Bir basınç farkı yaratarak, havanın akışını sağlayan cihazlara fan motor ismi verilir. Ayrıca fan, sözcük anlamı temizleyici olan bir cihaz olarak havayı dışarı atma konusunda yardımcı olur. Fanlar, soğuk ya da sıcak havayı birbirine dengeli olacak şekilde savururken hava kalitesinin artmasını sağlar. Bu ürünler havalandırma aracı, pervane kanadı, pervane ve vantilatör olarak da bilinir.

Makine fanları, elektrikle çalışırken havanın temizlenmesi konusunda işe yarar. Bu fanın hareketli bir pervanesi vardır ve durmadan hava üzerinde çalışmaya devam eder. Bu elektrik fana statik ve kinetik enerji kazandırırken, bu sayede fan işlevini yerine getirmeye devam eder. Makine fanları, kullanıldığı yere göre farklı özelliklere sahip olabilir.

Makine fanı olarak da bilinen endüstriyel fanlar, birçok endüstriyel uygulamada kullanılan çok önemli mühendislik cihazlardır. Genel olarak büyük hacimli temiz hava akımı üretme yeteneğine sahip olan bu fan motorlar, farklı alanlarda hava hareketini sağlamak amacıyla kullanılır. Fanların ne işe yaradığı sorusuna cevap vermek gerektiğinde, havayı hareket ettirerek bir ortamda sirkülasyonu sağladığı söylenebilir. Endüstriyel makine fanları, genellikle büyük alanlarda havayı dolaştırmak, sıcaklık ayarını düzenlemek ya da spesifik üretim süreçlerinde aktif bir şekilde kullanılmak üzere tasarlanır. Bu fanlar; iklimlendirme sistemleri, tesisat, enerji üretimi gibi birçok sektörde olmazsa olmaz bir yere sahiptir.

Endüstriyel fanların büyük bir çoğunluğu içerisinde aksiyel fan motorunu da barındırır. Aksiyel fanlar, hava akımını fanın dönme ekseni boyunca hareket ettirirken, çok özel bir tasarımla karşınıza çıkar.

Bu tasarım; yüksek hava akımı, düşük basınçlı uygulamalarda çok etkilidir. Ayrıca aksiyel fan motorlar, güçlü performansı ve sağladığı enerji verimliliği ile bilinen ürünlerdir.

Makine fanları, genel olarak elektrik enerjisinden faydalanarak çalışan cihazlardır. Bu fanların kullandığı güç kaynağı genellikle şebeke elektriği olurken, endüstriyel tesislerde çok yaygın bir şekilde kullanılır. Kullanılan fanların güç kaynağının güvenilir ve düzenli olması, sürekli olarak hava sirkülasyonu sağlamak açısından son derece önemlidir.

Bu yüzden şu detaylara dikkat etmekte fayda vardır:

 • Bu fanlar, aşısı ısı birikiminin önüne geçebilmek ve makine ile ekipmanların aşırı derecede ısınmasının önüne geçmek için kullanılabilir. Bu sayede operasyonel bir verimlilik elde etmek mümkün hale gelir,
 • Enerji verimli makine fanları, genel enerji üretimini azaltarak işletmelerin maliyetini büyük ölçüde azaltabilir. Bazı makine havalandırma fanları ise atık ısıyı geri kazanarak enerji verimliliğinin artmasını sağlar,
 • Özellikle kimyasal üretim ve işleme sektörleri söz konusu olduğunda, makine fanları hava akışını düzenleyerek proses koşullarını optimize etme konusunda oldukça başarılıdır. Buna bağlı olarak toz toplama sistemlerinde ve gaz emisyonlarının kontrolü dahilinde makine fanları temel rol oynamaya devam eder,
 • Acil durumlar için makine fanları zararlı gazların ve dumanın tahliye edilmesinde çok önemli bir rol oynayarak güvenlik oranını artırır. Çok iyi şekilde havalandırılmış olan bir çalışma ortamı yaratmak, işyerinde çalışan kişilerin sağlığını ve performansını korur.

Makine Fanlarının Sunduğu Avantajlar

Makine fanları arasında yer alan aspiratörler, özellikle havanın temizlenmesi ve dolaştırılması açısından önemli bir yere sahiptir. Aspiratör de bir fan türü olmakla beraber, bir tesisin belli bölgesinde yer alan havayı emerek dışarı atma özelliğine sahiptir. Aspiratörler genel olarak havadaki kirleticileri uzaklaştırarak, sıcak havayı dışarı atmak ya da belli bölgelerdeki havayı tazelemek açısından önemlidir.

Havalandırma fanları konut ve ticari bir alanı havalandırmak için kullanılırken, bu sistem dışarıdan kapalı alana temiz hava getirmek üzerine çalışır. İnsanların az oksijenli ve havasız kalan ortamda bu havayı solumasını önleyen bina ya da ev için hava dolaşımına yardımcı olurken, havalandırma olmadığında taze olmayan havayı solumak sağlığa zararlıdır.

