Alışveriş merkezleri, endüstriyel alanlar, hastaneler ve benzeri temiz hava sirkülasyonuna ihtiyaç duyan tüm işlemler için merkezi havalandırma sistemlerinin kurulması gerekir. Bu sistemler düşük maliyetlere sahip olan, kapalı alanların hava akımını kontrol edebilen, yönlendiren ve tahliye eden ideal seçeneklerden biridir.

Merkezi havalandırma sistemleri otopark, tünel gibi kapalı alanlarda da duman tahliyesi açısından yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu sistemlerin boyutları, güçleri ve fiyatları alanın hacmine ve ihtiyacına göre değişir.

Merkezi Havalandırma Sistemi Ne İşe Yarar?

Merkezi havalandırma sistemi; tek bir yerden kontrol edilen mekanizmalara verilen genel isimdir. Bu sistemler oldukça kompleks olmasından kaynaklı olarak sürekli kontrol edilmelidir. Merkezi havalandırma sistemleri, genel havalandırma için kullanılan alanın içine ve dışına kontrollü, sürekli ve düşük seviyeli hava hareketi sağlar. Bu sistemin tamamı merkezi olarak yerleştirilir.

Merkezi havalandırma sistemleri kullanım alanına göre farklı güçlere ve ölçülere sahiptir. Bu sistemler düşük seviye sürekli hava akışı sağlamakla görevlidir. Bu sayede ortamdaki temiz havayı daima korumak mümkündür. Sistemde yer alan fanlar her odaya taze hava getirir ve nemli eski hava dışarı atılır. Enerji tasarrufu sağlayan bu sistemler yeni binaların önemli bir bileşenidir. Bununla birlikte eski binalara da eklenmesi önemli avantajlar kazandırır.

Merkezi havalandırma sisteminin en büyük avantajı kolay kurulması, düşük maliyetli olması, enerji tasarrufu sağlaması ve ürün çeşitliliğine sahip olmasıdır.

Endüstriyel Alanlarda Merkezi Havalandırma Sistemi

Merkezi havalandırma sistemleri ofis gibi ortamların yanı sıra üretim alanlarında yaygın olarak kullanılır. Gıda, ilaç, kimya, makine, otomotiv, plastik, tekstil gibi endüstriyel alanlarda kullanılan havalandırma sistemleri, hem insan sağlığı hem de ürün kalitesi açısından oldukça önemlidir. Endüstriyel havalandırma sistemleri; ortamda bulunan kirli havanın dışarı atılmasını sağlar ve ortamı taze havayla doldurur. Bu sayede personel, çok daha rahat bir ortamda çalışabilir.

Doğru şekilde seçilen ve kurulan bir merkezi havalandırma sistemi yoğuşmayı ciddi oranda durdurur. Nem ile gelen yoğuşma alerjik durumları ciddi anlamda artırırken aynı zamanda hava kalitesini de düşürür. Bu sistemler doğal havalandırmanın yetersiz olduğu alanlarda ortama taze hava sağlar.

Etkin bir merkezi havalandırma sistemi; çalışanlar için kimyasala bulaşmamış temiz hava alma imkanı sağlar. Bu sistemler kullanım alanlarına göre değişiklik gösterir. Bir restoranda kullanılacak merkezi havalandırma sistemi ile marangozda kullanılan sistem çok farklıdır. Bu sebeple seçim yaparken, kullanım alanına, hacimlere ve ihtiyaçlara dikkat etmek oldukça önemlidir. Kimi ortamlarda lokal havalandırma sistemlerinden faydalanırken, özellikle hacim olarak büyük, çok fazla çalışanın olduğu yerlerde merkezi sistemlere başvurmak gerekir.

Büyük kompleksleri havalandırmak oldukça zordur. Sürekli olarak kirli havanın dışarı atılması ve temiz havanın içeri alınması gerekir. Bu tip durumlarda ise merkezi havalandırma sistemi kullanılmalıdır. Merkezi havalandırma sistemleri doğal havalandırmanın imkânsız olduğu ortamlarda kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra kimyasal üretim yapan endüstriyel alanlarda da bu sistemleri kullanmak gerekir. Aynı zamanda araç trafiğinin yoğun olduğu otopark, tünel gibi yerlerde de merkezi havalandırma sistemleri yaygın biçimde kullanır.

Merkezi Havalandırma Sistemi Fiyatları

Merkezi havalandırma sistemlerinin fiyatları, kullanılacak olan işletmeye göre değişiklik gösterir. Merkezi havalandırma sistemleri kullanım alanları farklı ihtiyaçlara sahip olabilir. Bu ihtiyaca göre bir sistem belirlemesi yapmak gerekir. Mühendisler ve uzmanlar tarafından yapılacak olan keşfin ardından nasıl bir sistemin kurulması gerektiği belirlenecektir. Yapılan bu belirleme aynı zamanda fiyatın da ortaya çıkmasını sağlar.

Örnek vermek gerekirse, kimyasal üretim yapan bir fabrikanın, havalandırma ihtiyacı çok daha fazladır. Bu fabrikada çok daha güçlü ve komplike bir sistemin kurulması gerekebilir. Bu durum da fiyatlara doğrudan yansıyacaktır. Bunun yanı sıra ürünlerde kullanılan materyallerin kalitesi de fiyatı etkileyen bir diğer faktördür.

ERF Grup olarak, ihtiyacınız olabilecek her türlü merkezi havalandırma sistemini üretiyoruz. Bizimle iletişim kurarak, merkezi havalandırma sistemi konusunda ayrıntılı bilgi alabilir, uzman görüşüne başvurabilirsiniz.

Otopark Havalandırma Sistemleri
ÖNCEKİ YAZI
Fuar Alanı Havalandırma Sistemleri
SONRAKİ YAZI