Depo havalandırma sistemleri, depolarda hava değişimini organize etmeyi sağlayan cihaz ve sistemlerin bir arada kullanılmasına verilen isimdir. Havalandırma sisteminin çalışma prensibi, hijyenik ve teknolojik standartlara uygun olacak şekilde odada gerekli sıcaklık ve iklim koşullarını sağlayarak temiz hava sirkülasyonunu sağlamaktır.

Mevsimler değiştiğinde depoda bekletilen kargo ve malların, dış havanın sıcaklığından dolayı oluşan yüksek farktan dolayı etkilenme olasılığı artar. İlkbahar aylarında, dış hava odada yer alan yükten çok daha hızlı bir şekilde ısınır. Eğer depo sıcak ve nemli hava kullanılarak havalandırılırsa, yükün soğuk yüzeyinde yoğuşma meydana gelmesi kaçınılmaz olacaktır.

Depo Havalandırma Sistemleri

Depo havalandırma sistemleri bu anlamda geniş ve büyük bir alana sahip olan depolar için son derece fonksiyonel çözümler getirmektedir. Bu sistemler depoların sağlıklı ve temiz hava kalitesine sahip olması için çok önemli bir yere sahiptir. Depoda gerekli olan temiz hava sağlandığında çalışanların sağlığının korunmasıyla beraber, aynı zamanda depo içinde bekletilen ürün ve yüklerin bozulmasını önlemek amacıyla da kullanılır. İçeride biriken kirli ve kötü hava, depoda bekletilen ürünlere sindiğinde ticari satışlar olumsuz şekilde etkilenebilir.

Bununla beraber en dikkat çekici nokta havalandırma sistemlerinin sadece içeride biriken kirli havayı dışarı atarak içeriye temiz havayı aktarması değil, aynı zamanda iklimlendirme ihtiyaçlarına cevap niteliğinde yanıt sunabilmesidir. Mevsim değişikliği yaşandığında depoda bulunan ürünler için dış hava sıcaklığı ve kargo arasında bulunan farklılık yüzünden hava değişimi meydana gelir. Bu durum ürünlerin ambalajlarının ve kendilerinin kısa süre içerisinde bozulmasına neden olur. Entegre edilen iklimlendirme sistemleri ve havalandırma kullanıldığında gerekli sıcaklık sağlanmış olur ve oda sıcaklığı ürünlerin muhafaza edilmesine uygun hale getirildiğinde bu tür sorunlar ortadan kalkmış olur.

Depo Havalandırma Sistemlerinin Önemi

Depo havalandırma sistemleri, depolarda istenen hava kalitesine ve ideal nem ve ısı değerine kavuşmasını sağlar. Hava değişimleri yaşandığında ürünlerde istenmeyen yoğuşmalar meydana gelmektedir. Yüzeyde ortaya çıkan bu yoğuşma ise ürünün kendisine ve ambalajına zarar vererek satış aşamasında sorun teşkil edecektir. Kullanılan havalandırma sistemleri, kullanıcı talebine uygun kademelerde kolay bir şekilde içerisiyle alınan hava seviyesinin ayarlanmasını sağladıkları gibi bununla beraber iklimlendirme üniteleriyle soğuk ve sıcak hava vererek nem oluşmasının önüne geçecektir.

Depo gibi ürünlerin saklandığı yerlerde özellikle de havalandırma sistemi seçerken çok daha titiz davranmak gerekir. Depoda kullanılan raf şekli, içeride muhafaza edilmesi hedeflenen ürünler, deponun genel olarak kullanım şekli havalandırma yöntemi seçiminde belirleyici olacaktır. Beyaz eşya depolanan bir alan ya da gıda bekletilen bir depo için havalandırma ihtiyacı birbirinden tamamen farklı olacaktır. Havalandırma sistemlerinin çok geniş bir yelpazede farklı alternatifler sunması, kullanıcıların küçük ya da büyük tüm depolar için temiz ve sağlıklı havayı sağlamasına olanak tanır.

