Okullar yüzlerce hatta kimi zaman binlerce öğrencinin bir arada olduğu alanlardır. Bu alanlarda havalandırma, insan sağlığı açısından son derece önemlidir. Özellikle anaokulu gibi çok daha küçük yaştaki çocukların bulunduğu ortamlarda ve spor salonu, oyun odaları gibi alanlarda havalandırmanın önemi çok daha fazladır.

Okul Havalandırma Sistemleri

Kış aylarında viral hastalıkların en çok yayıldığı alanların başında okullar gelmektedir. Çocukların vücut dirençlerinin daha az olması, küçük alanlarda çok fazla öğrencinin bulunması ve benzeri birçok sebep viral hastalıkların yayılmasına zemin hazırlamaktadır. Bunun önüne geçmek için okul içerisinde doğru şekilde tasarlanmış bir havalandırma sisteminin kurulması gerekir.

Okullarda Havalandırma Sistemi Neden Önemlidir?

İçerisinde yüzlerce öğrencinin bulunduğu anaokulu, ilkokul, lise, üniversite ve benzeri eğitim kurumlarının hava almayan bir yapıya sahip olması sağlık açısından ciddi tehlikelere işaret etmektedir. Havasız, rutubetli bir ortam, zararlı olan birçok viral ve bakteriyel hastalığın açığa çıkmasına neden olacaktır. Bu da solunum yollarıyla bulaşan hastalıkların sürekli olarak yayılması anlamına gelmektedir. Dolayısıyla öncelikle olarak öğrencilerin ve eğitimcilerin sağlıklarını ön plana koyarak okulların yeterli havalandırma sistemine sahip olması gerekir.

Bunun yanı sıra özel eğitim kurumları iklimlendirme sistemlerine özel önem göstermelidir. Hiçbir ebeveyn çocuğunu havalandırma sistemi yetersiz bir eğitim kurumuna göndermeyecektir. Havalandırma yetersizliği sağlık açısından ciddi zararlar yaratacağı gibi daha fazla öğrenci çekmek açısından da önem arz etmektedir.

Okullar içerisinde bulunan spor salonu, soyunma odası, oyun odaları, yatakhane, kantin, yemekhane ve kütüphane gibi ortak alanlarda da havalandırma kanallarının yeterli olması gerekir. Özellikle tuvalet gibi sağlık açısından daha fazla risk potansiyeli barındıran ortamlarda havayı sürekli olarak taze tutabilmek çok önemlidir. Tüm bunların yanı sıra rutubetten uzak durmak ve yapının ömrünü uzatabilmek adına da havalandırma sistemleri önem taşımaktadır. Bu sebeplere bağlı olarak yeterli bir havalandırma sisteminin vakit kaybetmeden projelendirilmesi ve hayata geçirilmesi gerekir.

Okul Havalandırma Sistemi Nasıl Olmalıdır?

Okul havalandırma sistemleri birçok farklı kanal ve filtre çeşidine sahiptir. Her bir kanalın ve filtrenin farklı özellikleri bulunmaktadır. Hava değişimi faaliyetinin uzun süre boyunca hiçbir aksaklık yaşamadan devam etmesi ve ortamın sürekli olarak taze hava ile doldurabilmek adına doğru havalandırma sisteminin seçilmesi gerekir. Her bir okul ve okul bölümü için farklı ihtiyaçlara yönelik olarak uygun havalandırma sisteminin seçilmesi gerekir.

Okul Tuvaletlerinin Havalandırılması

Okul havalandırması açısından en önemli bölümler tuvaletlerdir. Risk faktörünün çok arttığı bu alanlarda hava değişimi saatte en az beş kere yapılabilmelidir. Bu sayede içerisinde daima temiz hava olacaktır. Sınıflara ve diğer bölümlere hava verilen kanallarla, tuvaletlere temiz hava verilen kanalların ayrı tutulması gerekir. Bu sayede havalandırma sistemi çalışmadığı anlarda tuvaletten sınıflara kötü kokuların taşınmasının önüne geçilir.

