Isı geri kazanım sistemi veya İngilizce isminin baş harfleriyle kısaltabileceğimiz HRV (heat recovery ventilation) genelde kurumsal işletmeler tarafından ısı kaybını önlemek adına tercih edilen ve tavan arası, çatı veya kazan dairesine konumlandırılan cihazlar bütününe denir.

AVM ve rezidans gibi binalarda sıklıkla karşılaştığımız bu sistem mevcut havayı tahliye edip dışarıdan taze havayı bina içine vermekle kalmaz, bu tahliye işlemi sırasında dışarıdan filtrelerden geçerek alınan soğuk havaya içerideki sıcak havanın sıcaklığını da aktarır. Tahliye edilen ve yeni alınan hava aynı borulardan geçmediği için temiz ve kirli havanın birbirine karışması engellenir. Isı geri kazanım cihazı hava valflerine bina içerisine konumlandırılmış kanallar aracılığıyla bağlanır ve sıcaklığın boş yere heba edilmesinin önüne geçilir.

isi-geri-kazanim-sistemi-nedirIsı Geri Kazanım Sistemleri Nasıl Çalışır?

İsminden de anlaşılacağı üzere bu sistemler tahliye edilecek sıcak havanın ısısını dışarıdan alınan taze ve soğuk havaya aktarılmasını sağlar. Zaten ısınmış olan havayı tekrar ısıtmak için zaman ve para harcamamış olursunuz. Özellikle soğuk kış günlerinde bu sistemin ne kadar çok tasarruf etmenizi sağladığına siz de çok şaşıracaksınız.

Isı geri kazanım sistemi yalnızca sıcak havanın değil, sıcak suyun da ısısını yakalama ve soğuk suya aktarma avantajına sahiptir. Normal ısıtma sistemlerinden bağımsız olarak çalışan ısı geri kazanım sistemlerinin çalışma mantığı sanıldığı kadar karmaşık değildir.

Örnek üzerinden anlatmak gerekirse, bir bina ve bu binanın içindeki odaları düşünelim. Her odada dışarıdan alınan havayı filtreleyerek içeri veren bir giriş, bir de kirli havanın çıkacağı çıkış kanalları bulunur. Isı geri kazanım sistemi montajı yapıldıktan sonra hem temiz hem de kirli hava bu sisteme ait borulardan geçer. Kirli hava borulardan geçerken sıcaklığı yakalanır ve temiz havaya aktarılır.

Fiziksel olarak birbirine hiçbir şekilde karışmayan, ancak ısı geri kazanım sistemine ait borulardan geçerken sıcaklık transferi sağlanan temiz ve kirli hava böylece ısı değiş tokuşu yapmış olur. Daha sonra binaya sıcak ve temiz hava dağıtılırken, kirli ve soğuk hava atmosfere geri salınarak bertaraf edilir.

Isı Geri Kazanım Sistemi Ne Kadar Kârlı?

Isınan hava yükselir, malum. Yükselirken kaybolan ısıyı geri yakalamak ve dışarıdan alınan temiz havayı ek bir ücret ödemeden ısıtmayı kim istemez ki? İşte ısı geri kazanım sistemi ve cihazları tam da bu görevi üstlenir. Sadece kurumsal işletmeler değil, bireysel müşteriler de müstakil evlerine ısı geri kazanım sistemi kurabilirler.

Virüs ve mikroplardan korunmak, astım gibi rahatsızlıkların önüne geçmek için temiz hava solumanın gerekliliği tartışılmaz. Bunu yaparken, yani evinizi havalandırırken ısı kaybını önlemenin yolu ise ısı geri kazanım sistemlerinden geçiyor. Tam tersi, evi havalandırmayıp çok fazla ısıtırsanız da çeşitli solunum rahatsızlıkları yaşayabilmeniz kuvvetle muhtemeldir.

Ev içindeki hava kalitesinin düşük olması sadece sağlığınızı olumsuz etkilemez. Nem, küf, toz akarları ve belli bir kaynağı olmayan kötü kokular evinizi sarabilir. Bunlarla mücadele etmek için ısı geri kazanım sistemi kurduğunuzda evdeki tüm nef ve kirli hava dışarı atılacak; bu yapılırken de yerine temiz, filtrelenmiş, taze ve ılık hava odalarınıza dolacaktır. İşin en güzel tarafı tüm bunlar yaşanırken soğuk, buz gibi hava yerine kirli havadan elde edilen ısıyla ısıtılmış temiz havayı soluyabilirsiniz.

Boş yere heba olup atmosfere karışacak ısıyı yakalayıp temiz havanın sıcaklığını arttırmakta kullanmak kesinlikle çok mantıklı ve tasarruflu bir ısınma yöntemi. Sistemin yüzde 95 gibi yüksek bir verimlilik oranına sahip olması da aile ve işletmelerce tercih sebebi haline gelmesini sağlıyor.

