Motorlu pompa çeşidi olan dalgıç pompalar işlenecek olan sıvıların ve ortamların içerisinde çalışan seçeneklerdir. Bu pompalar genellikle, yer altı suyu seviye kontörlü, sulama ve sprinkler sistemleri ve ısı pompası uygulamalarındaki az kirli ya da temiz suların basınçlandırılmasında kullanılır. Dalgıç pompaların en önemli özelliklerinden biri herhangi bir dış etkene maruz kalmadan çalışmalarıdır. Bu özellikleriyle, mevcut kaynakların yetersiz kaldığı durumlarda, yer altı sularının çıkarılmasında kullanılmaktadırlar.

Dalgıç pompalara dair tüm merak ettiğinizi soruların yanıtlarını yazımızda bularak, bu pompalara dair bilgi edinebilirsiniz.

Dalgıç Pompa Nasıl Çalışır?

Dalgıç pompaların çalışma prensibi oldukça basittir. Bu pompalarda sızdırmaz motor, pompanın gövdesinde bulunan pervaneyi döndürür. Pervanenin dönüşü sırasında oluşan basınç medyayı pompa girişine iter. Çark akışkanı hızlandırır ve tahliye hattına doğru zorlar. Bu pompalar suya daldırıldığında, pompanın doldurulması ihtiyacı ortadan kalkar ve kavitasyon önlenir.

Tamamen daldırılmış halde çalışmak üzere tasarlanan bu ürünler, dalgıç pompanın özelliklerinden en önemlisidir. Eğer özel olarak havada çalışmak üzere tasarlanmadıysa, dalgıç pompaların tamamı su altında çalışmalıdır. Dalgıç pompalar; santrifüj pompa, elektrikli dalgıç pompa, alt pompa gibi isimlerle de bilinmektedir. Bununla birlikte dalgıç pompalarının, kuyularda kullanılan jet pompalar ile karıştırılmamaları gerekir.

Dalgıç Pompaların Özellikleri

Dalgıç pompalar, uygulama alanlarına göre birçok özelliği bünyesinde barındıran makinelerdir. Bu pompalar, mevcut kaynakların yetersiz kaldığı durumlarda son derece önemli ekipmanlardan biridir. Yer altı sularının çıkarılması gerektiği zamanlarda bu pompalar kullanılır.

Özellikle içme ve kullanma sularının tedarikinde sorunsuz bir şekilde çalışmaktadırlar. Bu pompalar su depolarında kullanmaya oldukça uygundur. Dalgıç pompalar son derece sağlam ve uzun ömürlü bir yapıya sahiptir. Bahçelerde ve tarım alanlarının sulanmasında sıklıkla bu pompalar kullanılır.

Özellikle turistik şehirlerde de bu pompalara rastlamak mümkündür. Kuyu ve tünellerin yanı sıra, sulama ve su temininde de kullanılırlar. Kuyuların dibine kadar indirilmeye gerek kalmadan su çekme imkânı sağlarlar. Bunların yanı sıra tamamen suyun altında çalışacak şekilde tasarlanmışlardır.

Dalgıç Pompalar Nerelerde Kullanılır?

Dalgıç pompalar birçok özelliği bünyesinde barındıran makinelerdir. Su altında çalışmaları onları son derece özel ve önemli ekipmanlar arasına sokmuştur. Bu ekipmanlar birçok farklı alanda rahatlıkla kullanılabilmektedir. Sağlam yapıları nedeniyle, çok zor arazilerde dahi bu pompalara güvenilebilir.

Dalgıç pompaların başlıca kullanım alanları olarak şu yerler sayılabilir;

  • Yer altı suyunun tespiti ve seviye kontrolü çalışmalarında
  • Süs havuzlarında ve fıskiyelerde
  • Sulama ve sprinkler sistemlerinde
  • Küçük çaplı kesonlarda
  • Tünellerde ve derin kuyularda
  • Isı pompası uygulamalarında az kirli ve temiz suların basınçlandırılmasında
  • Su depolarında
  • Su temin edilmesi gereken konutlarda

Dalgıç Pompa Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Herhangi bir sebepten ötürü bir dalgıç pompa satın alarak, kullanmanız gerekebilir. Böylesi durumlarda pompanın daha uzun ömürlü ve doğru çalışması için dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır.

Dalgıç pompa kuyuya montaj edilmeden önce, hem kuyunun hem de pompanın kullanım amacına göre olduğundan emin olunmalıdır. Bunun yanı sıra kuyunun debisinin kullanıcı ihtiyacını karşılayacak düzeyde olduğu kontrol edilmelidir. Monte edilecek pompanın debi ve basma yüksekliği amaca uygun olmalıdır.

