Binanıza, doğal hava kaynağına bağlı olarak, oturan kişilere sağlıklı bir nefes alma ortamı sağlamak için farklı havalandırma türlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bazı durumlarda, özellikle ticari ve kamu binalarıyla ilgili olarak, operasyonel bir havalandırma sisteminin fiilen iş sağlığı ve güvenliği bakımından zorunlu kılınması söz konusu olmaktadır.

Bu nedenle yatırım yapmadan önce farklı havalandırma sistemlerinden bazılarını bilmek iyi bir fikirdir. Havalandırma çeşitleri, birçok farklı durumda kullanılmaktadır. Havalandırma biçimleri genellikle üç temel forma dayanmaktadırlar.

Havalandırma, üreticinin özellikleri, cihazın talimatı sırasında veya kullanım kılavuzunun okunması sırasında öğrenilmektedir. Bu kapsamda ERF Group ürünleri her ortama uygun olan havalandırma çeşitleri ile çok fazla ürün portföyüne sahip olmaktadır.

Havalandırma Çeşitleri

Genelde bakıldığı zaman havalandırma çeşitleri şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Lokal havalandırma sistemi
  • Egzoz havalandırma sistemi
  • Doğal havalandır sistemi
  • Merkezi havalandırma sistemi
  • Doğal ve mekanik havalandırma sistemi
  • Mekanik havalandırma sistemi
  • Davlumbaz havalandırma sistemi

şeklinde sıralanmaktadır. Bu kapsamda mekanik havalandırma; motor gücü yardımı ile yapılan havalandırma çeşididir. Doğal havalandırma sistemi ise rüzgar gücü ile hava akışının sağlandığı mekan dekoru şeklindedir. ERFGroup ürünlerinde doğal ve mekanik havalandırmada her iki güç birlikte kullanılmaktadır.

Doğal Havalandırmanın Kapsamları

Doğal kaynaklardan sürekli temiz hava temini ideal havalandırma kaynağıdır. Ancak günümüzün evleri enerji tasarruflu olacak şekilde kapatıldığından, sürekli bir oksijen kaynağının toplanabilmesi için doğal bir havalandırma çözümünün dahil edilmesi faydalı olacaktır.

ERF Group bünyesindeki bu ürünleri, bina ve çevresi tarafından üretilen dış hava basıncından faydalanmak üzere tasarlanmış pencere kontrolleri aracılığıyla sağlayabilirsiniz. Elektrikli kontroller, hava durumu düzenlerini ve yangın alarmlarını tanıyabilen, gerektiğinde açılıp kapanabilen akıllı teknolojiye sahip olduklarından özellikle kamu binalarında kullanışlı olmaktadır.

Mekanik Fanlar ve Özellikleri

Bazı durumlarda binanın tasarımı ve konumu nedeniyle doğal havalandırma çözümü mümkün olmamaktadır. Bu nedenle temiz havanın enjekte edilmesi ve bayat oksijeni dışarı atmak için mekanik havalandırma sistemlerine ihtiyaç duyulmaktadır.

Mekanize fanlar genellikle doğrudan pencerelere veya hava kanallarına monte edilir. İstenildiği takdirde istenilen iklime göre ayarlanabilen iç hava, fan aracılığıyla kontrollü bir şekilde dışarı atılır.

Örneğin, nemli koşullarda parçacıkların sızmasının azaltılması gerekirken, daha soğuk dönemlerde yoğunlaşmayı en aza indirmek için dışarı sızmanın engellenmesi gerekir. Bu kapsamda ERF Group uygun şartlara uyumlu

Egzoz havalandırma sistemleri binanın basıncını düşürerek, iç hava basıncını azaltarak dış hava basıncının altına düşürerek çalışır. Bayat hava, egzoz mekanizması ve dışarıdaki bir kanal sistemi aracılığıyla emilir. Daha sonra bunun yerini farklı bir kaynaktan, genellikle başka bir havalandırma deliğinden gelen temiz hava alır.

Buhar ve nem oluşumunun çok yaygın olmamasını sağlamak için en yaygın olarak banyo, mutfak veya çamaşır odasında bulunurlar. Daha büyük odalar ek sistemler gerektirse de, bunları buharın biriktiği yere yakın yerel alanlara yerleştirmek en etkili yoldur. ERF Group bünyesinde ortama ya da bina yapısına uygun olan her çeşit sistem mevcut olmaktadır.

Davlumbaz Havalandırma

Özellikle kamu binalarıyla ilgili olarak, merkezi havalandırma sistemleri kapsamında yangın durumunda duman tahliyesinin sağlanması kanunen zorunludur. Bunu yapmak, bir yangın çıktığında en büyük öldürücü olan yoğun, yoğunlaşmış dumanın ortadan kaldırılmasına yardımcı olur ve mahsur kalan sakinler için daha net bir kaçış yolu sağlanmaktadır.

Bu kapsamda ERF Group en uygun havalandırma çeşitleri ile en doğru seçeneği sunmaktadır. Aynı zamanda sağlığa zararlı dumanların ortadan kalkması için de en uygun teknikleri kullanmaktadır.

Doğal Havalandırmanın İşlevleri

Doğal havalandırma en iyi bilinen havalandırma şekli olmaktadır. Bu durumda bir bina için en ideal havalandırma türü olan, insan sağlığı için en doğru çeşit olmaktadır. Doğal kaynaklardan sürekli olarak temiz hava sağlanmaktadır.