Toparlayacak olursak ısı geri kazanım sistemleriyle evinizin havasını tamamen temiz hale getirmek, bunu yaparken atmosfere salınacak sıcak ve kirli havanın ısısını yakalayabilmek mümkün. Sanılanın aksine çok da pahalı olmayan ve kurulumu yüksek işçilik istemeyen ısı geri kazanım sistemlerinin üretimin ERF Group olarak gerçekleştiriyoruz.

Alanında uzman mühendis ve işçilerimiz tarafından yapılacak keşif çalışmasının ardından tarafınıza fiyat teklifi sunabilir, ev ve işyerleriniz için ısınma giderlerinden tasarruf etmenizi sağlayabiliriz. Herhangi bir ek fan kurulumu veya delme kırma gibi işlemlere gerek kalmadan kullanmaya başlayabileceğiniz bu sistem sayesinde ev ve işyerleriniz daha sağlıklı, temiz ve sessiz bir şekilde havalandırılabilir.

Isı Geri Kazanım Sistemi Nerelerde Kullanılır?

Apartman dairesi yerine müstakil evlerde ısı geri kazanım sistemi rahatlıkla kurulabilir. Bunun haricinde ısı geri kazanım sistemlerinin en çok kullanıldığı yerlere baktığımızda karşımıza AVM'ler, rezidanslar, okullar, spor ve sinema salonları çıkıyor. Büyük bir iç hacme sahip, ısıtılması ve soğutulması zahmetli olan bu tür alanlarda hem enerji tasarrufu hem de verimliliği elde etmek için mutlaka ısı geri kazanım sistemlerinden faydalanılması şart.

Isı Geri Kazanım Sisteminin Faydaları Nelerdir?

Teknolojinin çok hızlı gelişmesi sonucu özellikle son yıllarda piyasaya sürülen yeni ısı geri kazanım cihazları, kirli havadaki ısının yüzde 95'i gibi yüksek bir oranı geri dönüştürmeyi başarıyor. Yakalanan bu sıcaklık dışarıdan içeriye alınan soğuk havaya veriliyor ve ısınma giderlerinde muhteşem tasarruf oranı yakalanabiliyor.

Bu sistemin tek avantajı ısı kaybını önlemesi değil. Sahip olduğu gelişmiş filtreleme özelliği sayesinde evinizi sürekli havadar ve ferah hale getirirken polen ve tozlara karşı da üstün koruma sağlıyor. Nemli ve sıcak hava dışarı atılırken temiz havanın sürekli devir daim etmesi sayesinde nem ve küf oluşumunun da önüne böylece geçilebiliyor. Hem kışın rahat ısınmak hem de doğalgaz faturasının yüzde 30 oranında düşük gelmesini sağlamak için bu sistemlere rahatlıkla güvenebilirsiniz.

Havanın devir daim etmesi sayesinde yemek kokusunu kolaylıkla bertaraf edebilir, temiz havayı ciğerlerinize güvenle doldurabilirsiniz. Eğer binanız yeni yapıldıysa veya evvelden dış cephe izolasyonuna sahipse faturalarınızda ciddi tasarruf etmeniz işten bile değildir.

İşletme ve fabrika sahipleri için de ısı geri kazanım sistemi hayati derecede önem taşır. Bir personelin camı açıp tüm sıcak havayı dışarı kaçırması bile ısıtma faturasının kabarmasına yol açabilir. Bu gibi durumların önüne geçmek, ısı kaybını önlemek ve çalışanlarınızın sürekli temiz hava solumasını sağlamak için tercihinizi ısı geri kazanım sistemlerinden yana kullanabilirsiniz.

Bu ve bunun gibi daha birçok faydayı öğrenmek, merak ettiklerinizi sormak ve ısı geri kazanım cihazları hakkında detaylı bilgi almak için ERF Group müşteri temsilcileriyle hemen irtibat kurabilirsiniz.

Isı Geri Kazanım Sisteminin Bakımı Nasıldır?

Potansiyel müşteriler tarafından sıkça merak edilen bir konu da ısı geri kazanım sistemlerinin bakım giderleri ve işçiliği. Burada size güzel bir haberimiz var: Bu sistemlerin bakımını yapmak sandığınızdan çok daha basit. Tek yapmanız gereken her yıl iki defa filtrelerin değişimini sağlamak, o kadar. Bu filtreler dışarıdan alınan havanın içindeki toz ve akarları filtrelediği için senede iki defa değişmeleri daha sağlıklı olacaktır.

Bunun haricinde yapmanız gereken herhangi bir bakım söz konusu değildir. Filtrelerin maliyetinin de çok düşük olduğunu belirtmekte fayda var. Eğer bu filtreler vaktinde değişmezse ısı kaybı yaşanabilir, dışarıdaki polenlerin filtrelenmesi tam sağlanamayabilir.

Salyangoz Fan ve Radyal Fan Arasındaki Farklar Nelerdir?
SONRAKİ YAZI