Fanlar ve hava kalitesi arasında bulunan etkileşim insan ve canlı sağlığını da etkilemektedir. Yaşam kalitesinin yükseltilebilmesi solunan hava kalitesine bağlıdır. Ev yaşamı, iş yaşamı arasında geçen tüm zamanlar kapalı ortamlarda yaşanmaktadır.

Bu nedenle iç hava özellikleri büyük önem taşımaktadır. Bu konuda iklimlendirme sistemlerinin önemi artmaktadır. Kapalı çalışma ve yaşam alanlarının her geçen gün artmasına bağlı olarak fan tasarımları da geliştirilmektedir.

Fanlar ve Hava Kalitesi

İç mekânlarda sağlıklı havanın sağlanabilmesi için fanların etkisi tartışılmamaktadır. Küresel ısınmaya bağlı olarak hava kalitesi de olumsuz etkilenmektedir. Bu nedenle teknoloji olanaklarından maksimum düzeyde yararlanılmaktadır.

Temiz hava ortamı sağlayabilen fanlar üzerinde etkileyici değişimler yapılmaktadır. Bulunduğu ortamda sağlıksız hava soluyanlarda ciddi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bunlar arasında virüslerin kişiler arasında yayılması, alerjik göz nezlesi, ürtiker, Egzama, astım sayılabilmektedir. Ayrıca sigara içenler tarafından oluşan ekstra hava kirliliği olumsuz etkilere neden olabilmektedir.

Yapılan araştırmalarda sigara için 1 insanın ortalama 25 insan kadar hava kirliliğine neden olduğu saptanmış bulunmaktadır. Sadece bu bulgu bile iç hava kalitesi ve fanların önemini vurgulamaktadır.

Hava Kalitesini Bozan Etkenler Nelerdir?

Yaşam alanlarında hava kalitesinin yüksek olması yaşam kalitesini de yükseltmektedir. Aksi halde ruhsal, toplumsal ve fiziksel olarak insanlarda yaşam konforu düşmektedir. Mekân hava kalitesinin iyileştirilmesi gerekmektedir. Bunu sağlayabilmek için ise ilk koşul güvenilir firmalardan yüksek kalite fanlar tedarik edebilmektir. İç ortamlarda hava kalitesinin bozulmasına neden olan etkenler;

  • Ortamda bulunan (CO)Karbonmonoksit,
  • Azotdioksit(NO2),
  • Ortamda bulunan (PM10)Partiküller,
  • Kükürt dioksit(SO2),
  • Ozon(O3) olarak tespit edilmektedir.

Kirletici elementler olarak tanımlanan bu 5 faktör iç ortam havasını sağlıksız hale getirmektedir. Ulusal Hava Kalitesi İndeksi sınır değerler baz alınarak oluşturulmaktadır.

Fanlarla Hava Kalitesi Yükseltilebilir mi?

Kapalı alanlarda bulunan hava kalitesini yükseltebilmek mümkündür. Ancak kullanılması gereken fan sistemlerinin yüksek kalite ve standartlara uygun ürünler olması gerekmektedir. ERF Group internet sitesinden son teknoloji ürünü fan seçimi yapılarak beklenen verimlilik sağlanabilmektedir. Kısa sürede firma güvencesiyle fan sistemi kurularak kullanıma sunulmaktadır.

İç hava kalitesinin düşüklüğü orada bulunanların yaşam konforunu düşürmektedir. Fanlar kullanılarak hava kalitesinin yükseltilebilmesi için kusursuz mühendislik çalışmaları yapılarak sistem özellikleri belirlenmesi gerekmektedir. Beklenen verim alınarak sağlıklı, temiz hava ortamı sağlanması bu değerlendirmeye bağlı olarak gelişmektedir.

Fan sistemleri kullanım alanı ve kullanıcı ihtiyacına göre şekillenmektedir. Bulunduğu alanda gerekli olan fan gücü, teknolojik donatıları gibi tüm detayların göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

Havalandırma Türleri Nelerdir?

İç hava kalitesinin sağlık koşullarına uygun hale getirilmesi gerekmektedir. Havalandırma olarak tanımlanan işlem birden fazla şekilde sağlanabilmektedir. Ortamdaki havanın değiştirilmesi olarak ifade edilen hava kalitesinin iyileştirilmesi doğal ve mekanik olarak iki şekilde sağlanabilmektedir. Doğal havalandırma, kapı pencere açılarak yapılan geleneksel sistem olarak kullanılmaktadır.

Mekanik havalandırma ise, fan sistemleriyle sağlanmaktadır. Bu sistem elektrik enerjisi kullanılarak çalışmaktadır. Yüksek katlı ve doğal havalandırma sistemi bulunmayan ortamlarda fanlar öne çıkmaktadır. ERF Group ürünleri arasından güvenle üretim ve malzemesi kalitesi bakımından ilk tercih ürünleri temin edilebilmektedir.

Hava Kalitesini Etkileyen Nedenler Nelerdir?

İç ortamlarda bulunan havada kirlilik oranı temiz hava kütlesinden yüksek olduğunda sağlık riski oluşmaktadır. Sağlıksız hava oranını düşürebilmek ve iç ortam hava kalitesini yükseltebilmek için fan sistemleri kullanılmaktadır. Ruhsal ve fiziksel sorunların ortaya çıkmasında hava kalitesi büyük etken olabilmektedir.

