Ofislerde iş yerlerde kimi zaman onlarca kişi bir arada çalışabilir. Böylesi alanların havalandırılması son derece önemlidir. Ofis ve iş yeri havalandırma sistemleri, çalışanların hem daha rahat hem de daha sağlıklı bir şekilde hava almasına yardımcı olur. Bu sayede iş verimliliğini arttırmak da mümkündür.

Ofis ve İş Yeri Havalandırma Sistemleri

İş yeri havalandırma sistemleriyle, içinde bulunan alan doğru şekilde havalandırılır. Bu havalandırma sistemleri bir mecburiyet halini almıştır. Bunun temel sebebi, kalabalık bir insan topluluğunun kapalı ortamlarda havayı zaman içinde kirletmesidir. Bu tip ortamlarda karbondioksit oranı her geçen saat artarken, aynı zaman nemli ve ağır bir hava oluşur. Bu hava insanları rahatsız ederken aynı zamanda sağlık açısından da son derece zararlıdır. Oluşan bu ağır ve kirli havanın uzaklaştırılması ve yerine temiz havanın kazandırılması ise ancak uygun havalandırma sistemiyle mümkündür.

İş yeri içerisinde temiz hava sirkülasyonunun bulunmaması durumunda, içerideki hava giderek daha kötü hale gelecek, küf oluşumuna kadar birçok sorun yaşanacaktır.

Ofis ve İş Yerlerinde Neden Havalandırma Sistemi Bulunmalı?

Birçok insan günün büyük bir bölümünü iş yerinde geçirmektedir. Bu iş yerleri özellikle çok kalabalık ortamlar olabilir. Bu tip yerlerin havalandırmaya ihtiyacı vardır. Bunun temel nedeni içerideki havanın giderek bozulmaya başlamasıdır. Havalandırma sayesinde kirli hava dışarı atılırken, temiz havanın içeri girmesi sağlanır. Temiz hava sayesinde çalışma ortamını çok daha nitelikli ve kaliteli hale getirmek mümkündür.

İş yerlerinde kullanılan havalandırma sistemleri birçok farklı kritere bağlı olarak farklılık gösterecektir. Havalandırma sistemi ihtiyacı genel olarak işletmelerin ihtiyaçlarına, boyutlarına ve maksimum kapasitelerine göre belirlenir. İşletme büyüdükçe, havalandırma ihtiyaçları ve çözümleri de bu derecede farklılaşacaktır.

Ofiste ve İş Yerinde Hava Kalitesi Kontrolü

Ofislerde ve iş yerlerinde havanın kalitesini oluşturacak birçok farklı faktör bulunmaktadır. Hava kalitesinin yetersiz olduğunu anlamak adına bazı gözlemler yapabilirsiniz. Bunlardan en önemlisi havalandırma sistemlerinde yer edinen bakteri ve mikroorganizmalardır. Kötü bir hava kalitesini göstermek adına bu yeterli olacaktır.

Havalandırma sistemlerinin yanı sıra halılar, sigara tüketim alışkanlıkları, yüksek nem gibi birçok sorun hava kalitesini doğrudan etkilemektedir. Eğer iş yerinizde bu tip sorunlar görüyorsanız içeride temiz hava olmadığı sonucuna varabilirsiniz. Bunun yanı sıra yapının nem, hava akışı, kir ve toz, koku gibi kalitelerinin anlaşılabilmesi adına testler gerçekleştirilmesi ve bakım yapılması gerekir.

Ofis havalandırma sistemi kullanıldığında belirli periyotlarla kontroller gerçekleştirebilirsiniz. Bu sistemler havanın en yüksek kaliteye ulaşması adına size yardımcı olurlar. Hava kalitesinin azami oranda artırılması için ise uygun olan havalandırma fanı ve havalandırma kanalı seçilmelidir.

Ofis havalandırma sistemlerini doğru bir şekilde seçtiğinizde temiz havanın sağlanmasının yanı sıra durgun havanın da sirkülasyonu gerçekleştirilir. Bu da alerjenlerin ve partiküllerin ortadan kaldırılmasına ve çalışanların daha verimli olmasına yardımcı olur.

