Sinemalar, her yaştan insanların bir araya geldiği ve belli bir süre boyunca bir arada kaldığı kapalı mekânlardır. Bir sinemada aynı anda yüzlerce kişi dahi bulunabilmektedir. Sinemanın kapasitesine bağlı olarak rakamlar artabilir ya da azalabilir. Bu kapalı odaların karanlık olması zorunluluğu, pencere koyamayacağınız anlamına gelir. Peki, sinemalarda insanların rahatlıkla hava alabilmesi ve sağlıklı koşulların yaratılabilmesi için havalandırma sistemleri gerekir.

Sinema Salonu Havalandırma Sistemleri

Sinemalarda kullanılan havalandırma sistemleri, esasen birçok farklı kapalı ve insanların yoğun olarak toplandığı mekânlarda da kullanılmaktadır. Tiyatrolarda, kulüplerde ve benzeri ortamlarda da sinemalardakilere benzer şekilde havalandırma sistemlerinin kurulması gerekir. Bu havalandırma sistemi sayesinde aynı anda yüzlerce insan rahatlıkla hava alabilir. Bu durum öncelikle insanların sağlığı açısından son derece önemlidir. Kapalı bir ortamda yüzlerce kişinin bulunması, hava yoluyla bulaşan hastalıklar açısından elverişli bir ortam yaratmaktadır. Havalandırma sistemleriyse bu duruma çözüm olarak doğmuştur.

Sinemalarda Havalandırma Sistemi Neden Gereklidir?

Kapalı mekânlarda çok sayıda insanın bulunması kirli ve yoğun bir havanın ortaya çıkmasına neden olur. Bu havayı filtreler sayesinde temizleyen sistemlere ise havalandırma adı verilir. Havalandırma sistemleri sayesinde kirli hava ortamdan uzaklaştırılırken, yerine taze ve temiz hava kazandırılır.

Hiçbir havalandırma bölümü olmayan ya da yeterinden çok az havalandırmaya sahip kapalı mekânlarda, zaman içerisinde karbondioksit ve nem oranı artar. Bu da havanın giderek daha fazla yoğunlaşmasına neden olur. İnsan yoğunluğunun fazla olduğu mekânlarda bu durum ciddi boyutlarda rahatsızlık yaratabilir. Sinema salonlarında böylesi rahatsız ortamların oluşması, insanların yeniden işletmenizi tercih etme ihtimalini de düşürecektir. Bu tip mekânlarda uzun süreler boyunca vakit geçirmek insan sağlığı açısından da ciddi tehlikeler yaratabilir. Bu sebeple sinema gibi kapalı ve çok sayıda insanın bulunduğu ortamlarda havalandırma sistemleri bir gerekliliktir.

Sinema Salonu Havalandırma Sistemi Nasıl Seçilir?

Sinema salonlarının havalandırılması ve buna uygun bir sistem kurulması şarttır. Fakat bu konuda tek bir reçete yoktur. Sinema salonunuzun boyutlarına, insan yoğunluğuna göre farklı şekillerde sistemler kurulabilmektedir. Sistem seçiminin uzmanlar eşliğinde yapılması gerekir.

Sinema salonlarında tedarik ve egzoz havalandırılması, bir mecburiyet olarak merkezi bir klima sistemiyle birlikte tasarlanır. Havalandırma hesabı ise, tam doluluk oranına bağlı olarak yapılmaktadır. Sistemin yapacağı hava beslemesi kişi başına 20 m/s oranına eşit olmalıdır. Bunun yanı sıra hava sıcaklığı ve hava değişim oranı gibi kriterler de göz önünde bulundurulmalıdır.

Derin bir sahneye sahip olan sinemalarda egzoz havasının miktarı, besleme havasının yüzde 90’ı olmalıdır. Bu orana devridaim de dâhil edilmelidir. Toplam egzoz sistemi hacminin yüzde 17’sinden fazlası ise sahne içinden uzaklaştırılmamalıdır.

Bu noktada maksimum izin verilen gürültü seviyesi de önemlidir. Özellikle 800’den fazla kişiye aynı anda hizmet veren sinema salonlarının havalandırılması kompakt jetlerle yapılmalıdır. Bunun yanı sıra salonun tam kapasitede olmadığı durumlarda göz önünde bulundurularak buna uygun havalandırma sistemlerinin kurulması gerekir.

Özetle, oluşturulmuş bazı kurallara riayet ederek kurulacak sistem salonun kapasitesine bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Sinema salonunuzda nasıl bir sistemin kurulacağını öğrenmek için uzmanlarla iletişime geçmelisiniz. Yapılacak olan çalışmaların sonunda nasıl bir sistemin kurulması gerektiği, proje detaylarıyla birlikte ortaya çıkacaktır.

Sinema Salonu Havalandırma Sistemi Fiyatları

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi sinema salonlarına uygun bir havalandırma sisteminin kurulması bir mecburiyettir. Bu havalandırma sistemlerinin nasıl kurulacağı ise tamamen yapının durumuna bağlıdır.

Sinema salonu havalandırma sistemi fiyatları konusunda ise net bir rakam vermek mümkün değildir. Bunun temel sebebi, her salonun kendine has ihtiyaçlarının bulunmasıdır. Daha fazla insana hizmet veren sinema salonlarında daha büyük sistemler gerekirken, küçük salonlarda ise daha küçük boyutlu ve daha az maliyetli sistemler kurulabilmektedir. Bu açıdan bakıldığında, uzmanların öncelikle salonu incelemesi ne tip bir sistem, fan ağı kurulacağına karar vermesi ardından da fiyatlandırma çıkarması gerekir.

Sinema, tiyatro, toplantı ve benzeri salonlara havalandırma taktırmak istiyor ancak nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, bizimle iletişime geçebilirsiniz. ERF Grup olarak havalandırma sistemi ihtiyaçlarınız konusunda onlarca farklı ürünün üretimini sağlamaktayız. Uzmanlarımız nasıl bir havalandırma ihtiyacınız olduğu konusunda size esnek çözüm önerileri sunacaktır. Bize ulaşmak için iletişim formunu doldurabilir, telefonla arayabilir ya da mail atabilirsiniz.

Salyangoz Fan ve Radyal Fan Arasındaki Farklar Nelerdir?
SONRAKİ YAZI