Bazı kirleticiler havaya girdiğinde, temiz havayı sağlamak için kullanılan makine fanları havalandırma sistemi sayesinde bunları uzaklaştırır. Bazı yaygın olan kirleticiler arasında nem, toz, koku ve dumanlar bulunur. Ayrıca pişirmeden ya da sıcak bir duştan kaynaklanan sıcaklık ile nem havalandırma fanı sayesinde ortamdan verimli şekilde uzaklaştırılabilir. Bu kirleticiler ortamdan uzaklaştırılmadığında, bu ortamda bulunan insanların ciğerleri bu kirli havayı solumak zorunda kalır.

Hem havalandırma fanları hem de makine fanları, kurulduğu alanda mümkün olan en temiz ve taze havayı yaratma konusunda başarılıdır. İki tip fan arasında bulunan temel fark ise sadece uygulama alanlarıdır. Havalandırma fanı, bir dış kaynaktan kapalı bir alana temiz hava getirmek için çalışırken, makine fanı ise bir ev ya da ticari alanda bulunan kirli havayı iç ortamdan uzaklaştırmak üzere çalışır. Her fanın hedefleyen eylemi sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi için birbirinden benzeyen özellikleri vardır. Havalandırma fanları genellikle evlerde ve binalarda bulunan havayı sirküle edebilmek için kullanılır.

Makine fanları, havanın hareketini oluşturmak için fanların ya da üfleyicilerin kullanıldığı mekanik bir havalandırma olarak karşınıza çıkar. Bir diğer ismi fan olan aspiratörler, kendi içerisinde iki gruba ayrılır.

Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Emiş Fanı: Bu fan, ortamda bulunan havayı emdiğinden aspiratör olarak isimlendirilir,
 • Üfleme Fanı: Bu fan ise ortamda bulunan havanın yenilenerek temizlenmesini sağladığı için vantilatör olarak isimlendirilir.

Fanın büyüklüğüne göre ve sahip olduğu dönme hızına uygun şekilde hava itme ve çekme gücü birbirinden farklı olabilir. Fanlar çoğunlukla havalandırma sektöründe aktif şekilde kullanılır. İyi bir makine fanının gürültü yapmadan sessiz şekilde çalışması gerekir. Ayrıca dış etkenlere karşı dayanıklı olması, temizliğinin kolay ve pratik olması, elektrik bağlantılarının iyi yalıtılmış olması makine fanlarından verimlilik almak açısından önemlidir. Montajı ile takılıp sökülmesi kolay olan, aynı zamanda güvenilir kullanım konforu ile karışık sisteme sahip olmayan fanlar kullanıcıların beklentilerini karşılar.

Makine fanlarının dış ortamlara ya da doğrudan dış ortama açılan yerlere monte edilmemesi gerekir. Aspiratör fanının bağlanacağı bacanın çapı, fan çıkış ağzından küçük olmamalı ve baca sonrasında daralmamalıdır. Aksi durumda makine fanından beklenen çalışma performansını elde etmek mümkün değildir. Ayrıca alevli yiyeceklerin aspiratör altında pişirilmesi de tehlikeli olabilir.

Fanları kullanım itibariyle birbirinden çok farklı olabilir. Bu havalandırma sistemleri, kullanım yerlerine ve kullanım amaçlarına göre çok fazla çeşide sahiptirler.

Bunlar arasında en sık şekilde kullanılan fan çeşitleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Aksiyel fan,
 • Salyangoz havalandırma fanı
 • Davlumbaz fanlar,
 • Çatı fanları,
 • Cam ve duvar tipi fanlar,
 • Banyo fanı
 • Yuvarlak fan,
 • Yangın, duman ve egzoz fanı
 • Kanal tipi fanlar,
 • Sanayi tipi fan,
 • Dikdörtgen kanal tipi fan,
 • Döküm gövdeli fan
 • Baca havalandırma fanı.

İhtiyaca yönelik hangi makine fanını kullanmak istediğiniz sizin tercihinize bağlıdır.

Makine Fanları ERF Group’ta

Makine fanlarının hangi firmadan alındığı, uzun vadede verimlilik elde etmek açısından çok önemlidir. Kaliteli, güvenilir ve dayanıklı makine fanı ile ortamda bulunan soğuk havanın temizlenmesi ve sıcak havayı vererek ortama taze havayı kazandırmak mümkün hale gelir. ERF Group bu noktada her zaman üst düzey kalite standartlarında hizmet anlayışı ile ön plana çıkan nitelikli bir firmadır. Havalandırma fanları ile temiz hava kazandırmak için ERF Group web sitesine göz atabilir, alanında uzman kadromuzla iletişim kurabilirsiniz.

Salyangoz Fan ve Radyal Fan Arasındaki Farklar Nelerdir?
SONRAKİ YAZI