Okul öncesi kurumlar için hava sistemlerinin özellikleri çocuklar için çok önemli bir yere sahip olmaktadır. Eğitim kurumlarında havalandırma sorunları bir anaokulunun havalandırmasının hesaplanması, binadaki temiz hava çocukların refahını doğru seviyede tutmanıza olanak tanır. Temiz hava için doğal havalandırma ve fanlar tarafından sağlanan cebri havalandırma sorumluysa, uygun şekilde tasarlanmış olmalıdır.

Anaokulu Havalandırma Sistemleri

Anaokullarında havalandırma gereksinimleri anaokulu ve yuvalarda havalandırma sisteminin hesaplanması için gerekli temel başlangıç ​​verileri özel olarak tasarlanmaktadır. Buna bağlı olarak ERF GROUP hem havalandırma sistemleri hem de kuralları konusunda çok geniş bilgi ve deneyime sahip olmaktadır.

Anaokulu Havalandırma Sistem Özellikleri

Genel olarak çocukların zaman geçirdikleri alanlar kapsamında hemen hemen her oda için, sıcaklık rejimini, besleme ve egzoz havası değişimi için gereklilikleri gösterir. Tüm tavsiyeler ve düzenlemeler, çocuklar yokken ortamı düzenli olarak havalandırma zorunluluğunu içerir. Önerilen yöntemler taslak ve köşe havalandırmasıdır.

Hava soğutmanın süresi değişebilir, kural olarak rüzgarın gücüne ve yönüne, dış havanın sıcaklığına ve ayrıca ısıtma sisteminin çalışma moduna bağlıdır. En az 1,5 saatte bir odayı en az 10 dakika hava akımı ile havalandırmak gerekir. Havalandırma sırasında izin verilen maksimum sıcaklık düşüşü 4 derecedir.

Dışarısı sıcak olduğunda, çocukların yanında, ancak odanın sadece bir tarafında pencerelerin açılmasına izin verilir. Tuvaletlerden havalandırma kesinlikle yasaktır. Genel olarak baktığımız zaman, ERF GROUP ürün ve hizmet alanında çok geniş ve kapsamlı hizmetlere sahip olmaktadır.

Anaokulu Havalandırma Kuralları

Genelde hava değişimi çocukların gelişimi ve sağlığı için son derece önemli olmaktadır. Bu noktada çocukları yatırmadan önce uyku alanı havalandırılmalıdır. Dışarısı soğuk olduğunda, çocuklar gelmeden 10 dakika önce pencereler kapatılmalıdır. Çocuklar uykuya daldıktan sonra pencereler açılabilir, ancak yalnızca bir taraftan.

Tırmanıştan yarım saat önce kapatılmalıdır. Sıcak mevsimde uyku pencereler açıkken yapılmalı ancak taslaklara izin verilmemelidir. ERF GROUP havalandırma sistemleri ile doğal havalandırmanın etkili bir yoludur.

Bütün ürün özellikleri de okul öncesi kurumların binalarının zorla beslenmesi ve egzoz havalandırmasında yaygın olarak kullanılmaktadır. Anaokullarındaki düzeninin de kendine has özellikleri vardır.

Anaokulu Havalandırmada Düzenleme Teknikleri

Anaokullarındaki havalandırma düzenlemelerinin özellikleri:

  • Yemek ünitesinden oyun odaları ve uyku odalarından hava kanalları döşenmesi yapılamaz.
  • İlk yardım noktası tamamen bağımsız bir havalandırma sistemine sahip olmalıdır.
  • Tuvalette pencere olmaması durumunda, egzoz kanallarına hava değişimini yoğunlaştıracak eksenel fanlar takılmalıdır.
  • Okul öncesi kurumlar için asbestli çimento hava kanallarının kullanılması kesinlikle yasaktır.
  • Kreş ve anaokullarındaki maksimum hava sirkülasyon hızı 0,1 m / s'yi geçmemelidir.
  • Dış havanın gerekli sıcaklığa ısıtılması besleme dolaplarında yapılmalıdır, ancak pencere pervazına hava besleme cihazlarının kullanımına izin verilir.
  • Hava kanalları yılda iki kez temizlenmelidir.

Okul öncesi kurumların binalarının hava değişim oranı, çocukların sürekli bulunduğu tüm odalarda, sınıfların dışında koridorda temiz taze hava sağlanmalıdır. ERF GROUP kurulumlarında havalandırma sistemleri tek katlı binalarda normal tek katlı hava değişimi enine kirişler kullanılarak yapılır.

İki katlı binalarda doğal indüksiyonlu egzoz kanalı taze hava için havalandırmayı düzenlenir. Hizmet odası veya mutfaklarda, hava değişim oranı saatte 3-5'e ve tuvalette - teşvik edici havalandırma kanallarında bir ekipman gerektiren saatte 2-5'e yükseltilmektedir.

Anaokulu Alanlarında Havalandırma Özellikleri

ERF GROUP sistem kurulumlarında teknik özellikleri ve kurulumları ile grup yemek ve oyun alanlarında, IV iklim bölgesinde yer alan yatak odaları, mutfaklar, yardımcı odalar ve tuvalet banyo için de tavsiye edilen yerden veya köşeden havalandırma sağlanmaktadır.

