Otoparklar ihtiyaçları daha fazla karşılaması nedeniyle çoğunlukla kapalı olarak inşa edilmektedir. Çok sayıda otomobilin hareket halinde olduğu kapalı otoparklarda havalandırma son derece önemli konulardan biridir. Özellikle egzoz gazı salınımı bu alanlarda oldukça fazladır.

Egzoz gazı, insan sağlığı açısından oldukça tehlikelidir. Bu sebeple özellikle kapalı otoparklarda insan sağlığı ve çevrenin korunması için özel havalandırma sistemleri kurulmalıdır.

Otopark Havalandırmasında Jet Fanlı Sistemler

Geçmişte otopark havalandırmasında kanallı duman tahliyesi gerçekleştirilirken, teknolojinin gelişmesiyle birlikte otopark havalandırma sistemlerinde jet fanlı duman kontrol sistemleri kullanılmaktadır. Duman kontrol özelliklerinin yanı sıra jet fanlı sistemler duman tahliyesindeki hızları nedeniyle yaygın olarak tercih edilmektedir.

Kapalı otopark içerisinde sürekli olarak biriken kirli havanın tahliyesinin yanı sıra jet fanlı sistemler; otoparkta oluşabilecek herhangi bir yandın durumunda da çıkan dumanı belirli bir bölgeye hapsetme özelliğine sahiptir. Bu yangın anında otoparkın hızla boşaltılabilmesinin yanı sıra itfaiyenin müdahalesi için uygun bir ortam yaratılmasını sağlar.

Otopark Havalandırma Sistemlerinin Çalışma Prensibi

Otopark havalandırmasında getirdiği avantajlar nedeniyle yaygın olarak jet fanlı sistemler kullanılır. Bu sistemlerin hem normal şartlarda hem de acil durum anlarında son derece başarılı biçimde çalışır. Jet fanlı sistemlerin çalışma prensibi ise oldukça basittir.

Gereken durumlarda, sistemde bulunan jet fan tarafından momentum oluşturulur ve bu kirli hava şaftlara yönlendirilir. Taze hava ise otopark hacminin tamamına eşit olarak dağıtılır. Bu sistemlerin en büyük avantajı budur.

Jet Fan Sistemlerindeki Elemanlar

Jet fan sistemleri, önlerindeki büyük hava kütlesini atış ağızlarında yarattıkları yüksek hava hızıyla itme ve endüksiyon etkisiyle harekete geçirir. Jet fan sistemi üzerinden temiz havanın içeriye girebilmesi için birçok farklı eleman kullanılmaktadır.

Sistemde kullanılan elemanlar şu şekildedir; Ana egzoz fanı, jet fanlar, egzoz şaftı, CO dedektör sistemi, taze hava damperleri, duman damperleri, duman ve ısı dedektör sistemi ve ana kontrol panoları.

Kapalı otoparklarda tercih edilen jet fanlı sistemlerin elemanları genel olarak bu şekildedir. Bununla birlikte tercih edeceğiniz sisteme bağlı olarak bazı farklı elemanlar da bulunabilir.

Otopark Havalandırma Sistemlerinin Teknik Özellikleri

Jet fanlı havalandırma sistemlerinin farklı bazı teknik özellikleri bulunabilir. Bu içeriye alınması istenen hava miktarı ile doğrudan orantılıdır. Kanal sistemi bu noktada belirleyici faktörlerden biridir. Bununla birlikte ortak teknik özellikler arasında şu faktörlere yer verilebilir;

  • Bu sistemler, dökme alüminyum pervanelerden oluşur ve kanat açıları ayarlanabilir.
  • ISO 1940/ 1-196 ve VDI 2060 belgelendirme şartlarına bağlı olarak; dinamik biçimde balanslanırlar.
  • Sistem üzerinde bulunan deflektörler sayesinde aksiyel jet fanlar üzerinde hava akış yön ayarı çok daha hassas yapılabilir.
  • Sistemdeki gövde susturucu bir hazne gibi üretilir. Fan motoru ve pervane kızaklı bir sistem kullanılarak yerleştirilir. Bu durum hava atış bölgesi, hava üfleme bölgesi ve motor kısmından dışarıya yayılan sesi asgari seviyeye indirir. Kızaklı sistem kullanılmasının temel nedeni; motor, pervane ve fan gibi bölümlerin tavandan sökülmeksizin bakımının yapılabilmesidir.
  • Sistemde kirli havayı çeken bölüm tel kafes, temiz hava üfleme bölümü deflektör olarak üretilir.
  • Sistemdeki tüm bölümlerin izolasyonu yapılır.
  • Fanlar üzerinden yüksek sıcaklığa mukavemet gösteren terminal kutusu bulunur.

Otopark Havalandırma Sistemlerinde Montaj

Havalandırma sistemleri, kapalı otoparklarda bulunması zorunlu cihazlardır. Bu sistemler genellikle açıkta olacak şekilde monte edilmektedir. Havalandırma sistemlerinde yuvarlak, radyal, oval, sekizgen ve muz şekil seçenekleri vardır.

Otoparkınız için hangisinin en uygun olduğuna karar verirken, teknik özelliklere dikkat edilmelidir. Otoparkın hacmine uygun olan bir havalandırma sistemi tercih edilmelidir. Kapalı ortamdaki egzoz gazını kontrol altında tutan bu sistemler, hacme göre seçilmelidir.

Otopark hacminin yanı sıra, günlük araç giriş çıkışı da seçim konusunda önemli bir kriterdir. Bu kriterlere bağlı olarak üretilen ortalama egzoz gazı hesaplanmalı ve temiz havanın hesaplanması gerekir. Bu hesaplamanın ardından en uygun havalandırma sistemi bulunabilir.

Uygun olan sistemin alanında uzman mühendisler tarafından projelendirilerek, montajının gerçekleştirilmesi gerekir. ERF Grup olarak, otoparkınızda ihtiyacınız olan havalandırma sistemlerini yüksek kaliteli materyallerle imal ediyoruz. Bizimle iletişime geçerek, havalandırma sistemleri, projelendirilmesi, montajı ve fiyatları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Salyangoz Fan ve Radyal Fan Arasındaki Farklar Nelerdir?
ÖNCEKİ YAZI
Merkezi Havalandırma Sistemi
SONRAKİ YAZI