Spor salonlarında oksijene çok fazla ihtiyaç duyulur. Bu sebeple iyi bir havalandırma sistemi gerekir. Spor salonlarında havalandırma sistemi uygulanırken aynı zamanda çevreye zarar vermeyecek bir sistem oluşturma konusunda da dikkatli davranmak gerekir. Spor salonlarına uygulanan havalandırma sistemleri minimal tutulmalıdır.

Bunun sebebi ise estetik açıdan daha iyi bir görünüm elde etmektir. Spor salonunda meydana gelen kötü kokuları ortadan kaldırabilmek adına en önemli ortamlardan biri uygulanan havalandırma sistemleridir. Hava akışını en iyi şekilde sağlamak ortamın enerjisini ve insanların kaliteli vakit geçirmesine yardımcı olur.

Spor Salonu Havalandırma Sistemleri

Spor salonu içerisinde çok fazla efor sarf edilip havaya ihtiyaç duyulduğu için havalandırma sistemlerinin ihmal edilmemesi gerekir. Spor salonu için havalandırma sistemlerinin pek çok farklı çeşidi mevcuttur.

Bu çeşitler arasından en uygun olanını tercih edersiniz hem estetik görünüm açısından hem de işlevsel açıdan fayda sağlamanız mümkün olur. ERF Group bu konuda en iyi havalandırma sistemlerini oluşturur.

Spor Salonu Havalandırma Sistemi Neden Önemlidir?

Spor salonu gibi insanların çok fazla bulunduğu ve temiz havaya ihtiyaç duyulduğu alanlarda mutlaka havalandırma sistemleri gerekir. Spor salonlarında havalandırma sistemlerinin önemi şu şekilde sıralanabilir;

 • Spor salonunda bulunan havalandırma sistemi sayesinde ortaya çıkan kötü kokunun absorbe edilmesi sağlanır.
 • Olası yangın, gaz ve duman gibi olaylarda havalandırma sistemi sayesinde olası kazaların önüne geçilir.
 • İnsanların çok daha sağlıklı bir şekilde spor yapabileceği bir ortama ulaşmasına imkan sağlar.
 • Hava akışını sağladığı için taze havanın içeriye girmesi mümkün olur. Bu da daha ferah ve temiz bir ortam elde etmenize yardımcı olur.

Bu gibi sebeplerden kaynaklı olarak spor salonlarında mutlaka havalandırma sistemlerine doğru bir şekilde tercih etmek gerekir. Spor salonunun metrekaresine düşen insan sayısına bağlı olarak tercih edilen havalandırma sistemleri ve bunların sıklığı belirlenir.

Spor Salonu Havalandırma Sistemi Çeşitleri

Havalandırma sistemleri mekan ve mekan boyutuna bağlı olarak değişiklik gösterir. Spor salonu için pek çok farklı havalandırma sistemi mevcuttur. Spor salonunun mekanik tesisat ve projelendirme işlemleri göz önünde bulundurularak buna uygun olan havalandırma sistemini tercih etmek gerekir. Spor salonu için uygun olan havalandırma sistemlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Isıtma, soğutma ve iklimlendirme havalandırma sistemleri
 • Havalandırma kanalı ile elde edilen sistemler
 • Baca vesilesi ile yapılan havalandırma sistemleri

Bu üç havalandırma sistemi spor salonları için oldukça uygundur. Müşteri memnuniyeti ön planda tutulduğu zaman havalandırma sistemlerine verilen önem artış gösterir. ERF Group spor salonları içerisine, kullandığı havalandırma sistemleri ile temiz hava akışını sağlar.

Havalandırma kanalı, havalandırma bacası ve havalandırma fanı ile son derece yeterli bir sistem elde edilir. Mekana uygun havalandırma yapılması, sistemin çok daha işlevsel olmasını sağlar. Bundan kaynaklı olarak mekan projesi de göz önünde bulundurularak bir projelendirme yapmanız gerekir.

Spor Salonu Havalandırma Sistemi İç Hava Kalitesi

Spor salonu denildiği zaman akla ilk gelen iç hava kalitesi olmaktadır. Kaliteli bir havalandırma söz konusu olmaz ise yapılan sporun kaliteli olması mümkün değildir. Hava akışını sağlayan sistemleri sayesinde iç hava kalitesini en yüksek seviyelere çıkarmak mümkün olur.

Spor salonları daha düşük tavanlı olmalarından kaynaklı olarak içeride yüksek sayıda insanın bulunması durumunda hava konusunda sıkıntı yaşanabilir. Küçük alanların daha ferah ve havadar olmasını sağlayabilmek adına havalandırma sistemleri ön plana çıkıyor. Genel olarak bodrum katları spor salonu olarak tercih edilmektedir.

Bodrum katlarında havalandırma sistemi yapılmadığı zaman nem ve kötü koku kendini göstermeye başlar. Bu gibi bir durum ile karşı karşıya kalmamak adına doğru havalandırma önemli konular arasındadır. İç mekan hava kalitesi göz ardı edilen spor salonları insanlar tarafından tercih edilmez.

