Havalandırma Fanı ve Çeşitleri

Havalandırma fanı, basınç farklılıkları oluşturarak ortama hava giriş çıkışını sağlayan cihazlara verilen isimdir. Havalandırma fanlarında yer alan pervane hareket ettikçe ortama sıcak ya da soğuk hava yayılmaktadır. Pervane sistemi sayesinde hava akışını sağlayan bu cihazlar, aynı zamanda ortamdaki havanın temizlenmesini de sağlamaktadır. Yaz aylarında daha çok tercih edilen fanlar, serinletme özelliği ile ön plana çıkmaktadır. Ayrıca ortamdaki kötü kokuları da savurarak temiz havayı yaymaktadır.

Havalandırma fanlarının çalışma sistemi oldukça basittir. Bu fanların çalışması için elektriğe ihtiyaç duyulmaktadır. Elektrikten alınan enerji ile pervaneler hareket etmeye başlamaktadır. Elektrik enerjisinden statik ve kinetik enerji kazanan pervaneler, ortama hava akışı sağlayacak şekilde dönmektedir. Havalandırma fanlarının halk arasında birçok isimlendirmesi bulunmaktadır. Günümüzde bu fanlar için vantilatör kavramı da yaygın olarak kullanılmaktadır. 

Havalandırma fanları, kullanım amacı ve alanı doğrultusunda farklı çeşitleri ile öne çıkmaktadır. Örneğin iş yerlerinde kullanılan fanlarla evlerde kullanılan fanlar aynı değildir. Dolayısıyla havalandırma fanı seçimi yapılırken dikkatli olunması gerekmektedir. Firmamız üzerinden bizlerle iletişime geçerek havalandırma fanlarının çeşitleri ve kullanım alanları ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. Aynı zamanda firmamızı ziyaret ederek kaliteli ürünlerimizi inceleyebilirsiniz. 

Havalandırma Fanı Ne İşe Yarar?

Havalandırma fanı ne işe yarar, sorusu son zamanlarda sıklıkla gündeme gelmektedir. Havalandırma fanı, ortamda ihtiyaç duyulan hava akışını en kaliteli şekilde sağlayan cihazlardır. Aynı zamanda kirli havayı temizleme özelliğine de sahiptir. Yaz aylarında son derece serinletici bir etki gösteren bu fanlar, ihtiyaç duyulduğunda sıcak hava da yaymaktadır. Ortamdaki kirli havayı temizleme özelliği, sağlık açısından da epey önemli olduğundan insanların ilgisini çekmektedir. 

Havalandırma fanlarının yaygın olarak kullanıldığı alanlar; otopark, alışveriş merkezi ve hastane gibi yoğun insan trafiğinin yaşandığı yerlerdir. Fakat günümüzde iş yerleri ve evlerde de fan kullanımı yaygındır. Havalandırma fanlarının çeşitlenmesi ile birlikte kullanım alanları bir hayli genişlemektedir. Hastane gibi büyük alanlar için tercih edilen fanlar, daha büyük boyutta ve daha etkili olanlardır. Evlerde kullanılan fanlar ise daha çok vantilatör olarak bildiğimiz küçük ama etkili ürünlerdir. 

Havalandırma fanlarından üst düzeyde verim elde etmek için kaliteli olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Kaliteli fanlar, uzun yıllar boyunca performansından ödün vermeden son derece etkili bir şekilde çalışmaktadır. Firmamız üzerinden bizlere ulaşarak kaliteli fanlarımız hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu alanda yıllara dayanan tecrübemize güvenerek bizleri tercih edebilirsiniz. Hizmetlerimizi ve avantajlarımızı incelemek için firmamızı ziyaret edebilirsiniz. 

Havalandırma Fanı Nasıl Çalışır?

Havalandırma fanları çeşitlerine göre farklı çalışma prensipleri ile karşımıza çıkmaktadır. Havalandırma fanları, ortamda bulunan kirli ve ağırlaşmış havayı çekip ortama temiz hava yayma prensibi ile çalışmaktadır. Bu fanlar kaliteli olduğu takdirde etkili bir biçimde ortama temiz hava yaymaktadır. Aynı zamanda ortamda bulunan kötü kokuları yok etmektedir. Havalandırma fanlarının çekim kuvveti, ortamın hacmi ile doğru orantılıdır. 

