Havalandırma motoru, basınç farklılığı oluşturarak havanın akışını sağlayan çalışma prensibiyle ön plana çıkan son derece işlevsel ürünlerdir. Havalandırma motoru fiyatlarının ise ürünün sahip olduğu özelliklere göre çeşitlendiği söylenebilir. Bu noktada kullanıcıların ihtiyaçlarını belirledikten sonra, bu ihtiyaçlar doğrultusunda bir seçim yapması gerekir.  Bu şekilde satın alınan bir havalandırma motor fanı uzun yıllar sorunsuz şekilde çalışmaya devam eder.

Havalandırma Motoru Fiyatları

Havalandırma fanı sahip olduğu pervaneye bağlı olarak ortamda var olan havayı savurur. Bu havanın sıcak ya da soğuk olması fark etmeksizin, aktif bir şekilde kullanılan bir havalandırma fanı modelidir. Bu şekilde hava akışını sağlayarak havanın serinletilmesini ya da temizlenmesini sağlayan havalandırma fanı sanayi tipi olduğunda beklentileri karşılar. Havalandırma fanı, elektrik enerjisinden faydalanarak çalışan ürünlerdir. Bu elektrik enerjisinden alınan güç, direkt olarak fanın pervanelerine iletilir. Bu sayede statik ve kinetik enerji üreterek hava üzerinde iş yapma özelliğine sahip olur.

Havalandırma Fanı Çeşitleri

Havalandırma motoru fanı; ortamda var olan ve istenmeyen kirli, sıcak ya da soğuk havayı kapalı alanın dışına atma konusunda yardımcı olan sistemlerden biridir. Temiz hava ile havalandırma kanallarından geçen bu hava değiştirilirken, diğer yandan tekrar ortama çekilmesi söz konusudur. Bu sayede sıcak, soğuk ya da kirli olan havayı dışarı çıkarırken temiz hava sorunsuz bir şekilde içeri girer. Havalandırma fanları genel olarak havalandırma kanallarının girişinde kullanılmak için çok uygundur. Havalandırma motorunun sıklıkla kullanıldığı alanlar ise otoparklar, hastaneler ve AVM’ler gibi yoğun şekilde havalandırma ihtiyacı olan yerleri kapsar. Bu alanlarda temiz havayı erişmek çok kolay olmadığından, havalandırma fanı bu ihtiyacı karşılar.

Havalandırma fanı çeşitleri birbirinden farklı olabilir. Bu farklı fan modellerini sıralamak gerekirse şu şekildedir:

  • Basma, besleme fanları: Bir diğer ismi vantilatör olan fanlar olarak bilinir. Bu fan bir hava kanalına bağlı olarak çalışır. Fan hareketi sayesinde art basınç meydana gelir. Bu sayede ortamdaki havanın hareketini sağlamak mümkün hale gelir. Besleme fanı kullanılarak ortamın havasının temizlenmesi sağlanırken, diğer yandan ortama temiz hava da sağlanabilir.
  • Emme fanları: Ortamda bulunan havayı emme özelliği olan bu fanlara aspiratör de denilebilir. Emme fanı olarak çalıştığı için ortamda var olan hava basıncını düşürür. Bu şekilde ortamda bulunan havayı emerek hava dolaşımı sağlar. Aspiratör, bulunan kötü havayı emmek için aktif şekilde kullanılır. Mutfakta kullanımı ile bilinen aspiratörler, emme fanlarına verilebilecek en güzel örnektir.
  • Egzoz fanı: İç ve dış hava karışımı ile çalışan bir sisteme sahiptir. Emiş fanı kullanılmayan sistemler için egzoz fanı kullanmak daha uygundur. Egzoz fanı, alınan havadan çok daha düşük miktarda dönüş havasını dışarı atarak yer içinde daha fazla basınç oluşmasına fırsat alanı oluşturur.

Havalandırma motoru seçerken, hesapların çok doğru bir şekilde yapılmış olması gerekir. Ofis ve küçük mutfak gibi alanlar için seçilebilecek fanlar bellidir. Ancak daha büyük ölçekli işletmeler ve spor salonu gibi daha fazla insana hizmet eden alanlarda fan seçimi çok ciddi bir mühendislik hesaplaması gerektirir.

Havalandırma fanı çeşitleri arasından bir seçim yaparken, bu ürünün kullanıldığı tesisin sahip olduğu özellikler çok önemlidir. Bu özellikler seçim yaparken belirleyici olarak nitelendirilebilir. Tesisin çalışma koşulları, fanın 24 saat boyunca hiç durmadan çalışacağı ya da günün belli saat aralıklarında devreye gireceği gibi etkenler fan seçimini doğrudan etkiler. Ayrıca havalandırma fanı kullanılacak mekânın sahip olduğu hava basınç oranı, hava debisi, mekânda yer alan ya da çalışan aletler ve insan sayısı gibi tüm etkenler mutlaka dikkate alınmalıdır. Fan kullanılacak olan alanda çalışan insan sayısı, hangi ürünün tercih edileceği konusunda yol göstericidir.