İş Yeri ve Ofis Havalandırma Sistemi Çeşitleri

Her yapı için farklı bir havalandırma sisteminin kurulması gerekir. Özellikle havalandırma fanları konusunda ciddi bir çeşitlilik vardır. Bir havalandırma sistemi kurulurken, yapının durumu, çalışan sayısı, ortam büyüklüğü ve diğer ihtiyaçlarının tamamı göz önünde bulundurulmalıdır.

Her yapı için ayrı bir sistem kurulsa da havalandırma sistemlerini üç farklı kategoride incelemek mümkündür. Bunlardan birincisi havalandırma sisteminin tek bir merkezden yönetildiği sistemdir. Merkezi havalandırma sistemi adı verilen bu sistem genel olarak çok büyük çaplı ve çok sayıda insanın çalıştığı iş yerlerinde tercih edilir.

Diğer bir havalandırma sistemi ise lokal şekilde yapılmaktadır. Lokal havalandırma sistemleri genel olarak dar alanlarda ve az sayıda insanın bulunduğu yerlerde kullanılmaktadır.

Son havalandırma sisteminde ise davlumbazlar kullanılır. Davlumbaz havalandırma sistemleri genellikle ocaktan ortaya çıkan gazın dış ortama atılmasını sağlamak amacıyla kullanılır.

İş yeri ve ofis havalandırma sistemleri içerisinden hangisinin sizin için daha ideal olacağına uzmanlar karar vermelidir. Uzmanların tüm incelemeleri sonucunda yeterli olacak havalandırma sistemi projesi çizilecektir.

En İyi Havalandırma Sistemi Hangisidir?

Birçok ofis ve iş yeri sahibi en iyi havalandırma sisteminin hangisi olduğunu merak eder. Fakat bu soruya tek bir yanıt vermek mümkün değildir. İş yeri havalandırma sistemleri, yapınıza uygun bir şekilde tasarlanmalıdır. Havalandırma sistemlerinde genel olarak yerel egzoz havalandırma ve seyreltme havalandırma kullanılmaktadır. Genel mi yoksa lokal mi havalandırma yapılacağı, hangi fanların kullanılacağı gibi konularda ise işin uzmanlarının karar vermesi gerekir.

Yerel egzoz havalandırma sistemleri zararlı olan tüm partikülleri yakalayarak uzaklaştırır. Ancak bu sistemler periyodik olarak temizlik ve bakım ihtiyacı duyarlar. Seyreltme havalandırma sistemleri ise daha düşük kurulum maliyetlerine sahiptir ve daha az bakım gerektirirler. Bununla birlikte daha düşük başarı sunarlar.

İş Yerinde Genel ve Lokal Havalandırma

Ofis ve iş yerlerinde kirli havanın tahliye edilmesi ve taze havanın içeriye alınması genel havalandırma sistemi vasıtasıyla gerçekleştirilir. Bu sistemde taze hava, kurulan kanallardan çıkış yoluna ilerler. Sistemler genellikle duvar, oda ya da binanın çatılarına yerleştirilen çeşitli egzoz fanlarıyla gerçekleştirilir. Bu egzoz fanları ihtiyaca bağlı olarak çok güçlü olabilmektedir.

Lokal havalandırmada ise kirleticilerin yakalanması amaçlanır. Bu sistemlerde hava kanalları, temizleyiciler, fanlar ve bacalar vardır. Havayı kirleten öğeler, kaynağında yakalanmaya çalışılır. Bu sayede ortamdaki kirli hava partikülleri, farklı noktalara ve çalışanlara ulaşmadan yakalanır ve dışarı atılır.

Bu sistemlerinin tamamının uzman ekiplerce tasarlanması ve kurulması gerekir. Aynı zamanda parçaların değiştirilmesi de uzmanlarca yapılmalıdır.

ERF Gruop olarak, ofis ve iş yeri havalandırma sistemleri konusunda birçok farklı çözüm önerisi üretiyoruz. Uzman ekibimiz yapınıza ve ihtiyaçlarınıza bağlı olarak en uygun havalandırma sisteminin ne olduğu sizinle paylaşacaktır. Bunun için bizimle hemen iletişime geçebilir, avantajlı tekliflerimizden faydalanabilirsiniz.

Salyangoz Fan ve Radyal Fan Arasındaki Farklar Nelerdir?
SONRAKİ YAZI