Havalandırma fanı, bulunduğu kapalı alandaki kirli havayı dışarı atmaya yarayan teknoloji ürünüdür. Aynı zamanda elektrikle çalışan bir alettir. Soğuk ya da sıcak hava fark etmeksizin sirkülasyon gerekebilmektedir. Bunu sağlayabilmek için de havalandırma fanı kullanılmaktadır. Havalandırma fanı istenmeyen havayı dışarı atarak ortama sağlıklı hava girişi sağlamaktadır.

Havalandırma Fanı Ne İşe Yarar

Pek çok kişinin merak konusu havalandırma fanı ne işe yarar? Sorusunun cevabını bulmaktır. Yaşam alanlarında kullanılan havalandırma fanı hava değişimi yapmaktadır. Yani istenmeyen kirli havayı atarak temiz havayla değiştirmektedir. Hastaneler gibi havalandırma ihtiyacı olan yerlerde havalandırma fanları kullanılmaktadır.

Fan Ne Demek?

Havalandırma fanının ne olduğunu anlayabilmenin en kolay yolu fan ne demektir? Bilinmesi gerekmektedir. Fan ise, havalandırma sistemlerinde geniş yer tutan bir elektronik cihazdır. Elektrik enerjisi kullanarak bulunduğu alanda hava değişimi görevi üstlenmektedir. Havalandırma fanı olarak adlandırılan cihaz, soğuk havayı kapalı alan dışına atarak temiz havayı içeri almaktadır.

Motor gücüyle çalışan havalandırma fanı motoru elektrikle çalışmaktadır. Havalandırma fanı, halk arasında aspiratör olarak bilinmektedir. Aspiratörler yani fanlar ise, besleme fanı, üfleme sistemli fanlar ve emiş fanı yani dönüş fanı olarak üretilmektedir. Fan motorunun gücü fanın itiş ve dönüş gücünü belirlemektedir.

Fanların pek çok türü bulunmakta ve bulunduğu alan ölçüsü ve hava sirkülasyon ihtiyacına göre kurulmaktadır. Fan olarak tanımlanan teknoloji ürünleri motor gücüyle çalışmaktadır. Motor ise elektrik enerjisi kullanmaktadır. Radyal fan ve diğer fan türleri de en yüksek verim alınabilecek yerlere kurulmaktadır.

Havalandırma Fanı Kullanımı

Havalandırma fanı sayesinde ortamda bulunan kirli hava dışarı atılarak temiz havayla değiştirilmektedir. Kapalı alanlarda hava sirkülasyon unsuru olarak kullanılan havalandırma fanları motor gücüyle çalışmaktadır. Yüksek verimli cihazlar olarak tüm kapalı ortamları sağlıklı havaya kavuşturmaktadır.

Toplu yaşam alanlarında yaygın olarak tercih edilen havalandırma fanları hastane, AVM ve otopark ortamlarında kullanılmaktadır. Sıcak ya da soğuk kalitesi bozulan havayı uzaklaştırarak temiz havayı içeri taşımaktadır. Havalandırma ızgarası olarak tasarlanan sistem içine yerleştirilen havalandırma fanları kanal girişlerinde kullanılmaktadır.

Izgara sistemi güvenlik önlemi olarak tasarlanarak fanın dönüşüne bağlı riskleri önlemektedir. Ayrıca dışardan gelecek darbeler ve doğa etkenlerine karşı da fanı korumaktadır. Havalandırma fanlarının pek çok çeşidi bulunmaktadır. Havalandırma fanında amaç havanın temizlenmesi işlevi görmesidir. Bu sayede ortamda istenmeyen havanın bulunmasına izin verilmemektedir.

Havalandırma Fanı Çeşitleri Nelerdir?

Havalandırma fanlarının birden fazla çeşidi bulunmaktadır. Kullanım alanı ölçüsü ve ihtiyaca en uygun havalandırma fanı seçilerek kurulmaktadır. Her türlü havalandırma fanı ihtiyaçlarınız için günün her saati ERF Group ürünleri seçerek güvenle sipariş oluşturulabilmektedir. Firma ürünleri arasında evrensel alanda söz sahibi olabilen yüksek kalite fanlar bulunmaktadır. Havalandırma fan çeşitleri;

 • Radyal fan olarak bilinen çatı fanları,
 • Jet fanları,
 • Döküm gövdeli Alüminyum fanlar,
 • Kanal fanları,
 • Çatı fanı,
 • Duvar ve cam tipi fanlar,
 • Aksiyel fanlar,
 • Endüstriyel fanlar,
 • Hücreli aspiratörler,
 • Isı geri kazanım fanları,
 • Sirkülasyon fanları,

Elektronik filtreler tanınmaktadır. Her bir havalandırma fanı kullanım amacına uygun alanlarda maksimum verim sunmaktadır. Kullanıcı konforu sağlayan havalandırma fan çeşitleri ön tetkik yapılarak seçilmektedir. Alana ve ihtiyaca uygun fandan beklenen verim alınabilmektedir.

Pervaneli Jet Fan Nerede Kullanılır?

