Sirkülasyon fanları, özellikle kapalı ortamlarda havanın sirküle edilmesi için kullanılmaktadır. Kullanılan bu fanların az miktarda bir ses ve enerjiyle maksimum düzeyde havayı taşıması mümkün olmaktadır.

Sirkülasyon fanlarının aynı zamanda çeşitli ortamlarda düşük maliyetli çözüm önerileri sunduğunu söylemekte mümkün olmaktadır. Sirkülasyon fanlarının sıcak ortamları serinletici özelliğe sahip olduğu bilinmektedir.

Sirkülasyon Fanları Nedir?

Sirkülasyon fanlarının kapalı ortamlarda hava sirkülasyonunu sağlamak için kullanıldığı bilinmektedir. Sirkülasyon fanlarının az miktarda enerji ve ses ile maksimum düzeyde havayı taşımak için tasarlandıklarını söylemek mümkün olmaktadır.

Genel olarak sirkülasyon fanlarının sera, kümes hayvanları ahırı, hayvancılık ahırı ve ticari depolarda eşit sıcaklık sağladığı söylenebilmektedir. Sirkülasyon fanlarının çok yönlü bir kullanıma sahip olduğu söylenebilir. Aynı zamanda oldukça dayanıklı olan sirkülasyon fanlarının endüstriyel alanda kullanımı oldukça yaygındır.

Yüksek hava akımı ve yüksek verimlilik için tasarlanmakta olan sirkülasyon fanlarına ERF Group firmasıyla iletişime geçerek ulaşım sağlayabilirsiniz. Çok yönlü ve dayanıklı olan sirkülasyon fanları, ticari tesislerde ve endüstriyel alanlarda ideal soğutma çözümü olarak tercih edilmektedir. Yeni nesil sirkülasyon fanları aynı zamanda iç mekan ikliminin oluşturulmasında da oldukça etkili olmaktadır.

Sirkülasyon Fanları Nerelerde Kullanılır?

Sirkülasyon fanlarının oldukça geniş ve çeşitli kullanım alanlarına sahip olduğu görünmektedir.

Yaygın olarak ise sirkülasyon fanlarının kullanıldığı yerler şöylerdir.

 • Endüstriyel tesisler: Sirkülasyon fanlarının en yaygın şekilde kullanıldığı yerler arasında endüstriyel tesisler yer almaktadır. Özellikle fabrikalarda ve atölyelerde havanın dolaşması ve eşit bir sıcaklık dağılımının oluşturulabilmesi için sirkülasyon fanlarının kullanılması tercih edilmektedir.
 • Sera içi hava dolaşımı: Eşit bir iklimlendirme sağlanabilmesi için sera içerisindeki havanın homojen bir şekilde dağıtılması ve dolaştırılması gerekmektedir. Bu eşit iklimlendirmenin gerçekleşebilmesi için ise hava sirkülasyon fanlarının kullanılması tercih edilmektedir. Kullanılan sirkülasyon fanları sayesinde seranın üst kısımlarında birikecek olan ısının önlenmesi mümkün olmaktadır. Böylece soğuk havalarda ise oluşabilecek su yoğunlaşmasının azalması sağlanabilmektedir.
 • Ofisler ve iş yerler: Ofislerde ve iş yerlerinde kullanılmakta olan sirkülasyon fanları ise havanın taze tutulması için tercih edilmektedir. Özellikle ticari alanlarda sirkülasyon fanlarının kullanımına rastlamak mümkün olmaktadır.
 • Ekmek fırınları ve boya fırınları: En fazla sirkülasyon fanlarını kullanan sektörler arasında ekmek fırınları ve statik boya fırınları da yet almaktadır.

Sirkülasyon Fanlarının Kullanım Alanları

Sirkülasyon fanlarının sağladığı faydalar göz önünde bulundurulduğu zaman çeşitli sektörlerde yaygın bir kullanımının olduğunu anlamak mümkün olmaktadır. Özellikle kullanılan sirkülasyon fanları sayesinde sıcaklığın eşitlenmesi, kapalı ortamlardaki havanın dolaştırılması ve eşit bir şekilde dağıtılması, aynı zamanda da havanın taze tutulması söz konusu olmaktadır.

İncelendiğinde ise sirkülasyon fanların kullanım alanlarının oldukça çeşitli olduğu söylenebilmektedir. Sirkülasyon fanları ile ilgili daha fazla bilgi almak ve kaliteli bir şekilde hizmet almak için ERF Group ile iletişime geçerek hizmet almayı tercih edebilirsiniz.

Sirkülasyon Fanları Nasıl Çalışır?

Sirkülasyon fanlarının çalışma prensibi konforlu bir yaşam ortamı sağlamak ve sıcaklık farkını azaltmak olarak ifade edilebilir. Aynı zamanda kullanılan sirkülasyon fanları sayesinde havanın taze tutulması da mümkün olmaktadır.

Kullanılmakta olan sirkülasyon fanları sayesinde homojen bir iklim oluşturulması sağlanmaktadır. Sirkülasyon fanlarının sahip olduğu çalışma prensibi ise kapalı ortamdaki havayı dolaştırmak için tasarlanmıştır.

 • Hava dolaşımı: Sirkülasyon fanlarının kapalı ortamlarda havayı dolaştırdığı söylenebilmektedir. Özellikle bir oda veya alan içerisinde havanın dolaşmasını sağlamaktadır. Bu sirkülasyon fanlarının havayı sürekli hareket ettirmesi sayesinde soğuk bölgeler ve sıcak bölgeler arasındaki sıcaklık farkının azalması söz konusu olmaktadır. Sıcaklık farkının azaltılmasıyla ortamda eşit bir hava sıcaklığı elde edilmesi mümkün olmaktadır.
 • Fan kanatları: Sirkülasyon fanlarının kanatları ise havayı emerek dışarıya doğru itmektedir. Far kanatları sayesinde ise havanın dolaşımının sağlandığı görülmektedir.

