Hücreli fan modelleri ortam havasının temizlenmesinde veya tahliyesinde kullanılmak üzere imal edilmiştir. İş yerleri, ofisler, yemekhaneler, hastaneler, alışveriş merkezleri, restoranlar, marketler, toplantı salonları, bankalar, mutfaklar ve endüstriyel tesislerde kullanılabilir. 

Santrifüj fan sisteminden yararlanarak ürettiğimiz hücreli fan modellerimiz hava akış kapasiteleri, fan boyutu ve maksimum çalışma basıncı gibi özellikleri ile birbirinden ayrılmaktadır. Öne eğimli, geriye eğimli, sık kanatlı, seyrek kanatlı, tek emişli veya çift emişli gibi farklı seçenekleri vardır. Her biri pervanenin dönüş yönüne bağlı olarak çeşitli verimlilik düzeyine sahiptir. Titreşimsiz çalışma özelliğine sahip hücreli fan modellerimizde düşük enerji ile maksimum verim alabilmek mümkündür. 

Hücreli Fan Modelleri 

Santrifüj fanlarda gelen hava akımının basıncı, dairesel bir mekanizmaya monte edilmiş olan çeşitli kanatlar yardımıyla hareket eder. Bir kanal sistemi aracılığıyla yönlendirilen hava akışı fan yuvasından çıkarken 90 derecelik açıyla bükülerek çıkar. Hücreli fan modelleri zorlu ortamlara karşı oldukça dayanıklı ve dirençli olan mekanizmalardır. Odaya giren/çıkan havanın akış yönü ve hız faktörü gibi çeşitli işlevleri ile birbirinden farklılık gösterirler.

Öne Eğimli Hücreli Fan Modelleri

Nispeten öne bakan kavisli pervane kanatlarına sahip hücreli fan modelleri tek emişli veya çift emişli tiplere sahiptir. Kanatlar tekerleğin dönüş yönüne doğru kıvrılır şekilde hareket eder. Düşük hızda, büyük miktarda hava akışını temizlemeyi gerektiren alanlar için idealdir. Otomatik kontrol cihazları, elektronik ekipmanların havalandırılması, hava temizleme, kirlilik kontrolü, ısıtma ve soğutma sistemleri için tercih edilebilir.

Fazla kanat sayısı nedeniyle çok geniş bir alanı etkileyen hücreli fan modelleri aynı zamanda düşük enerjiye ihtiyaç duyar. Orta veya yüksek hava akışına ihtiyaç duyan alanlar için ideal olduğu söylenebilir. Kanat yönlerindeki eğim nedeniyle kimyasal veya diğer kalıntıları kanatlarında biriktirmediklerinden ilaç endüstrisi gibi alanlarda kullanımı oldukça yaygındır.

Geriye Eğimli Hücreli Fan Modelleri

Geriye eğimli hücreli fan modelleri öne eğimli modeller ile karşılaştırıldığında genel olarak daha güçlü olduklarını söylemek mümkündür. Pervaneleri kire ve toza karşı oldukça dirençlidir. Statik basınçtaki değişiklikler motorda aşırı yüklenmeye neden olmaz. Hidrolik verimi çok yüksektir. Düşük statik basınçlarda havayı hareket ettirmek için tasarlanmış olan modeller egzoz havalandırma sistemleri, duman tahliye sistemleri, ısı geri kazanım sistemleri ve soğutma sistemleri gibi daha pek çok alanda kullanılabilir.

Radyal Fan Modelleri

Orta akışlı yüksek basınçlı özelliklere sahip radyal kanatlı fan modelleri tozlu veya gazlı endüstriyel uygulamalar için idealdir. Uç bölgelerinde yüksek hızlı basınç oluşturan bu fanlar standart fanlardan daha fazla titreşime, dengesiz kuvvetlere ve darbeye karşı dayanabilme özelliğine sahiptir.  

Hücreli Fan Modelleri ve Teknik Özellikleri

Hücreli fan modelleri oluşturdukları yüksek basınç nedeniyle soğutma, ısıtma ve iklimlendirme sistemlerinde etkilidirler. Hareketli parçaları kapalı bir sistem içerisinde olduğundan etrafa saçılacak partikülü azaltma özelliğine sahiptir. Hava kirliliğini önleme ve filtrasyon sistemlerinde kullanım için ideal mekanizmalardır. 