Radyal pervaneli fan olarak tanımlanan jet fan, otoparklara uygun olarak kullanılmaktadır. Kaset girişi bulunan ya da yüksekliği 2,4 metreden az otoparklarda kullanılması uygun görülmektedir. Radyal fan kullanılan alanlarda jet fanlar da kullanılabilmektedir. Jet fan 300 santigrat derece ile 400 santigrat derece arasında kesintisiz olarak 2 saat çalışabilmektedir.

Akuple jet fan yani çift yönlü aksiyel pervaneli fanda kapalı tüneller ve otoparklar için uygun görülmektedir. Hava kanalı bulunmadığı halde istenmeyen gazları hızla uzaklaştırabilmektedir. Bulunduğu ortama sağlıklı hava girişi sağlayabilen akuple jet fanlar egzoz gazlarının zararlarını minimize etmektedir.

Kullanım amacına göre tek yönlü ya da çift yönlü olarak üretilebilmektedir. Fan türleri arasında jet fanların kullanım alanları yüksek verimlilik ve hassasiyet gerektirmektedir. Jet fanlar, otopark ve tünellerde kullanılarak beklenen verim alınabilmektedir.

Havalandırma Fanları Arasında Endüstriyel Fanlar

Havalandırma fanları arasında bulunan endüstriyel fanlar, her tür endüstri alanında kullanılmaktadır. Bulunduğu ortamda hava kalitesini koruyan ve yükselten endüstriyel fanlar ERF Group tarafından temin edilebilmektedir. Firma ürünleri arasında endüstriyel fanlar geniş yer tutmaktadır.

Yüksek kalite üretim teknolojisi ve sağlık güvenceli olarak üretilerek kullanıma sunulmaktadır. Endüstriyel fan çeşitleri arasında her ölçekli alana uygun üretim yapılabilmektedir. Profesyonel ekip tarafından kurulum yaparak beklenen verimlilik sağlanabilmektedir. Uygun fiyata temin ve tedarik edilebilen endüstriyel fanlar pek çok alanda kullanılabilmektedir.

Tüm firma ürünleri, en yüksek motor gücü ve en düşük enerji sarfiyatına uygun olarak üretilmektedir. Koruma ekipmanları, ileri seviyede üretim malzemeleriyle havalandırma fanları bulunduğu alana konfor sunmaktadır. Sağlıklı hava sirkülasyon ürünü olarak kullanılan fan çeşitleri motor gücüyle çalışmaktadır.

Havalandırma Fanı Kullanım Alanları

Havalandırma fanları, geniş ölçekli kapalı alanlarda kullanılmaktadır. Okullar, hastaneler, endüstriyel alanlar, otoparklar ve AVM gibi alanlarda kullanılmaktadır. Havalandırma gereksinimi bulunan çatılar, tüneller, fabrikalar ve üretim alanlarında kullanılabilmektedir. Kullanıcı ihtiyacına göre belirlenen fan çeşitlerinin kurulumu da yüksek hassasiyet gerektirmektedir.

Sadece profesyoneller tarafından kurularak beklenen verimlilik sağlanabilmektedir. Aksi halde beklentiye cevap alınamadığı gibi ürün kalitesi ve güvenliği de ihlal edilebilmektedir. Bu nedenle fan motor gücü ve kullanım alan ölçüsü değerlendirmesi mutlaka yapılmalıdır. ERF Group ürünü fan çeşitleri bulunduğu alana ihtiyaca uygun yüksek kalite hava sağlamaktadır.

Otoparktan tünele, çatıdan bacaya her alanda havalandırma fanı kullanılabilmektedir. Havalandırma fanında elektrik bağlantıları mutlaka uzmanı tarafından kurulmalıdır. Havalandırma sistemlerinde ızgaraların mutlaka bulunması gerekmektedir. En küçük ölçekli aspiratörden büyük ölçekli tünel ve otopark sistemlerine kadar koruyucu unsurlar bulundurulmalıdır.

Havalandırma Fanı Avantajları

Havalandırma fanı, bulunduğu alanda hayat kalitesini yükseltme ekipmanı olarak çalışmaktadır. Ortamda bulunanların temiz hava soluyabilmesinin en etkin araçları havalandırma fanlarıdır. Yüksek kalite havalandırma fanı kullanılması ortamda bulunanlar için de çok önemlidir. AVM, otopark, tünel, hastane ve endüstri alanlarında havalandırma fanları kullanılmaktadır.

Yüksek kalite havalandırma fanı temin edebilmek için ise ERF Group ürünleri seçilerek sipariş oluşturulabilmektedir. Siparişler firma güvencesiyle adrese teslim edilerek kullanıma sunulmaktadır.

Ayrıca yüksek mühendislik değerlendirmesi gereken bir sistem olarak havalandırma fanı kurulum desteği alınması büyük önem taşımaktadır. Firma ekibinden alınabilecek kurulum desteği sayesinde maksimum verimli havalandırma fanlarına sahip olabilmek mümkün olabilmektedir.

Salyangoz Fan ve Radyal Fan Arasındaki Farklar Nelerdir?
SONRAKİ YAZI