Aynı şekilde yaşam konforu temiz hava solunabilmesiyle yükseltilebilmektedir. Hava kalitesini düşüren nedenler arasında, partiküller, tozlar, sigara dumanı, dış etkenler, sentetik ürünler gibi etkenler bulunmaktadır. İleri teknoloji ürünü fanlar sayesinde güvenli solunum ve yaşam konforu sağlanabilmektedir.

İnsan Sağlığında Hava Kalitesinin Önemi Nedir?

İnsan sağlığı ve tüm canlıların sağlığı sağlıklı havaya bağlıdır. Temiz hava oranının düşük kirli hava oranının yüksek olduğu ortamlarda sağlıklı solunum yapılamamaktadır. Bu da kişilerde nefes darlığı, akciğer sorunları, cilt etkileşimleri gibi durumlara neden olabilmektedir. Hava kalitesini iyileştirebilmek için yapılan tüm uygulamalar toplumsal konfor sağlamaktadır.

İç hava kalitesi ise bireysel ve toplumsal sağlık üzerinde büyük etken olmaktadır. Hava kalitesi fan kullanılarak iyileştirilebilmektedir. Bu konuda en doğru teknik destek adresi ERF Group olarak 7/24 çalışmaktadır.

Profesyonel ekibi ve sahip olduğu güncel teknolojileri sayesinde güvenle kalite üretmektedir. Fan ihtiyacı bulunanlar internet sitesinden seçim yaparak sipariş oluşturabilmektedir. Alanında en iyi olarak bilinen ERF ürünleri en kısa zamanda teslim edilerek kullanıma sunulmaktadır.

Hava Kalitesi Parametresi

Hava kalitesi ölçülebilmekte olup Dünya genelinde yapılan değerlendirmeler yapılmaktadır. Ancak hava kalitesi ülkelere hatta şehirlere göre faklı olabildiğinden, yerel olarak yapılmaktadır. Genel olarak iç ortam havalandırmaları sağlık üzerinde yüksek etki yaratmaktadır. Hava kalite indeksi 6 renkle sembolize edilmektedir.

Sağlıklı ve sağlıksız havayı temsil eden renkler, yeşilden başlamaktadır. Yeşil herkes için beklenen temiz hava ortamını işaret etmektedir. Ardından gelen sarı renk orta seviye demek olup, endişe verici olabilir önlem alınması gerektiğini ifade etmektedir. Ardından gelen turuncu ise hassas hava ortamını temsil etmektedir.

Kırmızı renk ise sağlıksız, ciddi risk oluşturabilecek etkenler bulunduğunu ifade etmektedir. Mor renk, kötü hava işaretidir. Kahverengi ise tehlikeli, alarm durumunu işaret etmektedir. Herkes için sağlık alarmı olarak kabul edilmektedir.

İç & Dış Hava Etkisi

Hava solunumu sağlayan yaşam için en gerekli varlıktır. Yaşanan yerde iç ve dış ortam hava değerlendirmeleri yapılarak toplumsal bilgi verilmektedir. Dış ortam havası önemli olsa dahi müdahale edilebilmesi kolay olamamaktadır. İç hava kalitesi ise fan sistemleri sayesinde iyileştirilebilmektedir.

ERF Group fanları arasından tercih yapılarak güvenle kurulabilmektedir. Bulunduğu yere en uygun ve en yüksek verimli fan sistemi kurularak temiz hava sağlanabilmektedir. Bulunulan ortamdaki havayı kontrol etmek ve sağlık riski bulunup bulunmadığını öğrenebilmek mümkündür.

Ulusal ve Uluslararası Hava Kalitesi

Hava kalitesi tüm dünya insanları için büyük önem taşımaktadır. Küresel ısınmanın etkilerine bağlı olarak gelişen tehlikeler endişe yaratmaktadır. Bilim insanları bu konuda büyük çaba harcamaktadır. Hava kalitesini yükseltebilmek amacıyla tüm dünyada fan sistemlerinden yararlanılmaktadır.

ERF Group Türkiye ve Dünya’nın pek çok noktasına ürün tedariki yaparak farkını kanıtlamaktadır. Dünya genelinde havada bulunan Karbondioksit oranı ölçümü Pasifik Okyanusu ortasında bulunan bir adada yapılmaktadır.

Son ölçümlerde Karbondioksit oranı 390 PPM civarında tespit edilmiş bulunmaktadır. Fakat üzücü olan her yıl 2PPM değerinde artış görülmesi olarak belirtilmektedir. Günümüzde binalarda dahi Karbon dioksit(Kirletici) ve Karbon monoksit(zehirleyici ve yanıcı) gaz ölçümleri yapılmaktadır.

Hava Kalitesi Nasıl Artırılır?

İç ortam hava kalitesi fan sistemleriyle artırılabilmektedir. Yaşam alanlarında bulunması gereken temiz hava ve nem ortamı dengede tutulması gerekmektedir. İklimlendirme sistemleri olarak tanımlanan fanlar temiz hava ortamı oluşturabilen cihazlardır. HEPA filtresi ve nem dengesi sağlayabilme özellikleriyle kullanıma sunulmaktadır.

Taze hava iç ortamdaki havanın itilerek uzaklaştırılması sayesinde sağlanabilmektedir. Yaşam konforu, ruh ve beden sağlığının korunması sağlıklı hava soluyabilmekle mümkün olabilmektedir. Temiz hava ortamında yaşayabilmek büyük lüks olarak kabul edilmektedir. Bunu sağlayabilmek için ise ERF Group cihazlarını tercih ederek maksimum verim alınabilmektedir.

Salyangoz Fan ve Radyal Fan Arasındaki Farklar Nelerdir?
SONRAKİ YAZI