Otel havalandırma sistemleri, insan yoğunluğunun yaşandığı büyük otellerde ve daha küçük otellerde olmazsa olmaz sistemlerden biridir. Otel havalandırma sistemleri, odaya sinek ya da toz girmeden odaların pratik bir şekilde havalandırılmasını, odaya temiz hava girmesini ve oksijen kalitesini arttırarak buna bağlı olarak müşteri memnuniyetini arttırmayı hedeflemektedir.

Otel Havalandırma Sistemleri

Otellerde havalandırma sistemi, özellikle otel mutfaklarındaki nemli ve ısınan havayı, yemek kokusunu uzaklaştırarak mutfakta çalışan otel personelinin daha sağlıklı ve temiz hava ortamında çalışmasına olanak tanımaktadır.

Otellerde verimli bir iklimlendirme için havalandırma sistemi kullanmak şarttır. Oteller için iklimlendirme yani havalandırma sistemi seçerken bunun çok önemli bir ana yatırım olduğunu bilerek buna uygun şekilde farklı seçenekleri inceledikten sonra seçim yapmak gerekir. Otel işletmeleri için havalandırma, ısıtma ve soğutma gibi sistemler kullanıcıların konforunu, işletmenin verimliliğini ve buna bağlı olarak sürdürülebilirliğini arttırmanın anahtarı olarak nitelendirilir.

Otel işletmelerinin her biri havalandırma sisteminin kullanıldığı alan, işletmenin genel kullanıma ve kompleks içinde yer alan genel dağılıma göre birbirinden farklı havalandırma sistemine ihtiyaç duyar.

Otel Havalandırma Sisteminin Önemi

Otellerde havalandırma sisteminin çalışma prensibi belirli bir alan park edilen, buna bağlı bir takım faaliyetler ya da birçok insan tarafından kirletilmiş olan havanın sürekli yenilenmesidir. Otellerde havalandırma sistemi kullanmanın sadece müşterilerin konforunu ve memnuniyetini arttırmak için değil aynı zamanda kirlilikten arınmış kalıcı temiz havaya sahip çalışma ortamını, sağlıklı çalışma koşullarını sağlamak için çalışanlara bu ortamı sunmaktır. Pek çok insanın girip çıktığı, konakladığı ve aktif şekilde kullandığı tel gibi alanlarda havalandırma sistemi kullanmak insan sağlığı açısından gereklidir.

Otellerde çok geniş alanlarda iklimlendirme işlemi yapıldığı söylenebilir. Bunu yaparken genel olarak merkezi havalandırma sistemi ve iklimlendirme işlemi eş zamanlı olarak yürütülür. Ancak küçük otellerde tesisin daha küçük olmasından kaynaklı her odaya özel klima santrali monte edilip misafirlerin kullanımına sunulması gerekebilir.

Otel havalandırma ve klima sistemleri bir arada otelde çözümün bir parçası olarak kullanıma uygundur. Bu havalandırma sistemi sayesinde tüm noktalar için çözüm üretilirken diğer yandan bir noktaya kolaylıkla odaklanmak mümkün hale gelir. Bu aşamada ortak kullanım ve kişisel alanlar ( yüzme havuzu, mutfak, yemekhane, resepsiyon) çözümleri, otelin ısıtma ve soğutma, havalandırma ihtiyacı doğru bir şekilde analiz edilmelidir.

Huzurlu ve konforlu bir konaklama imkânı oluşturmak için otellerde elverişli odalara sahip olma gerekliliğini arz ederken, kullanılan havalandırma sistemleriyle odadaki sıcaklık, kötü koku ve ferahlığı ayarlamak mümkün hale gelir. Havalandırma sistemi olan oteller bu sayede temiz hava ve oksijene sahip odaları müşterilerine gönül rahatlığıyla sunarken, memnun edici bir konaklama hizmeti sunmasından kaynaklı herkes tarafından tercih edilen marka oluşturabilir.

Bununla birlikte sadece odaları değil havalandırma sistemleriyle banyo, tuvalet, SPA merkezleri ve otelde yer alan diğer tüm bölümleri ile havalandırmak mümkün. İhtiyacı olan otel işletmeleri kapsamlı bir projelendirme sayesinde yüzde yüz verimlilik sağlayan havalandırma sistemlerine sahip olma imkanı yakalar.

