Genellikle AVM ve site gibi binaların bodrum katına inşa edilen kapalı otoparklar, yapıları gereği sık havalandırmaya ihtiyaç duyar. Aksi takdirde onlarca, bazen yüzlerce arabanın bulunduğu otoparklarda egzoz gazından zehirlenme gibi olumsuz durumlar yaşanabilir. Bu sebepten dolayı işletme ve site yönetimleri otoparklarda jet fan kullanımına gidiyorlar.

Jet fan kullanarak otoparkların havasını sirküle edebilir, zararlı gazları dışarı atarken temiz oksijeni otoparka alabilirsiniz. Yangın veya yoğun duman çıkması durumunda da jet fanların dönme hızı arttırılarak dumanın tüm alana yayılmasının önüne geçilebilir. Böylece insanların güvenli bir şekilde tahliye edilebilmesi sağlanmış olur. İtfaiyeciler de yangını söndürmek için daha etkili bir çalışma yapabilirler. Yüksek sıcaklığı azaltan, zararlı egzoz gazını bertaraf eden jet fanları bu sebeple kapalı otoparklar için olmazsa olmazdır.

Kapalı otoparklarda kullanılacak jet fan sistemleri mutlaka EN 12101-3 standartlarına uygun şekilde sertifikalandırılmış olmalıdır. 300 veya 400 derece sıcaklıkta dahi 2 saat boyunca sorunsuz çalışabilme yeteneğine sahip olması şarttır. ERF Group olarak üretimini ve satışını gerçekleştirdiğimiz jet fanları ile otoparklar alanı yalnızca güvenli hale gelmekle kalmaz, aynı zamanda enerji sarfiyatında da düşüş sağlanabilir. 

Siz de otoparkınızda jet fan kurulumu yapmak istiyorsanız ERF Group ile iletişime geçebilir, projenize uygun fiyat teklifi alabilirsiniz. Otoparkın konumuna göre kullanılacak jet fanlarının mekanik tasarımı, CFD analizi ve soğuk duman testi alacağınız fiyat teklifine dahil olacaktır.

Otoparklarda Jet Fan Kullanımı Neden Önemlidir?

Birçok farklı otopark tipi olsa da bunların en büyük ortak noktası, hepsinin kendine özgü havalandırma çözümlerine ihtiyaç duyuyor oluşudur. Örnek vermek gerekirse açık otoparklarda bu havalandırma tamamen doğal yöntemlerle, yani rüzgarla sağlanır. Zemin altında yer alan kapalı otoparklarda ise mekanik havalandırma şarttır. Tahliye fanları, indüksiyon fanları veya jet fanlar bu noktada tercih edilir. 

Yangın gibi acil durumlarda duruma hızlıca müdahale etmek ve yangının hızla yayılmasını engellemek için jet fan kullanımı çok önemlidir. Normal şartlar altında çok yüksek devirde çalışmayan, ancak acil durumlarda tam kapasite ile dönen pervaneleri sayesinde jet fanlar yangının hızlı sıçramasını engeller. Bu da can ve mal kaybını önlediği gibi yangına daha kolay müdahale edilebilmesini sağlar. 

Geleneksel havalandırma sistemlerinin aksine jet fanları tavana monte edilir. Böylece otopark zemini işgal edilmemiş ve kapasite kaybı yaşanmamış olur. Hem kurulumunun basit olması hem satın alma maliyetinin düşüklüğü gibi avantajları göz önünde bulundurulunca birçok işletme ve sitenin tercihini jet fandan yana kullanması hiç de sürpriz bir sonuç değil.

ERF Group olarak bizler diğer birçok endüstriyel ürün gibi jet fan üretimine de son dönemde ağırlık vermiş bulunuyoruz. Jet fan kullanımı, çalışma prensibi, avantaj ve dezavantajları gibi teknik konular hakkında daha fazla bilgi almak için rehber niteliğindeki bu yazının devamını okuyabilirsiniz.

Jet Fan Sisteminin Çalışma Prensibi

Kapalı otoparklarda kullanılan jet fan modelleri indüksiyon (radyal) ve impulse (aksiyel) olmak üzere iki farklı kapasite ve tipte üretilir. Otopark tavanının yüksekliği ve büyüklüğü gibi değişkenler doğrultusunda hangisinin size en uygun çözüm olacağına birlikte karar verebiliriz.

Birbirinden farklı dönme ve hava üfleme yeteneğine sahip jet fanları, otoparkın farklı bölgelerine konumlandırılarak tüm alanın eşit şekilde havalandırılması sağlanır. Kurulum ve planlama düzgün yapılmazsa otoparkın bazı bölgeleri havasız kalabilir.

Normal şartlar altında düşük dönme hızında çalışan jet fanları böylece karbondioksit ve arabalar tarafından üretilen zararlı gazları dışarı atar. Böylece günlük kullanımda enerji sarfiyatı da düşük seviyede tutulur.