Bunların yanı sıra kuyuda kum temizliği yapılmalıdır. Akışkan içerisindeki tortu ve kum gibi partikül seviyelerinin, pompanın işletme limitlerini aşmaması gerekir. Pompa kullanılmadan önce asla kuyunun dibine kadar indirilmemelidir.

Dalgıç pompa, sıcaklığı en fazla 30 dereceye kadar olan akışkanların kullanımına uygundur. Eğer akışkanın sıcaklığı daha yüksekse, özel olarak üretilmiş pompa ve motor seçilmelidir. Dalgıç pompalar içerisinde hava ve gaz bulunmayan, temiz sularda kullanılmaya uygun şekilde tasarlanmıştır.

Su depoları, havuzlar ve keson kuyuları gibi geniş hacme sahip alanlarda kullanılan pompalarda, soğutma gömleğinin de kullanılması gerekir. Elektrik motor ve sistemin durumu hakkında teknik bilgi edinmek amacıyla kuyu çıkış ağzında yer alan manometreden, elektrik kontrol panosundan etkin bir şekilde yararlanmak gerekir. Bunun yanı sıra cihazın üzerindeki her fazda akım ve voltajların izlenmesi amacıyla bulunan ampermetre ve voltmetre cihazlarından da etkin biçimde faydalanmak gerekir.

Dalgıç pompalarının susuz kalarak hasar görmemesi adına, kuru çalışmaya karşı koruma sisteminin çalışır durumda olduğu da kontrol edilmelidir. Aynı zamanda tank ve havuz içerisinde yatay olarak monte edilen ve kademe sayısı fazla olan pompalarda, ekipmanın birkaç noktadan desteklenmesi önemlidir.

Dalgıç Pompalarda Arıza Tespiti

Eğer dalgıç pompaları su basma işleminde yetersiz kalıyorsa bunun birden fazla nedeni olabilir. Basma borusunun hasar alması ve çıkış vanasının kapalı olması bu nedenlerin başında gelir. Bunun yanı sıra emiş ağzı bağlantısında bulunan süzgeç de tıkanabilir. Eğer su basma yüksekliği yetersiz kalıyorsa, bu durum kıyı seviyesinin düşük olduğunu gösterebilir.

Pampa ya da çek valf tıkandığında, ekipmanların kuyudan çıkarılarak onarmak gerekir. Pompanın düşük devirde çalışıyor olmasına da dikkat etmek gerekir. Düşük voltaj ve dengesizlik durumları zaman zaman kontrol edilmelidir.

Pompanın yanı sıra tesisat da kontrol edilmelidir. Mil ya da kaplin kırılmış olabilir. Gerekiyorsa bu ekipmanların yenilenmesi gerekir. Bunlarla birlikte basınç şalterinin ayarları yanlış ya da şalteri arızalı olabilir.

Eğer termik koruma sistemi devreye giriyorsa, emiş süzgeci, çekvalfi ve pompa elamanlarını temizlemeniz gerekir. Bunun yanı sıra pompanın çarklarının da tıkanmış olabileceğini unutmayın. Eğer pompanız olağan çalışmasının dışında gürültü çıkarıyorsa, bu durumda pompa içerisinde yer alan ekipmanların tıkanmış olma ihtimali değerlendirilmelidir.

ERF Grup ile Kaliteli Dalgıç Pompalarına Sahip Olun

İhtiyacınız olan dalgıç pompa tiplerine ERF Grup ile ulaşabilirsiniz. ERF Grup, dalgıç pompaların yanı sıra çok farklı sayıda ve tipte pompa üretimi de gerçekleştirmektedir. Dalgıç pompa ekipmanlarına yeni teknolojilerle inovatif çözümler sunan ERF Grup, müşterilerine kaliteli ürünler ulaştırmaktadır.

İhtiyacınız olan dalgıç pompa çeşidine karar verdiyseniz, sitemizde yer alan numaralardan bizimle iletişime geçebilirsiniz. Uzman ekibimiz size en iyi çözümleri sunacak, ihtiyacınız olan ürünleri satın almanız konusunda sizi yönlendirecektir. Siz de avantajlı fiyatlara sahip dalgıç motorlarına ve pompalarına ulaşmak için, sitemizde yer alan tüm modelleri inceleyebilir ve ekibimizden teklif alabilirsiniz.