Günümüzde havalandırma sistemlerinin bakımı ve profesyonel mutfak davlumbazlarının bakımı için mevzuatlar mevcuttur, çünkü bu alanlar hem insanların refahını, sağlığını, güvenliği, personeli, kirliliği hem de çevreye saygıyı etkiler.

Bu nedenle, herhangi bir kurulumdan önce, para cezaları, işletme kayıpları veya küçük cezai ve hukuki cezalar altında yasalara uygun ekipmana sahip olmak için bu yasal metinlerin bilinmesi zorunludur. Restoran lokanta havalandırma yönetmeliği, restoran havalandırma sistemleri periyodik olarak temizlenme ve bakım sağlar. ERF Group son teknolojik havalandırma sistemleri ile harika çözümler sunmaktadır.

Lokanta Havalandırma Sistemleri

Bir lokanta açmadan veya halihazırda faaliyette olan bir lokantayı işletmeden önce, mekanın havalandırılmasını dikkate almak önemlidir. Duman veya hava tahliye kanallarının kötü durumda olması veya daha kötüsü olmaması durumunda, yetkili makam tarafından tesisin tamamen kapatılmasına yol açacak bir usulsüzlük içinde bulunulabilir.

Lokantaların havalandırması, çeşitli kanallar ile yapılabilir. Bunlar arasında ısıtma için duvar bacaları, sıhhi havalandırma kanallarıdır. Oda iklimlendirme ve hava yenileme için olanlar, gazda ısıtma veya sıcak su üretim tesisatları için borular ve ayrıca mutfaklara bağlı kirli hava tahliye kanalları yer alır. Tüm bu sistemler işinde uzman olan ERF Group tarafından uygun şekilde satışa sunulmaktadır.

Lokanta Havalandırma Planlaması

Restoranınızın yapısal engellerini aşan, ekipmanınızın performansını, personelinizin ve misafirlerinizin konforunu en üst düzeye çıkaran ve enerji maliyetlerini en aza indiren dahiyane bir havalandırma planı tasarlamak son derece önemlidir.

Uygun bir makyaj havası ünitesi olmayan bir mutfak, yardımcılarınızın ve aşçılarınızın işini bile güvensiz hale getirebilir veya buna maruz kalan herkes için bir domino etkisi yaratabilir. Bu, öğrendiğiniz yemeklerden keyif almaya çalışan gurmelerin yemek deneyimini gölgeleyecek kadar ileri de gidebilir. Mutfak ekipmanlarınız bir yerde ise tek bir davlumbaz mutfağınızın iyi havalandırılması için yeterli olmalıdır.

Ticari mutfaklar, mutfaktan havayı boşaltmak için güçlü egzoz fanları kullanır. Mutfağınız, biri buhar üreten cihazlar ve diğeri ısı ve yağ üreten cihazlar için olmak üzere iki ayrı egzoz sisteminden oluşmalıdır. Tüm bu sistemler ERF Group tarafından en yeni teknoloji donanımı ile satışa sunulmaktadır.

Lokanta Havalandırma Sistemleri

Dış alanlardan mutfağa giren çok fazla kötü kokulu hava rahatsızlığa neden olabilir. Havanın yalnızca yaklaşık %10'u bitişik alanlardan gelmelidir. Kalan %90, özel bir mutfak ünitesinden gelmelidir. Takviye hava yüzdesi %10'u geçtiğinde lokantanın ön tarafında hava cereyanı oluşmaya başlar.

Mutfağın kokuları daha sonra yemek yenilen alana kaçar. Ve çoğu zaman yemek odası kokuları hoş olmayan şekillerde birleşerek atmosferi bozabilir. Davlumbazlar ocaklardan, wok ocaklardan, açık alevli ocaklardan, fritözlerden ve ızgaralar ve piliçler gibi katı yakıtlı cihazlardan gelen havayı yakalar ve egzoz eder.

Mutfağınızdaki sıcak, nemli, yağ yüklü havayı uzaklaştırmak ve yerine taze hava, taze ve temiz hava koymak için bir egzoz fanı ve makyaj havası ünitesi, mutfak havalandırma sisteminizin bel kemiğini oluşturmaktadır.

Bu durumda hava kanalları temiz hava vererek, ortamdaki kötü havayı ortadan kaldırmaktadır. Bu konuda ERF Group sistemsel olarak en yeni çözüm ve uygulama seçenekleri ile hızlı bir şekilde çözüm sağlamaktadır.

Havalandırma Sistemlerinin İşlevleri

Fırın veya yoğuşturucu davlumbazlar, yağ üreten cihazlar üzerinde kullanım için tasarlanmamıştır. Odadaki fazla nemi ve ısıyı veya kokuları uzaklaştırarak mutfağı konforlu hale getirmeyi amaçlayan davlumbazlardır. Filtresiz, kirli havayı tahliye eden bir kanal bileziğine ve baca sistemine sahiptirler.

Delikli besleme plenumları da ek hava dönüşü için geniş bir difüzyon alanı sağlar. Aynı zamanda, mutfağa dönen besleme havasından daha düşük hızda bir hava geçişi sağlar. Bu durum göz önünde olduğu zaman tasarım süreci basitleştirilir ve mutfağın her yerine çok vurgulu bir difüzör sistemi kurma ihtiyacını ortadan kaldırır.

Daha az kanal ve tamamlayıcı hava difüzörü, daha düşük kurulum ve işletme maliyetleri anlamına gelmektedir. Bu konuda en doğru çözüm ve uygulamalar, ERF Group tarafından çok doğru adımlar ile en uygun fiyatlarla yapılmaktadır.

Lokanta Havalandırma Sistemlerinin Avantajları

Mevcut bir lokanta havalandırma sistemine bir PCU eklemek, egzoz gazlarındaki karbon monoksiti, gres yağının mikroskobik aerosollerini temizler. Zararlı partikülleri ve uçucu organik bileşikleri atmosfere kaçmadan veya komşularınıza ulaşmadan önce yok eder. Tüm bunlara ek olarak da filtrelerinde bir yangın koruma sistemi ve gelişmiş izleme kontrolleri içermektedir.

Lokanta havalandırma ünitesi iyi bir yatırım olabilir. Modern sistem özellikleri ile eski hava akımı ilkelerini büyük ve küçük yapılara uygulamak için en son teknoloji, enerji tasarruflu teknolojiyi kullanmaktadır. Hızın daha iyi kontrol edilmesini sağlayan bu sistem, hava akışını mutfağın ritmine göre ayarlar. Ayrıca daha az gürültülüdür. Öte yandan, daha az enerji tüketirler ve az sayıda hareketli parçaya sahip oldukları için bakımı veya temizliği daha kolaydır.

Lokanta Havalandırma Süreçleri

Bir pedin etrafında minimum miktarda nem dolaşır. Sıcak hava daha sonra pedin içinden geçer, suyu buharlaştırır ve geçerken havayı soğutur ve temizler. En verimli havalandırma üniteleri ayrıca soğutma işlemine sabit bir soğuk dış hava akışı katar.

Bu, temiz havanın sürekli olarak bina içinde dolaşmasına izin verir ve patojenlerin oraya yerleşmesini önler. Aynı konsept, klimalı binalardan ultra verimli ısı geri kazanımı sağlamak için de kullanılmaktadır. Bu süreçte ERF Group en iyi çözüm önerileri ile müşterilerine harika çözüm önerileri sunmaktadır.

Salyangoz Fan ve Radyal Fan Arasındaki Farklar Nelerdir?
SONRAKİ YAZI