Isıtma ve soğutma sistemleri, yaşam alanlarında istenilen sıcaklık ve serinliği elde etmek için ortamda bulunan havanın iç ortamdan dış ortama hava sirkülasyonu oluşmasına engel olarak, ısı kaybının önlenmesini sağlayan bir çalışma prensibine sahiptir. İnsan hayatında ısınma ihtiyacı, çok önemli bir yere sahiptir. Isıtma ve soğutma sistemleri bu nedene evlerde kullanılan en önemli enerji sistemleri arasında yer alır.

Enerji sistemi programında kullanılan suyun ısıtılması, ısıtma sistemi, bina soğutma işlemi ve katı yakıt kullanımı için özel olan kazanların çalışması bulunur. Bu sistemler çalışırken ısı pompaları, hibrit cihazlar, yer altının sıcaklık derecesi, yer altı suyu, ortamın ısısını ayarlayabilmek için ise yer altı depolama suyu, fotovoltaik ile havalandırma sistemlerinden fayda sağlanmaktadır.

Isıtma ve Soğutma Sistemleri

Isıtma sistemi denildiğinde ilk akla gelen cihazlar kazan, kombi, kat kaloriferi, brülör, radyatör, boyler ve genel su ısıtıcılar olarak sıralanabilir. Soğutma sistemlerinde ise ilk olarak klima, chillerler kondens üniteler, fancoil ve hava koşullandırma sistemleri akla gelmektedir.

Isıtma ve soğutma sistemlerinin üretilme amacı ise iç hava koşulların korumak ve yaşam alanlarınıza temiz hava ihtiyacını sağlıklı bir şekilde temin edebilmektir.

Isıtma ve soğutma sistemlerinde hava kalitesinin talep edilmesinde ve termal kalite sağlanması enerji tüketimi belirlenme noktasında önemli bir yere sahiptir. Bu ürünlerde aydınlatma ve diğer tüm ekipmanlar için iç kısımda üretilen ısı enerjisinin kendine has özellikleri ve yeri, enerji tüketimine sebep olan ve bu noktada artış oluşturan başlıca sebepler olarak bilinmektedir.

Isıtma ve Soğutma Sistemleri Nerelerde Kullanılır?

Isıtma ve soğutma sistemleri depolarda, ambarlarda, fabrika ve atölyelerde, fuar alanlarında, oto plazalarda, servis istasyonlarında, seralarda, spor salonlarında, tenis kortlarında, restoran ve kafe ortamlarında, kiliselerde, camilerde ve tüm ibadethanelerde, stadyumlarda çok fazla tercih edilmektedir.

Soğutma sistemleri ise genelde mezbaha, gıda ve ilaç depolarında, morg ve soğukluğun hâkim olması gereken alanlarda, yapay pistlerde sıklıkla kullanılmaktadır. Ayrıca ısıtma ve soğutma sistemleri taze ve hijyenik hava ihtiyacının giderilmesi gereken noktalarda oldukça etkin rol oynamaktadır.

Elektrikten yakıt üreterek %80 enerji tasarrufu sağlayan, iklim şartlarına ve bina yalıtımına göre insan sağlığına olumlu etkileri bulunan ısıtma ve soğutma sistemleri kullanılmaktadır. Bu anlamda sistemin ve kullanılan ürünlerin kullanım alanına sağladığı avantajları arttırmak için yerli ve yabancı markalar çalışmalarını büyük bir hızla sürdürmeye devam etmektedir. Tam anlamıyla verimli bir enerji tasarrufu için kanal kaçaklarının yok edilmesi, kanal izolasyonu ve kanalların tam manasıyla temiz tutulması önerilir. Bu sistemlerin kurulmuş olduğu bölgelerde hizmet vermek için sıcaklığının, neminin, kalitesinin ve basıncının kontrol altında tutulması gerekir.

Isıtma ve soğutma sistemleri enerji tasarrufu anlamında çok verimli olduğu kadar insan sağlığını tehdit eden mikroorganizmaların ortamdan temizlenmesi konusunda da son derece etkin olduğu bilinmelidir. Ortamın kirli havasının temizlenmesini sağlayan ısıtma ve soğutma sistemleri, aynı zamanda elde edilen bu temiz havayı istenilen düzeyde sabit tutar. Bununla birlikte küf ve bakteri gibi insan sağlığına zarar veren bakterilerinin oluşumu engelleyerek bu mikroorganizmaların yaşam alanlarından uzak kalmasını sağlar.

Isıtma ve soğutma sistemlerinde enerji tasarrufu elde edebilmek için tasarım öncesi tüm disiplinler arasında bir işbirliği yapılması tavsiye edilir. Bu şekilde mühendislik tasarımı, aynı zamanda mimari bir düzenlemeyi gerektirir.

Isıtma ve soğutma sistemlerinin kullanıcıyla sunmuş olduğu en önemli avantajlardan biri de sistemin kapasite ve boyutlarının düşürülmüş olmasıdır. Böylelikle işletme ve yatırım maliyetlerinde azalma meydana gelir. ERF Group tarafından ücretsiz keşif sonrası, size uygun avantajlı seçenekler ve fırsatlar profesyonel ekip tarafından belirlenir.

Isıtma ve Soğutma Sistemleri İçin ERF Group

Isıtma ve soğutma sistemleri, genel olarak bakıldığında pek çok faydayı beraberinde getirir. Bu sistemde amaçlanan ekonomik bir enerji tüketimi, mekânların bu sayede çok kısa bir süre içinde ısıtılması ve soğutulması, sessiz çalışması, son derece güvenilir olması, gereksiz enerji harcamasından kaçınması, bulunduğu ortamda bulunan havayı kurutmadan, her yeri eşit şekilde ısıtıp soğutmayı sağlayan, kimyasal maddelerden üretilmeyen özel cihazlar tercih edilir.

ERF Group, ısıtma ve soğutma sistemi anlamında ihtiyaçlarınıza akılcı çözümler sunan profesyonel bir firmadır. Ürün performansı, kaliteli hizmet anlayışı ile uzun yıllardan beri rakipleri geride bırakarak hizmet vermekteyiz. Firmamız için tüm ürünlerde dayanıklılık ve işlevsellik baz alınarak hareket edilmektedir. Müşteri memnuniyetini ön planda tutarken, sizin ihtiyaç ve beklentileriniz doğrultusunda ilerliyor, her geçen gün gelişmeye ve büyümeye devam ediyoruz.

Bilgi sahibi olduktan sonra, her alanda hayatı kolaylaştırmayı hedefleyerek tasarlanan geniş ürün seçenekleri arasından ihtiyacınız olan ürün ve modeline bütçeye uygun fiyat aralıklarında hemen sahip olabilirsiniz. Kaliteli hizmet için ERP Group’un alanında uzman kadrosuyla iletişime geçmeniz yeterlidir. Web sitemiz üzerinden hemen bizimle iletişime geçebilir, ihtiyaç duyduğunuz ürünü hemen temin edebilirsiniz. ERF Group, kalitenin ve dayanıklılığın buluştuğu tek adrestir. Sizde şimdi tecrübenin verdiği gönül rahatlığını her anlamda fırsata çevirmek için bize ulaşın.

Salyangoz Fan ve Radyal Fan Arasındaki Farklar Nelerdir?
SONRAKİ YAZI