Çocuk odalarında pencerelerin en az %50'sinde vasistas bulunmaktadır. Vasistas açıklıklarının alanı döşeme alanının 1/40 ila 1/50'si kadar olmaktadır. Vasistas dış kanadı aşağıdan yukarıya doğru açılmakta ve kıç aynalıklarda manivela cihazları ve yan perdeler bulunmaktadır.

Çocuk kurumunun gruplarının ana odalarında sisteminin kurulmasına,% 60-70 bağıl nem ile 20 ° C'lik sabit bir hava sıcaklığı sağlanmaktadır. Grup odalarında yerden 1 m yüksekliğe duvar termometresi asılmaktadır.

Anaokulu Alanlarında Havalandırma Sistem Seçenekleri

Anaokulu havalandırma sistemi için iki seçenek bulunmaktadır. Bunlar geleneksel ve modern olmaktadır. Anaokulu havalandırmasının geleneksel (basit) versiyonu daha önce, anaokullarında doğal havalandırma kullanılıyordu.

Hava, havalandırma deliklerinden ve pencerelerdeki doğal sızıntılardan sağlanıyordu ve davlumbaz, doğal hava basıncıyla kuyudan çatıya geçiyordu. Yani sıcak hava yükseliyordu. Elbette böyle bir havalandırma sisteminin avantajlarından çok dezavantajları vardır.

ERF GROUP sistem kurulumlarında çocukların daha çok vakit geçirdiği alanlar olan yerlerde (yatak odaları, oyun odaları) bir köşe ve içinden havalandırma sağlanması yapmaktadır.

Anaokulu, sıcak mevsimde sıcaklığın uzun süre +30 ° C'nin üzerinde kaldığı bir yerde bulunuyorsa, odalarda, kurutma odalarında, tuvaletlerde ve mutfaklarda boydan boya veya köşeden havalandırma sağlanması gerektiği için en uygun hizmet verilmektedir.

Oda bu şekilde havalandırıldığında, örneğin oyun havasını havalandırırken yatak odası veya giyinme odasından çıkar ve mutfaktan havalandırırken, kiler aracılığıyla hava bitişik odalardan dışarı atılır. Uzak kuzey koşullarında bu tür bir havalandırma gerekli olmayacaktır.

Anaokulunda Havalandırma Uygulamalarının Özellikleri

Anaokulunda havalandırmanın özellikleri besleme ve egzoz havalandırma sisteminin çalışma prensibi, odalarda besleme ve egzoz ünitesi sayesinde temiz ve kirli olmak üzere iki hava akımı oluşturulur. Filtreden geçen sokak hava kütleleri tozlu havanın etkisinden, kirden, mikroorganizmalardan arındırılır, ardından gerekli sıcaklığa kadar ısıtılarak odaya girer.

Fanlar yardımıyla kirli hava akımı ünitenin hava kanallarına girerek tesis dışına atılır. Bu konuda ERF GROUP hizmetlerinde enerji maliyetlerini en aza indirmek için, havalandırma sisteminin kurulmasına ihtiyaç duyulmaktadır. ERF GROUP, ekonomik oldukları ve gerekli seviyelerde ısıtma ve hava nemlendirmesi sağlayabildikleri için modern kurulumları tercih etmektedir.

Isı eşanjörlü besleme ve egzoz sistemi bu rol için idealdir. Bu, yılın kış döneminde ısıtma besleme havasının maliyetini önemli ölçüde azaltırken, ayarlanan sıcaklıkta sürekli taze hava beslemesi sağlayacaktır.

Reküperatör, egzoz havasındaki ısıyı besleme hava kütlelerine aktarır, böylece tüketilen elektrik miktarı çok daha az olacaktır. Aynı zamanda bazı noktalardan temiz ve daha sağlıklı olacaktır.

Anaokulunda Havalandırmanın Önemi

Kalabalık çocuk gruplarının bulunduğu ve yeterli havalandırmanın olmadığı anaokulları, havada büyük miktarda karbondioksit içerir. Bu sayı, çocuklarda ve bakıcılarda bazı semptomların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Bunlar migren, sürekli bulantı hissi bunlardan bazılarıdır. Ancak anaokulundaki normal havalandırma, hava kütlelerinde yeterli oksijen içeriği, hava kütlelerinde bulunan zararlı maddelerin sayısında azalma, çeşitli yaş gruplarının sinirlerini olumsuz etkileyen belirli aromaların giderilmesi, hava kütlelerinin neminin normalleştirilmesi, çeşitli haşerelerin ve mantar sporlarının yayılmasını azaltır.

Bu noktada ERF GROUP ürünleri çok büyük bir öneme sahip olmaktadır. Hem havalandırma imkan olmayan alanlarda hem de çocukların en çok zaman geçirdiği alanlarda çok başarılı sistemler kurmaktadır.

ERF GROUP, okul öncesi kurumlarda havalandırma için temel kurallara bağlı kalmaktadır. Bir okul öncesi kurumunun havasında tüm çocuk gruplarına zarar verecek aşırı miktarda karbondioksit bulunmasını önlemek için gerekli olan tüm önlemleri almaktadır.

Okul öncesi eğitim kurumlarında havalandırma gerçekleştirmek için özel bir program da geliştirmiştir. Bu bağlamda ortaya son derece gelişmiş ve tüm kurallara uygun tasarımlar ve teknik sistemler çıkmaktadır.

Salyangoz Fan ve Radyal Fan Arasındaki Farklar Nelerdir?
SONRAKİ YAZI