Ancak yangın çıkması gibi olumsuz bir durum anında jet fanları tam kapasite ile çalışmaya başlar, duman ve alevlerin otoparkın tamamına yayılmasını engeller. Tüm jet fanlar tam hızda dönmeye başladığında zararlı gaz ve dumanlar kısa süre içerisinde söndürülebilir.

Jet fanları yangına müdahale edecek olan itfaiye personelinin de işini kolaylaştırır. Etkili bir yangınla mücadele için itfaiyecilerin en az 10 metre görüş açısına sahip olması gerekir. Jet fanları ile bu mümkün olacağı için otopark tamamen küle dönmeden, can ve mal kaybı yaşanmadan zarar azaltılabilir. 

Jet Fan Sisteminin Özellik ve Avantajları

Yüksek sistem performansı: Yangın alevi ve sonucunda ortaya çıkan duman çok hızlı bir şekilde kontrol altına alınabilir. 

Düşük kurulum maliyeti: Sanılanın aksine jet fan kurulumu pahalı ve meşakkatli değildir. İşçiliği uygundur. Herhangi bir hava kanalı açılması gerekmez. Bu da maliyetleri düşürür.

Düşük enerji tüketimi: Geleneksel havalandırma sistemlerine kıyasla enerji maliyetlerinde yüzde 40’a varan bir avantaj sunar. Toplam fan gücü normal şartlar altında minimum seviyede verilir ve yalnızca yangın çıkması gibi durumlarda fanlar tam kapasite çalışır.

Düşük elektrik sistem maliyeti: Acil durumlarda devreye girecek güç jeneratörünün çok yüksek kapasiteli olması gerekmez. Bu da maliyetleri düşüren bir diğer avantajdır.

Hızlı kurulum süresi: Jet fan sistemleri herhangi bir kapalı otoparka çok kısa süre içinde kurulabilir ve kullanıma hazır hale gelebilir. Neredeyse “tak çalıştır” şeklinde kurulum gerçekleştirilir. Bu süre boyunca otoparka arabalar girip çıkmaya devam edebilirler.

Kolay bakım: Servis, bakım ve tamir süresi çok kısadır. Jet fanların doğrudan tavana takılmış olması işçilerin arızaya kolayca müdahale edebilmelerini sağlar.

Basit tasarım: Kurulumun yapılacağı otoparklarda mevcut diğer mekanik ve elektrik aksama hiçbir şekilde müdahale edilmez.

Park kapasitesine etki etmez: Jet fan kurulumu sonrası otoparklarda park edebilecek araba sayısında herhangi bir azalma yaşanmaz. Bunun sebebi geleneksel havalandırma sistemlerinin aksine yatay eksende herhangi bir ekipmanın kurulmuyor oluşudur.

Gerek kirli havayı kontrol etmek, gerekse acil durum senaryolarına karşı hazırlıklı olmak için her otoparkın havalandırma sistemine ihtiyaç duyduğu bir gerçek. Bu noktada en mantıklı ve verimli havalandırma çözümü olarak karşımıza jet fan kullanımı çıkıyor. Siz de otoparkınızı tehlikelere karşı korumak ve yangın gibi olumsuz durumlara karşı bir önlem almak istiyorsanız, ERF Group güvencesiyle üretilen jet fan sistemlerinden faydalanabilirsiniz.

Eğer kapalı otoparkınızda herhangi bir havalandırma sistemi yoksa, araç sayısı arttıkça ortaya çıkacak zararlı egzoz gazları insan sağlığına zarar verebilir. Yangın çıkması durumunda ise dumanlar kısa sürede tüm alanı sarabilir. Jet fan kullanımı bu tür senaryolarda çok işe yarar. Hem egzoz gazlarını bertaraf eder hem de yangın alevlerinin her yere ulaşmasının önüne geçer.

Jet Fan Erf Group’tan Alınır

Halihazırda ERF Group olarak iki farklı jet fan modelini otoparklarda kullanılmak üzere geliştirmiş ve satışına başlamış bulunuyoruz. JFRP-500 ve JFRP-560 model kod adlı bu jet fanlar farklı güç ve maksimum debi özellikleriyle farklı ihtiyaçlara cevap veriyor. Hangisinin size uygun olacağı noktasında bir fikir sahibi olamadıysanız hiç sorun değil. Bizimle irtibat kurmanız yeterli. Temsilcilerimiz size mesai saatleri içerisinde dönüş yapacak ve sorularınızı cevaplandıracaktır.

Evet, siz de mutlu müşterilerimiz arasındaki yerinizi almak isterseniz bize iletişim formu aracılığıyla hemen ulaşın. Kurulum, servis ve garanti gibi detaylar hakkında bilgi alabileceğiniz gibi keşif yaptıktan sonra size en uygun fiyat teklifini de sunabiliriz.

Salyangoz Fan ve Radyal Fan Arasındaki Farklar Nelerdir?
SONRAKİ YAZI