Havalandırma fanları çalışırken dış faktörlerden etkilenmemelidir. Günümüzde havalandırma fanlarının performansı, ortam koşullarına göre kolaylıkla ayarlanmaktadır. Havalandırma fanlarının çalışma sistemi, çeşitleri ve kalitesine göre farklılık göstermektedir. Aynı zamanda bu fanların boyutları da çalışma biçimini etkilemektedir. 

Firmamız üzerinden bizlere ulaşarak havalandırma fanlarının çalışma prensibi hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Aynı zamanda internet adresimiz üzerinden farklı fan çeşitlerini inceleyebilirsiniz. Kullanım amacınıza en uygun fan çeşidini firmamız üzerinden kolaylıkla temin edebilirsiniz.

Havalandırma Fanlarının Çeşitleri

Havalandırma fanlarının çeşitleri oldukça fazladır. Havalandırma fanları; aksiyel (eksenel) fan ve radyal ( santrifüj) fan olarak kategorize edilmektedir. Aksiyel fanlarda hava, fan mili ile orantılı bir şekilde akış göstermektedir ve ortama yayılmaktadır. Pervaneli yönlendirici kovanlı ve kanatlı tip olarak karşımıza çıkmaktadır. Aynı zamanda aksiyel fanlara, kanal tipi fan adı verilmektedir. Kanal tipi fanlar, dikdörtgen ve kare biçimindeki galvanizli sacdan üretildiği için son derece dayanıklıdır. 

Aksiyel fanlar da kendi içerisinde; pervane kanatlı tip, silindir kanatlı tip, kılavuzlu silindir tip olmak üzere üç gruba ayrılmaktadır. Pervane kanatlı tip, alçak ya da yüksek her türlü basınçta öne çıkmaktadır. Pervane kanatlı tipler, genel anlamda ısıtma ve serinletme görevini yerine getirdiği için daha çok klimalarda kullanılmaktadır. Silindir kanatlı tip, daha çok alçak ve orta basınçlı sistemlerde karşımıza çıkmaktadır. Kılavuzlu silindir tip ise alçak statik basınçlı sistemlerde tercih edilmektedir. 

Radyal fanlar, kanat tasarımı dikkate alınarak kategorize edilmektedir. Radyal fanların pervanesinin ya tek tarafında ya da iki tarafında hava emilimi gerçekleşmektedir. Radyal fanların pervane kısımları fan gövdesi veya salyangoz adı verilen koruyucular ile sarılmaktadır. Pervanedeki basınçlı hava, koruyucu olan salyangozdan geçerek ortama yayılmaktadır. Firmamız üzerinden bizlere ulaşarak havalandırma fan çeşitleri hakkında bilgi alabilir ve ürünlerimizi inceleyebilirsiniz.

Kapasitelerine Göre Havalandırma Fan Çeşitleri Nelerdir?

Kapasitelerine göre havalandırma fan çeşitleri; blowerlar, körükler, yüksek basınçlı fanlar, orta basınçlı fanlar ve alçak basınçlı fanlar olarak sıralanmaktadır. Blower fanlar daha çok endüstri sektörüne ve çimento fabrikalarında tercih edilmektedir. Körükler ise yakıt yakıcılara hava gönderme amacıyla imal edilmektedir. 

Yüksek basınçlı fanlar, günümüzde endüstri sektöründe sıklıkla tercih edilmektedir. Endüstriyel toz toplama sistemlerinde, yüksek basınçlı fanlar öne çıkmaktadır. Orta basınçlı fanlar da aynı şekilde endüstriyel uygulamalarda tercih edilmektedir. Alçak basınçlı fanlar ise havalandırma, iklimlendirme gibi uygulamalarda kullanılmaktadır. 

Erf Group olarak sizler için birbirinden kaliteli ve uygun fiyatlı fan çeşitlerini hazırladık. İnternet adresimiz üzerinden fan çeşitlerimizi ve özelliklerini inceleyebilirsiniz. Kullanım amacınıza en uygun fan çeşidini firmamız üzerinden kolaylıkla bulabilirsiniz. Kaliteli ürünlerimizden ve avantajlarımızdan faydalanmak için uzman ekibimizle iletişime geçebilirsiniz. Bu sektördeki tecrübemize güvenerek bizleri tercih edebilirsiniz.