Havalandırma sistemleri, özellikle binlerce insanın aynı anda ortamda bulunduğu yerlerde son derece önemlidir. Bu tip ortamlarda havanın temiz kalabilmesi oldukça zordur. Bu sebeple bu gibi ortamlarda yeterli temiz havayı sağlayabilecek havalandırma sistemleri kurulmalıdır. Fuar alanları, bu tip ihtiyaçların bulunduğu yerlerin başında gelmektedir.

Fuar alanları genel olarak binlerce insanı aynı anda ağırlayabilir. Bu kapalı ortamlarda temiz havanın sürekli olarak bulunabilmesi gerekir. Binlerce insanın bulunduğu bir kapalı ortamda hava kısa sürede kirlenecek ve nemli bir yapıya sahip olacaktır. Bu durum insan sağlığı açısından oldukça tehlikelidir. Alerjen durumların artmasına neden olan bu tip havalar, fuar alanına gelen insanların rahatlarını da bozacaktır. Bu sebeple fuar alanı havalandırma sistemleri kurulmalıdır. Bu sistemlerde yer alacak ekipmanlar tasarlanırken ihtiyaçlar öne çıkacaktır. Sağlıklı ve temiz bir havanın ortama salınabilmesi için, fuar alanı havalandırma sisteminin yeterli güce sahip olması gerekir.

Fuar Alanı Havalandırma Sistemlerinin Faydaları

Sergi ve fuar alanları binlerce insanın ziyaret ettiği bir ortamdır. Genellikle kapalı bir alan olan fuarlarda insanların rahat nefes almasını, nem ve ortam sıcaklığını kontrol eden sistemlerin kurulması gerekir. Bu sistemler sayesinde insanlar çok daha fazla rahat edecektir. İnsanların yaşam kalitesinin artmasını sağlayan bu sistemler, fuara daha çok insanın gelmesini ve daha fazla zaman geçirmesini sağlar.

Binlerce insanın kapalı bir ortamda bir araya gelmesi, havanın kısa zamanda ağırlaşmasına, kirlenmesine, nem oranın ve sıcaklığın artmasına neden olacaktır. Bu durum insanlar açısından oldukça sıkıntılı bir ortamın yaratılmasına neden olur. Bu durumu engellemenin en önemli yolu ise fuar alanı havalandırma sistemlerinin kurulmasıdır. Bu sistemler, kirli havanın dışarıya atılmasını ve ortama temiz hava akışı olmasını sağlar. Yavaş yavaş sürekli olarak çalışan bu sistemler, insanların keyifli vakit geçirmelerine imkân tanır.

Uygun biçimde, kaliteli ekipmanlarla tasarlanan sistemler; kapalı bir alanın çok daha sağlıklı biçimde kullanılmasına imkan tanır. Bu sistemler aynı zamanda kokuları, zararlı gazları ve ısınmış havayı da dışarı atar. Alışveriş merkezi, hastane, fabrika gibi kalabalık kapalı ortamlarda da yaygın olarak kullanılan bu havalandırma sistemlerinde farklı fan çeşitleri vardır.

Fuar Alanı Havalandırma Sistemlerin Fan Çeşitleri

Bir fuar alanında havalandırma kullanmak insanların sağlığı açısından önemli olduğu kadar fuarın başarında da etkilidir. Bununla birlikte bu havalandırma sistemlerini seçerken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Bu hususların başında fan çeşitleri gelir. Fuar alanı havalandırma sistemlerinde farklı bazı fan çeşitleri kullanılabilir. Hangi fanın kullanılacağı konusunda bazı etkenler vardır. Bu etlerin başında fuar alanın hacmi gelmektedir. Bunun yanı sıra fan seçiminde en önemli konulardan biri de fuar alanına kaç kişinin geleceğidir. Kapalı alanı kullanan insan sayısı, havalandırma seçiminde önemsenmesi gereken etmenler arasında yer alır.

Fuar alanı havalandırma sistemlerinde kullanılabilecek temelde dört çeşit fan vardır. Bunlar jet fan, aksiyel fan, radyal fan ve salyangoz fandır. Bu fan çeşitlerinin her biri farklı avantajlara sahiptir.

Fuar alanlarında kullanılacak olan merkezi havalandırma sistemleri mutlaka hücreli aspiratör ve geniş bir kanal tesisatıyla kurulmalıdır.

Fuar alanı havalandırma sistemlerinde kullanılan kanallar ise şu şekilde sıralanmaktadır; Alüminyum hava kanal sistemi, hazır flanşlı havalandırma kanalı, flexible hava kanal sistemi, spiro kanal, spiral havalandırma borusu, davlumbaz baca, paslanmaz çelik baca, kare kanal, yuvarlak kanal ve DKP siyah kanal.

Fuar Alanı Havalandırma Sistemi Fiyatları

Fuar alanı havalandırma sistemleri çok çeşitli olabilmektedir. Bu çeşitler arasından yapılacak tercih ortamda havanın ne kadar gerektiğiyle alakalıdır. Bu sebeple öncelikle fuar alanının hacmi belirlenmeli ve ne kadar insan giriş çıkışı olacağı hesaplanmalıdır. Bunun ardından ne kadar kirli havanın ortaya çıkacağı ve ne kadar temiz hava gerektiği hesaplanabilir. Bu hesaplamaların sonunda ise hangi fan çeşitlerinin kullanılması gerektiği ve nasıl bir sistem kullanılması gerektiği belirlenebilir. Yapılacak bu belirleme aynı zamanda fuar alanı havalandırma sisteminin fiyatını da belirleyecektir. Bu fiyatlar sistemin kapasitesinin ve boyutlarının yanı sıra kalitesine göre de değişecektir. Sistemlerde kullanılan malzemenin kalitesi fiyatını da artırabilir.

ERF Grup olarak, sergi ve fuar alanlarında kullanabileceğiniz birçok farklı havalandırma sistemini üretiyoruz. Bu sistemler arasından hangisine ihtiyacınız olduğunu öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Bu sayede fuar alanında hava kalitesini artırabilir, daha fazla insan çekerek, uzun saatler boyunca vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Merkezi Havalandırma Sistemi
ÖNCEKİ YAZI
Toplantı Salonları Havalandırma Sistemleri
SONRAKİ YAZI