Sirkülasyon Fanları Çalışma Prensibi

Düşük güç tüketimi: Sirkülasyon fanlarının tercih edilmesindeki en büyük etkenlerden birisi de düşük güç tüketimi ile çalışması olarak bilinmektedir. Bu nedenle de enerji tasarrufu sağladığını söylemek mümkün olmaktadır.

 • Sessiz çalışma: Genel olarak sessiz bir şekilde çalışan sirkülasyon fanlarının düşük güç tüketimi ile çalıştığını söylemek mümkün olmaktadır. Bu sayede ise çevrede bulunan kişilere herhangi bir rahatsızlık vermeden ortamdaki havanın dolaşımını gerçekleştirmektedir.
 • Yerleşim yeri: Kullanılan sirkülasyon fanlarının odanın uygun bir noktasına yerleştirilmesi gerekmektedir. Doğru bir konuma yerleştirilen sirkülasyon fanları sayesinde havanın homojen bir şekilde daha etkili bir dolaşım sağlaması mümkün olmaktadır.

Sirkülasyon fanları ile ilgili hizmet almak için ERF Group ile iletişime geçebilir ve kaliteli bir hizmet alabilirsiniz. Alanında uzman bir ekiple çalışmalarını gerçekleştirmekte olan firma, sirkülasyon fanları için en doğru noktayı tespit ederek kurulumunu sağlamaktadır.

Sirkülasyon Fanlarının Avantajları Nelerdir?

Sirkülasyon fanlarının sağladığı avantajlar göz önünde bulundurulduğu zaman tercih edilirlik oranının yüksek olduğunu görmekte mümkün olmaktadır. Sirkülasyon fanlarının aynı zamanda fırın içerisindeki hava akışını iyileştirmesi için fırınların içerisine de monte edildiğini söylemek mümkün olmaktadır.

Sirkülasyon fan çeşitleri birçok farklı sektörde yaygın olarak kullanılmaktadır. Siz de ihtiyacınız olan her türlü sirkülasyon fanları ile ilgili olarak ERF Group ile iletişime geçerek profesyonel ekipten hizmet almayı tercih edebilirsiniz.

Sirkülasyon fanlarının sağladığı en büyük avantajlar arasında verimlilik artışı yer almaktadır. Sirkülasyon fanlarının istenilen sıcaklığa daha kısa sürede ulaşabilmek için gerekli olan süreyi azaltarak verimlilik sağladığını söylemek mümkün olmaktadır. Bu sayede ise yüksek enerji tasarrufu sağlamaktadır.

Kullanılan sirkülasyon fanları sayesinde işlem sürelerinin azaldığı da görülmektedir. Fanların fırın kullanımı sırsında daha homojen sıcaklıklara ulaşması sayesinde işlem sürelerinin kısaltılabilmesi mümkün olmaktadır. Bu şekilde ise üretkenliğin artması ve işlem sürelerinin kısalması söz konusu olmaktadır.

Sirkülasyon Fanlarının Faydaları

Kullanılan sirkülasyon fanlarının işlenen malzemelerin kalitesini artırıcı özelliğe sahip olduğunu söylemekte mümkün olmaktadır. Ortamdaki ısı dağılımının eşit olmaması durumunda malzemede bir takım kusurların oluşması söz konusu olabilmektedir. Bu durum ise kaliteyi etkileyebilmektedir.

Aynı zamanda sirkülasyon fanlarının sağladığı bir diğer avantaj ise işçi güvenliği olarak ifade edilebilir. Kullanılan fanlar sayesinde yangın ve yanık gibi kazaların önlenmesi mümkün olabilmektedir. Genel olarak ise güvenlik riski oluşturacak olan malzemelerin arızalarını azaltabilmektedir.

Sonuç olarak değerlendirildiğinde ise kullanılan sirkülasyon fanlarının enerji verimliliğini artırıcı bir özelliği bulunduğu söylenebilmektedir. Yapılacak olan işlem sürelerini azaltabileceği gibi malzeme kalitesini de artırabilmektedir. Sirkülasyon fanlarının işçi güvenliğini artırıcı etkisi de bulunmaktadır.

Sirkülasyon Fan Çeşitleri

Sirkülasyon fanları, farklı alanlarda kullanıma uygun olacak şekilde tasarlanmıştır. Kullanılacak olan sirkülasyon fanlarının kullanılacakları alanlara göre farklılık gösterebildiklerini söylemek mümkündür. Havayı dolaştırmak için tasarlanan en kaliteli sirkülasyon fan çeşitlerine ise ERF Group aracılığı ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Sıklıkla tercih edilmekte olan sirkülasyon fan çeşitleri ise şu şekilde bilinmektedir.

 • Radyal fanlar: Yüksek verimlilik sağlaması için sık kanatlı radyal fanların kullanılması ile imal edildiği söylenebilir. Radyal fanlar özellikle statik boya fırınlarında, ekmek fırınlarında ve endüstriyel tesislerde kullanılmaktadır.
 • Jet fanlar: Havanın yüksek hızda taşınmasına olanak sağlamaktadır. Özellikle otoparklarda ve tünellerde kullanılmaktadır.
 • Aksiyel fanlar: Havanın düz bir çizgide hareket etmesini sağlamaktadır. Genel olarak düşük basınçlı uygulamalarda tercih edilmektedir.
 • Toz toplama ve filtre sistemler: Toz toplamak için özel olarak tasarlanmıştır.
Salyangoz Fan ve Radyal Fan Arasındaki Farklar Nelerdir?
SONRAKİ YAZI