Bunlar genel olarak dış havanın binalar boyunca iletilmesi için rüzgar ve termal kaldırma kuvveti gibi doğal kuvvetlere bağlıdır. Ancak doğal havalandırmanın etkili olabilmesi için gerekli olan üç ana faktör şunlardır:

Bina tasarımı: bazı binalar, örneğin açılabilir pencereleri olmayan yüksek ofisler gibi doğal havalandırmanın dolaşımına izin verecek şekilde tasarlanmamıştır.

İklim: örneğin Dubai gibi sıcak iklimlerde, bir binayı uygun şekilde havalandırmak için genellikle daha az soğuk havanın dolaşımı gerekir.

İnsan davranışı: genel olarak bina içinde var olması beklenen davranış, doğal havalandırmanın en iyi tür olup olmayacağı üzerinde de etkiye sahip olacaktır; örneğin çalışma performansı olan bir ofis ortamı ve bir fitness sınıfı, farklı havalandırma akışları gerektirecektir.

ERF Group bütün bu detayları uzman ekibi ile düşünüp, en doğru planlamayı yapmaktadır. Doğal havalandırma sistemlerinde en profesyonel hizmetleri sağlamaktadır.

Mekanize Fanlı Havalandırma

Genelde ERF Group ürünleri içinde doğal mekanik havalandırma dışında mekanik fanlı havalandırma çeşitleri de çok fazladır. Mekanize fanlar genellikle ortamdaki hava akışını sağlamak için doğrudan binanın pencerelerine veya hava kanallarına monte edilir.

Bu, binalara kontrollü bir yaklaşımla fan aracılığıyla dışarı atılan iç havayı taze hava şeklinde sağlamaktadır. Bununla birlikte, temiz havayı enjekte etmek ve bayat oksijeni dışarı atmak için tasarlandıkları için bu tür havalandırmaların genellikle hava durumuna bağlı olduğunu unutmamak önemlidir.

Örneğin, nemli koşullarda parçacıkların sızmasının azaltılması gerekebilirken, daha soğuk dönemlerde dışarı sızmanın önlenmesi gerekebilir, bu da yoğuşmayı en aza indirecektir. ERF Group en doğru havalandırma ürünleri ile size doğru seçeneği sunmaktadır.

Havalandırma Sistemlerinde Çeşitlilik

Genel olarak ERF Group bünyesinde pek çok farklı havalandırma çeşitleri yer almaktadır. Bunlardan bazıları:

Duman havalandırması: Kamu binalarında yangın durumunda duman tahliyesinin sağlanması yasal bir zorunluluktur. Bu, bir yangın çıkması durumunda yoğun duman oluşumunun hafifletilmesine yardımcı olur ve yangında mahsur kalan herkese daha net bir kaçış yolu sağlanmasına yardımcı olur.

Besleme havalandırması: Genellikle binaya basınç verilerek çalışır, bu da harici oksijen parçacıklarını bir fan aracılığıyla içeriye zorlar. Bu tip havalandırma özellikle oturma odası ve yatak odası alanlarında yaygındır çünkü bu, ev sahiplerine yaşam alanlarında en iyi hava kalitesini sağlar.

Egzoz havalandırması: Bu tip havalandırma, binanın basıncını düşürerek çalışır, bu da iç hava basıncını azaltarak dış hava basıncının altına düşmesi anlamına gelir. Egzoz mekanizması daha sonra kirli havayı emerek çalışır ve bunun yerini farklı bir kaynaktan gelen temiz hava alır.

Bu tip havalandırma en çok, çok fazla buharın birikebileceği ve filtrelenmesi gereken banyolarda veya mutfaklarda bulunur. Pis havanın dışarı atılması konusunda en ideal seçenekler arasında yer almaktadır.

Dengeli havalandırma: Hem egzoz havalandırması hem de besleme havalandırmasının bir karışımı olan dengeli havalandırma, binayı basınçlandırmadan veya basınçsızlaştırmadan çalışır. Bunun yerine, bu tip havalandırma, ortamdaki en verimli konumlara çok sayıda fan ve kanal sistemi yerleştirerek aynı seviyede havayı enjekte etmeyi ve dışarı atmayı amaçlıyor.

Duman Tahliye Sistemi Özellikleri

Genel olarak bir ortamdaki havanın temizlenmesinde önemli bir göreve sahip olan ve aynı zamanda zararlı dumanların ve toksinlerin bölgeden uzaklaştırılmasını sağlayan havalandırma sitemleri ERF Group farkı ile satışa sunulmaktadır.

Özellikle işyerlerinde bazı gazların birikerek çalışanların sağlığına, çevreye, kullanılan ürün ve ekipmanlara zarar vermesi mümkündür. 3D baskı endüstrisi, diş hekimliği uygulamaları ve elektronik dahil olmak üzere çeşitli endüstriler için geniş bir yelpazede duman tahliye sistemleri tedarik edilmektedir.

Duman tahliyesinin işletmenize nasıl fayda sağlayabileceği hakkında bilgi sağlanmaktadır. Aynı zamanda ş yerinizin güvenli olup olmadığı hakkında da daha fazla bilgi için ERF Group en uygun denetimi sağlamaktadır.

Salyangoz Fan ve Radyal Fan Arasındaki Farklar Nelerdir?
SONRAKİ YAZI