İyi bir etki bırakabilmek adına havalandırmayı en iyi şekilde sağlamak gerekir. Özellikle son yıllarda spor salonları için hava düzenleyici sistemler artış göstermeye başladı. Bu gibi imkanlardan faydalana bilirsiniz.

Yetersiz Spor Salonu Havalandırması

İnsanlar spor salonlarında egzersiz yaparken nabızları artar ve bunun sonucunda daha hızlı nefes alıp vermeye başlarlar. Hızlı nefes alıp vermek daha fazla karbondioksit soluma ile sonuçlanır. Bu sebeple de ortamda bulunan oksijen miktarında ciddi bir azalma durumu söz konusu olur. Spor salonlarında bu durum en çok karşılaşılan problemler arasında yer alır.

Havada bulunan karbondioksite azaltmak için havalandırma en önemli konulardan biridir. Havalandırma yapılmadığı zaman insanlar çok fazla karbondioksit solumadan kaynaklı olarak karbondioksit zehirlenmesi yaşayabilir. Bunun beraberinde daha pek çok farklı sağlık sorunu kendini gösterir.

Havada bulunan oksijen miktarının azalması durumunda insanlar çok daha erken yorulur. Aynı zamanda halsizlik ve verimsizlik durumu da meydana gelir. Havalandırma konusunda düzgün bir tasarıma sahip olan spor salonları doğru gaz dengesini sağlama konusunda faydalıdır. Bu gibi alanlarda yapılan spor çok daha verimli bir sonuç elde etmenize yardımcı olur.

Spor Salonu Havalandırma Kanalı Çeşitleri

Spor Salonu’nda hava akışını sağlayabilmek için çeşitli kanallar ve sistemler mevcuttur. Bu kanal ve sistemleri spor salonunun büyüklüğüne ve projesine bağlı olarak tercih etmek gerekir. En doğru kanalı tercih ettiğiniz zaman havalandırma bacalarını ve borularını koruma imkanı sağlanmış olur. Spor salonu havalandırma kanallarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Kara kanal,
 • Havalandırma borusu,
 • Havalandırma kanalı,
 • Hazır flaşlı havalandırma kanalı,
 • Havalandırma bacası,
 • Paslanmaz baca,
 • Davlumbaz baca,
 • Paslanmaz çelik baca,
 • Spiro boru,
 • Yuvarlak kanal,
 • Spiro kanal gibi pek çok havalandırma kanalı çeşidi mevcuttur.

Kanallar sayede hava akışı doğru bir şekilde sağlanırken aynı zamanda boru ve bacaların işlevsellik göstermesi de sağlanmış olur. ERF Group kurulum işlemi esnasında profesyonel bir hizmet verir.

Spor Salonu Havalandırma Sistemi Faydaları

Kapalı alanlarda havalandırma sistemlerinin önemi göz ardı edilemeyecek kadar büyüktür. Doğru bir havalandırma sistemi oluşturulduğu zaman spor salonlarında hava akışını ve hava filtreleme işlemine gerek fanlar gerek ise kanallar sayesinde sağlamak mümkün olur. Ortaya çıkan kirleticilerin kontrollü bir şekilde ortadan kaldırılması işlemi mümkündür.

Spor salonu havalandırma sisteminin faydaları arasında devamlı ve taze havanın ortamda sürekli yenilenmesi yer alır. Aynı zamanda nem ve sıcaklık korunması konusunda da havalandırma sistemlerinin son derece büyük bir fayda sağladığı bilinir. Patlama ve yangın gibi olası tehlikelerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

Ortamı kirleten kirleticilerin hem seyreltilmesi hem de olası etkilerini kaldırır. Spor salonu ortamında bulunan ve istenmeyen hava akımını engellemeye yardımcı olur. Spor salonlarında en çok karşılaşılan konu pis kokudur. Havalandırma sistemi söz konusu olmadığı zaman bu pis kokunun etkilerini azaltmak mümkün değildir.

Spor Salonu Havalandırması

Spor salonlarının nem ve sıcaklık dengesini sağlamak, ortamda istenmeyen hava kirliliğini engellemek adına havalandırma en iyi şekilde yapılmalıdır. Birbirinden farklı menfez, fan ve aspiratör çeşitleri bulunur. Bu çeşitler arasında hem fiyat olarak hem de kalite olarak en iyi hizmeti almak gerekir. ERF Group amacı filtreleme ve yeterli havalandırma sistemini oluşturmaktır.

İnsanlar Spor Salonu’ndaki kötü kokulara tahammül edemez. Kötü koku problemini ortadan kaldırırken aynı zamanda ortam içerisinde bulunan karbondioksit miktarını da en düşüğe çekmek gerekir. Spor salonunda havalandırmaların zorunlu ihtiyaç haline gelmesi gerekir.

Salyangoz Fan ve Radyal Fan Arasındaki Farklar Nelerdir?
SONRAKİ YAZI