Otel mutfağında hazırlanan yemeklerden dolayı müşterilerin konakladığı odaların ve lobinin kötü kokuya boğulması ve müşterilerin konforunu bozması muhtemeldir. Kötü kokuların ve oluşan bu dumanlı hava sahasının oluşmasını tamamen önlemek için havalandırma sisteminin hem oda gibi müşterilerin bizzat bulunduğu alanlarda hem de mutfak gibi yiyecek hazırlanan alanlarda kurulması çok büyük önem arz eder.

Bu alanlardaki hava akımının ferah, dinlendirici ve her zaman için taze tutulması bu sayede mümkün hale gelebilir. İnsanların sürekli giriş-çıkışlarının çok yoğun olduğu otellerin bu karmaşık yapısına uyum sağlayabilecek yuvarlak kanallı havalandırma sistemleri uygun olabilir.

Otel havalandırma sistemi seçerken, tercih ettiğiniz havalandırma sisteminin çalışma sırasında ortaya çıkardığı sesin müşterileri rahatsız edici bir durum oluşturması görülebilir. Bunun önlenebilmesi için kullanılan havalandırma sisteminin susturucu ile birlikte alınması gerekir. Bu sayede yüksek ses daha makul bir seviyeye çekilerek müşteri konforu sağlanmış olur.

Doğru bir projelendirme yöntemi sayesinde havalandırma sisteminden elde edilmesi mümkün olan yüksek verimlilik, müşteri memnuniyetini kazanmak gibi çok önemli işlevleri yerine getirebilir.

Otel Havalandırma Sistemi Fiyatları

Otellerde havalandırma sistemi kullanmak, işetmenin prestijini arttırmanın yanı sıra müşterilerin konaklardan daha huzurlu bir yaşam alanında olmalarını sağlamasından kaynaklı mecburi olarak görülebilir. Bu havalandırma sistemlerinin şekli, nasıl kurumunun yapılacağı ise tamamen işletmenin durumuna bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Otel havalandırma sistemlerinin fiyatları konusunda belli bir rakam vermek pek mümkün olan bir durum değildir. Bunun tek sebebi her otelin ihtiyaç duyduğu havalandırma sisteminin kendine has olmasıdır. Daha fazla insan barındıran büyük otellerde daha donanımlı havalandırma sistemleri kullanılırken, kıyasla daha küçük işletmelerde yapıya uygun havalandırma sistemlerine yer verilebilir. Daha az maliyetli olduğundan dolayı daha küçük otellere havalandırma sistemi taktırmanın fiyatı daha cazip gelebilir. Dolayısıyla uzmanların ilk olarak oteli detaylı bir şekilde incelemesi, ne tür bir havalandırma sistemi kullanılması gerektiğine karar vermesi ve sonrasında ise net bir fiyat çıkarması gerekir.

Otelinize havalandırma sistemi takarak daha işlevsel bir alan oluşturmak ve her bakımdan yarar sağlamak için ERF Group daima sizinledir. ERF Group olarak tüm havalandırma sistemleri konusunda pek çok farklı alana uygun ürün tedariğini sağlarken, müşteri odaklı çalışmalar yaptığımız için her zaman rakiplerimizden bir adım önde olmayı başarıyoruz. 

Ayrıca alanında uzman kadromuz ihtiyaç duyduğunuz havalandırma sistemiyle alakalı akılcı çözümleriyle sizlere yol gösterirken, kullanım alanına uygun havalandırma sistemine bütçeye uygun cazip fiyat aralıklarında sahip olabilirsiniz. ERF Group’un uzun yıllara dayanan çalışma deneyimini bizzat görmek ve uzun ömürlü havalandırma sistemleriyle ön plana çıkmak için web sitemizde yer alan iletişim numaralarında bize ulaşabilirsiniz. ERF Group alanında her zaman en iyisi olmayı başarır. 

Salyangoz Fan ve Radyal Fan Arasındaki Farklar Nelerdir?
SONRAKİ YAZI