahiptir.

ERF Group internet sitesinden iletişim kurularak ihtiyaca uygun fan tedariki yapılabilmektedir. Salyangoz fanlar yüksek verimli ürünler olarak yaygın olarak kullanılmaktadır.

Radyal Fanlar

Radyal fanlar ise, farklı performans özelliklerine sahiptir. Kullanım alanı ve amacına uygun olarak toz toplama ya da hava soğutma amacıyla kullanılabilmektedir. Radyal fanlar, dört grup olarak üretilmekte ve kullanıcı ihtiyacına göre kurulmaktadır. Radyal fan türleri;

 • Geriye eğimli radyal fanlar,
 • Öne eğimli radyal fanlar,
 • Eğimsiz radyal fanlar,

Aerodinamik kanal tipi radyal fanlar olarak ifade edilmektedir. Her biri kendi alanında çok önemli araçlar olarak kullanılarak maksimum verim alınmaktadır. ERF Group internet sitesinden tedarik edilebilecek radyal fanlar üst kalite uygun fiyatlı ürünlerdir. Radyal fanlar kullanıcı ihtiyacı ve amaca uygun olarak kurulduğunda en yüksek verim alınabilmektedir.

Makineler İçin Tercih Edilen Fan Fiyatları

Makineler için seçilecek fan türleri konusunda mutlaka uzman desteği alınması gerekmektedir. Fanlar ileri teknoloji ürünleri olarak üretilmektedir. Üretim özellikleri ve kapasitesine ve kullanıcı ihtiyacına göre seçim yapılabildiği vakit verim alınabilmektedir. Uygun yere yeterli ölçekli fan kurulumu yapılmaz ise beklenen hava sirkülasyonu sağlanamaya bilmektedir.

Genel olarak radyal fanlar Santrifüj olarak adlandırılır. Her biri kendi özelliklerine uygun alanda işlevini eksiksiz yerine getirmektedir. Fan eğim özellikleri ve güç birimi çok önemli detaylar olarak ifade edilmektedir.

Kanal tipi fanlar olarak bilinen aspiratörler, hücreli fanlardır. Soğutma ve ısıtma sistemlerinde güvenle kullanılabilmektedir. Uygun fiyata tedarik edilebilecek radyal fanlar kurulumu kolay ve uzun ömürlü ürünlerdir.

Uzun yıllar güvenle kullanılarak beklenen verim alınabilmektedir. Makineler için fan seçiminde önemli kriterlerden biri de basınç değerine uygun fan seçimi yapılmasıdır. ERF Group üretici ve tedarikçi firma olarak yüksek kalite fanlara imza vermektedir.

Türkiye geneli ve Dünyanın pek çok bölgesinde bulunan şubelerinde hizmet sunmaktadır. Ürün kalite ve güvencesi yanında müşteri memnuniyetine de azami özen göstererek yoluna devam etmektedir.

Salyangoz Fan ve Radyal Fan Arasındaki Farklar Nelerdir?
SONRAKİ YAZI