Okul Laboratuvarlarının Havalandırılması

Kimya laboratuvarı gibi alanlarda havalandırma son derece önemlidir. Bu tip laboratuvarlarda deney setlerinin üzerine davlumbazla egzoz havalandırması yapılmalıdır. Aynı zamanda yere yakın noktalardan temiz havanın içeriye verilmesi sağlanmalıdır. Bu sayede laboratuvar ortamında deney sırasında ortaya çıkacak olan zararlı gazlar, öğrenciler tarafından teneffüs edilmeden dışarıya atılacaktır.

Okul Toplantı Salonlarında Havalandırma

Okullarda bulunan toplantı salonlarında havalandırma ihtiyacı önemli konulardan biridir. Bu alanlarda sıcak havayla ısıtma ya da klima sistemlerine ihtiyaç vardır. Isınma ihtiyaçlarının yüzde 50 ila 75’lik kısmı radyatörle karşılanmaktadır. Hava ihtiyacı ise kişi başına her saat 30 metreküp olacak şekildedir.

Anaokulu ve Kreşlerde Havalandırma

Küçük çocukların bağışıklık sistemi, yetişkinlere oranla çok daha zayıftır. Bu da herhangi bir viral enfeksiyonla karşılaşma ve bulaş riskini çok daha fazla artırmaktadır. Küçük çocukların çok uzun saatlerini geçirdikleri anaokulu, kreş ve yuva gibi alanların havalandırma sistemlerinin yeterli düzeyde olması son derece önemlidir. Viral enfeksiyonların yanı sıra bu tip alanlarda ortaya çıkan toz da sağlık açısından önemli riskler barındıracaktır. Doğal havalandırma belirli bir yere kadar işe yarıyor olsa da son derece yetersizdir.

Dışarıdan gelen filtrelenmemiş hava çocuklar için tehlike arz etmektedir. Bunun yanı sıra bu mekanların iç ısısının sabit tutulması ve havanın devamlı olarak tazelenmesi için iklimlendirme sistemlerine ihtiyaç vardır. Egzoz sistemleriyle koridorlarda toplanan kirli hava, dışarıya kolaylıkla atılabilir. Bunun yanı sıra solunum yoluyla bulaşacak hastalıklara karşı da torba filtreler ve ön filtre sistemleri kullanılmalıdır. Tuvaletlerde, mutfaklarda ve banyolarda kullanılan egzoz sistemlerinin genel havalandırmadan bağımsız olması gerekir. Havalandırma sisteminin kurulmasına mümkün olmayan bölümlerde ise havayı sürekli olarak temizleyecek cihazlara yer verilmelidir. Bu sayede içerideki hava aktif karbon filtreler sayesinde sürekli olarak temizlenir.

Okul Havalandırma Sistemi Seçimi

Okul havalandırma sistemi seçerken önemsenmesi gereken ilk detay, çok fazla kanal ve filtre çeşidi olduğudur. Bu sayede her bir ortama göre farklı ve daha iyi bir sistem kurulabilmektedir. Bu sistemlerin seçimi konusunda tek başınıza karar vermeniz oldukça zor olacaktır. Bu sebeple ihtiyaçlarınızı işin uzmanlarına anlatarak, uygun önerileri toplayabilirsiniz.

ERF Grup olarak, hangi tipte olursa olsun okulunuzun farklı bölümlerine uygun şekilde havalandırma sistemleri tasarlıyoruz. Bizimle hemen iletişime geçerek, okulunuz için uygun havalandırma sistemlerini öğrenebilir, avantajlı tekliflerimizden faydalanabilirsiniz.

Salyangoz Fan ve Radyal Fan Arasındaki Farklar Nelerdir?
SONRAKİ YAZI