Havalandırma fanı, gücüne uygun elektrik motorlarıyla birlikte tercih edilmelidir. Büyük alanlarda çok yüksek bir performans ile çalışan EFFI tipi elektrik motorlarının seçilmesi avantajlı olabilir. Menfez, panjur, kanal, filtre gibi bölümlerde yer alan basınç kayıpları ise hesaplandıktan sonra statik basınç belirlenmelidir. Yüksek sıcaklık oranlarında çalışacak olan havalandırma fanları için ise daha çok kanatlı damperlerin kullanılması tavsiye edilir. Bu havalandırma fanı seçiminin güvenilir ve işinin ehli firmalar tarafından yapılması bir adım öne çıkmanızı sağlar.

Havalandırma fanı tarafından basılan ya da emilen havanın miktarı, birtakım değişikliklere göre farklılaştırılabilir. Fanın hızını değiştirerek, fanın kanat tipini farklılaştırarak fan kanatlarında kontrol edebilir ve kanatlar kullanılarak ya da fan çıkışında ayarlanabilir durumuna getirilebilir. Ayrıca damperler kullanılarak da fanın devir kontrolünü yapmak mümkündür. Bu sayede fan istenilen zaman aralıklarında daha düşük ya da daha yüksek hava hareketleri ile çalışabilir.

Havalandırma motorunun düzenli olarak bakımı son derece önemlidir. Kullanılan fandan uzun süre boyunca verimli bir şekilde hizmet almak isteyen kullanıcılar, bu fanların bakımını doğru ve düzenli olarak yapılmalıdır. Havalandırma fanının kanalları, sürekli hava basıncı uygulanarak çalıştığı için kirlenmeye çok müsait olan yerler olarak karşınıza çıkar. Bu nedenle kir birikintisinin önüne geçmek için düzenli olarak mutlaka bakımı yapılmalıdır. Ayrıca fanın kayışlarının belli aralıklarla kontrol edilmesi gerekir. Motor fanı yatakları da kontrol edilmesi gereken yerler arasındadır. Havalandırma fanının motor yağ ihtiyacı varsa yağlanmalıdır. Fan pervanelerinde toz ve pislik oluşumlarına çok sık rastlandığı için, düzenli olarak fan pervanelerinin temizlenmesi olmazsa olmazdır.

Havalandırma Fanı ERF Group Kalitesinde

Fan seçimi konusunda dikkat edilmesi gereken unsurlar şu şekildedir:

  • Havalandırma fanı seçiminde, ürünün kullanıldığı tesisin sahip olduğu özellikler, çalışma koşulları mutlaka göz önünde bulundurmalıdır. (Malzeme seçimi, uygun debi ayarı, işletme durumu ve basınç)
  • Sistemin tam anlamıyla doğru şekilde tasarlanmış olabilmesi için tüm elemanların ve boyutlarının belirlenmiş olması şarttır,
  • Hava debisi bilinmelidir,
  • Daha çok direkt olarak tahrikli fanların kullanılması tavsiye edilir,
  • Çok yürek sıcaklıklarda fan girişince değişken kanatlı damperlerin kullanılması gerekir,
  • Menfez, panjur, kanal, filtre, hava yıkayıcısı, soğutucu ve ısıtıcı serpantin gibi bölümlerde basınç kayıpları toplanarak statik bir basınç tayin edebilir,
  • Yer alan bu karakteristiklere göre fan seçimi yapılırken firma kataloglarından yapılabilir.

Havalandırma motoru fiyatları, her firmaya, markaya ve kaliteye göre değişkenlik gösterir. Bu noktada önemli olan havalandırma motoru satın alırken ihtiyaçları tespit etmektir. Bu ihtiyaçlar doğrultusunda, gerekli olan havalandırma fanı fiyatları kıyaslanabilir ve karar verilebilir. Havalandırma fanı tercihinde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise firma seçimidir. Firma seçiminde kaliteye öncelik vermek, uzun vadede avantaj elde etmek için olmazsa olmazdır.

ERF Group bu anlamda üst düzey kalite standartlarında üretim sağlayan profesyonel bir firma olarak karşınıza çıkar. Uzun yıllara dayanan çalışma tecrübesinden yola çıkarak öncelikli olan müşterilerin ihtiyaçları ve istekleridir. Buna bağlı olarak her geçen gün büyümeye ve gelişmeye devam eden ERF Group, beklentileri karşılarken uzun ömürlü ve dayanıklı havalandırma fanı modelleri ile ayrıcalıklı hizmet alabilmenizi sağlar. ERF Group garantisi ile son teknolojinin sunduğu imkanlardan yola çıkarak temiz havaya ulaşabilmenizi sağlıyor. Sizde ERF Group kalitesini deneyimlemek için web sitemizde yer alan iletişim numaralarını kullanarak hemen bize ulaşabilirsiniz.

Salyangoz Fan ve Radyal Fan Arasındaki Farklar Nelerdir?
SONRAKİ YAZI