Hücreli fan bir fan kanadı, bir motor ve onu çevreleyen bir kabinden oluşur. Motor boyutu ve fan kanadı gibi özellikleri bakımından farklılık gösteren santrifüj fan özelliğine sahip hücreli fan modellerimiz öne eğimli veya geriye eğimli gibi pervanenin dönüş yönüne sahip farklı seçeneklere sahiptir. Bu fanlar havayı fanın içine çeken kanadın merkezinde düşük basınç oluşturarak çalışırlar. Kanatların kenarları yüksek basınç alanıdır. Özellikle basınç düşüklüğünün olduğu bir alanda havalandırma ve kimyasal işleme üniteleri gibi alanlarda kirli havayı kontrol etme gibi nedenlerle tercih edilirler. Ayrıca havanın genel sıcaklığını kontrol etmek amacıyla tarımsal alanlarda da kullanılabiliyorlar. 

  • 2.500 m3/h ile 80.000 m3/h debileri ile farklı boyutlar
  • 1.000m³/h ile 20.000 m³/h debilere sahip modeller
  • 2.500 m3/h ile 20.000 m3/h debi özelliğine sahip modeller
  • 20 mm kalınlıkta hücre panelleri 
  • Hücreler 70 kg/m3 yoğunlukta kaya yünü izoleli
  • Sessiz çalışmayı hedefleyen çift emişli radyal fanlar

Hücreli Fanların Çalışma Sistemleri Nasıldır?

Her türlü endüstriyel tesis ve operasyonda süreç yönetiminin en önemli parçası hava hareketini kontrol altına almaktır. Çevreye temiz hava sağlamak için kirli havayı temizleyen hücreli fanlar endüstriyel tesislerde oldukça elzem bir mekanizmadır.    

Genellikle dış mekâna kurulan endüstriyel fanlar yüksek basınç üreten bir motora bağlıdırlar. Motor fana güç vererek havayı ve ortamdaki kalıntıları ortamdan uzaklaştıracak bir merkezkaç kuvveti uygular. Yüksek hücreli fanlarda kullanılan santrifüj özelliği yüksek basınç üretmede etkilidir.

Hücreli fan modellerinin kapalı mekanlar içir hem soğutma hem de ısıtma sağlayan seçenekleri vardır. Yüksek enerji verimlilikleri ve düşük maliyetleri nedeniyle endüstriyel alanda oldukça tercih edilen ürünlerdir. 

Hücreli Fan Sistemlerinin Avantajları

Sürekli hava akışı sayesinde yüksek enerji verimliliği sağlayan hücreli fan sistemlerimiz hem endüstriyel hem de kurumsal işletmeler tarafından tercih edilebiliyor. Dayanıklı olmaları nedeniyle aşındırıcı unsurlardan etkilenmeden uzun yıllar kullanılabilirler. Hücreli fanların avantajları şu şekilde sıralanabilir:

  • Yüksek Enerji Verimliliği

Geniş alanlarda havayı hızlı bir şekilde temizlemek için idealdirler. Enerjiyi korurken çıkışı en üst düzeyde sağlarlar. Fanlar sanılanın aksinden daha az güç ile çalıştıklarından enerji tasarrufu konusunda da memnuniyet sağlar.

  • Dayanıklıdırlar 

Çeşitli boyutlar ve konfigürasyonları ile hücreli fan sistemleri her türlü ortamda kullanılabilir özelliği ve dayanıklılığı ile oldukça avantajlıdır. Bu özelliği ile uygun maliyetli bir çözüm haline gelmişlerdir. Her türlü ortam ile başa çıkabilecek özelliklerle donatılmıştırlar. 

  • Az Bakım Gerektirirler

Fanlar gerek görüldüğünde kolayca temizlenebilir özelliğe sahiptir. Ayrıca bazı hücreli fan modellerinin kendini temizleme sistemleri mevcuttur. Bu durum düzenli günlük bakım ihtiyacını da ortadan kaldırır. 

  • Çok Yönlü Kullanım

Çoklu hava akışı veya basınç kombinasyonları ile oldukça kullanışlı olan hücreli fanlar kuru veya ıslak gibi seçenekleri ile çeşitli alternatifler barındırır. 

Hücreli Fan Fiyatları

Endüstriyel bir fandan beklediğiniz performansı ve bütçe beklentilerinizi en iyi şekilde karşılamanızı sağlayan hücreli fan modellerimiz sessiz, güvenilir ve oldukça sağlamdır. Arıza süresini en aza indirecek fan tasarımları ve yaşam döngüsü maliyetleri göz önüne alındığında tüm tesis operasyonları için verimlilik sağlarlar. Hücreli fan fiyatları hakkında bilgi ve fiyat teklifi almak için firmamız ile iletişime geçebilirsiniz. Uygun fiyat, profesyonel teknik destek, kalite ve dayanıklılık gibi avantajları ile ERF Group hücreli fan sistemleri için firmamızı ziyaret edebilirsiniz.

Salyangoz Fan ve Radyal Fan Arasındaki Farklar Nelerdir?
SONRAKİ YAZI