Ürün ve malları istiflemeden önce gerekli sıcaklık ve hava şartları mutlaka sağlanmış olmalıdır. Depo içerisinde bekletilmek istenen ürünlerin verimli şekilde korunması ve uzun ömürlü dayanıklılık sunabilmesi için havalandırma sistemleri ile korunması şarttır. Depoda yer alan havalandırma sistemlerinin tek amacı ürünlerin temiz hava ile korunması değildir. Bu sistemler aynı zamanda yangın gibi istenmeyen doğal afetler yaşanması halinde deponun korunmasını sağlamaktadır. 

Günümüz teknolojisinde gelişmeler sayesinde havalandırma sistemlerine getirilen bu ek özellikler sayesinde olası yangınların önüne geçmek mümkün hale gelmiştir. Her ürünün muhafaza edilirken gereken sıcaklık düzeyi birbirinden tamamen farklı olduğundan, depo çalışanlarının sağlığı açısından depo içinde çok uzun süre kalmak hayati tehlikeye sebep olabilir. Bu riski ortadan kaldırmak için tasarlanan bu ürünler çalışanların iş güvenliğini sağlamak açısından son derece işlevsel sistemlerdir.

Depo içerisinde yer alan bazı makineler mazot, benzin ya da LPG kullanılarak çalışabilmektedir. Özellikle de ürünlerin taşınması ve bir yerden başka yere sevk edilmesi için kullanılan araçlarda bu sistemler yer almaktadır. Bu makinelerden çıkan kirli hava depo çalışanlarına ve depoda bulunan ürünlere zarar verebilmektedir. Bu zararın önüne geçmek için depolama sistemlerinin içerisinde havalandırma sistemlerine mutlaka yer verilmesi gerekir.

Depo Havalandırma Sistemi Fiyatları

Ürünlerin ve depoda çalışanların sağlığını korumak için depolarda uygun havalandırma sistemlerini kullanmak çok önemli bir yere sahiptir. Bu havalandırma sistemlerinin teknik özellikleri ise tamamen kullanılmak istenen deponun kullanım amacına ve içerisinde istiflenen ürünlerin özelliklerine göre değişkenlik gösterir.

Depo havalandırma sistemleri fiyatları konusunda net bir rakam vermek her zaman pek mümkün değildir. Bunun esas sebebi ise her deponun ihtiyaç duyduğu havalandırma sisteminin özelliklerinin birbirinden farklı olmasıdır.  İçerisinde depolanan ürünün şekline göre değişkenlik gösteren bir depolama alanında kullanım ömrü kısıtlı olan ürünler için kullanılan havalandırma sistemini bozulma ihtimali daha düşük olan ürünleri muhafaza ederken kullanmak mümkün değildir. Bu anlamda her deponun kendine özgü havalandırma sistemi ihtiyacı bulunduğu söylenebilir.

Ürünleri korumak ve sonrasında satış yapmak istediğiniz zamanlarda deponuzu havalandırma sistemiyle daha fonksiyonel hale getirmek istediğiniz zamanlarda ERF Group kalitesi her zaman yanınızda. ERF Group olarak depolarında ürün ve eşyalarınızı korumak isterken hangi havalandırma sistemine ihtiyacınız olduğunu uzman ekiplerimiz tarafından analiz ettikten sonra, nitelikli ve uzun ömürlü havalandırma sistemlerini ERF Group kalitesiyle sizlere sunuyoruz.

Firma olarak önceliğimiz daima müşteri odaklı çalışma olduğundan, sizin olumlu geri dönüşleriniz bizim için çok önemlidir. Uzun yıllardan beri bu alanda ürün tedariği sağlayan ERF Group havalandırma sistemlerinde öncü marka olarak her geçen gün büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. Kolay alışveriş ve kaliteli hizmet anlayışını bir arada bulabileceğiniz ERF Group güvencesini bizzat deneyimlemek istediğinizde web sitemizde yer alan iletişim numaralarımızı kullanarak hemen bize ulaşabilirsiniz. ERF Group kaliteyi arayanların tek adresi olarak bir adım önde olmaya devam ediyor.

Salyangoz Fan ve Radyal Fan Arasındaki Farklar Nelerdir?
SONRAKİ YAZI