Tehlikeli alanlar için havalandırma sistemleri kullanım amacı, çalışma ortamından sağlık açısından zararlı olan kirli havayı tahliye ederek temiz hava sirkülasyonunu sağlamaktır. Kullanım alanına göre farklılık gösteren bu sistemler çalışma prensibiyle soluma durumunda zarar verebilecek olan havanın temizlenmesine, bu sayede ortamında sağlık ve güvenlik bakımından uygun hale getirilmesine imkân tanımaktadır.

Tehlikeli Alanlar İçin Havalandırma Sistemleri

Yoğun hava kirliliğine maruz kalınan kapalı bir alanda sağlıksız hava koşullarına maruz kalma durumunda, bu ortama temiz hava sağlanması söz konusu olduğunda kullanılan sistemlere havalandırma sistemi adı verilmektedir. Havalandırma sistemlerinin pek çok farklı çeşidi ve çalışma prensibi olduğu ifade edilebilir. Havalandırma sistemlerinde çoğunlukla kullanım amacı ve kullanım ortamı sistemin çalışma prensibinin belirlenmesinde çok önemli bir etken olarak bilinir. Temiz hava akımlarının yeterince gerçekleşmediği alanlarda içerisinde bulunan kirli hava, sadece insan sağlığı için birçok tehlike unsuru barındırmasından kaynaklı, bu gibi ortamlarda havalandırma sistemlerine mutlaka yer verilmelidir.

Havalandırma sistemlerinin dış ortama kirli havayı salmasından dolayı çevreyi ya da genel olarak atmosferi kirlettiğini düşünmek doğru bir düşünce türü değildir. Havalandırma sistemleri üretiminde havalandırma sistemi teknolojisinde bugün gelinen noktada bu durumun önüne geçen çalışmalar yapılmaya devam etmektedir. Diğer yandan havalandırma sistemleri kullanım çeşitliliği, kullanım alanına uygun olacak şekilde tercih edilmektedir. Her alanın kullanım kapasitesi farklı olduğu gibi buna bağlı olarak ihtiyaç oranı da değişkenlik göstermektedir.

Havalandırma Sistemi Kullanım Alanları

Havalandırma sistemlerinin çok sık olarak kullanıldığı en önemli yerlerden birisi fabrikalardır. Yoğun insan kalabalığının aktif olarak çalıştığı fabrikalar, üretim bakımından son derece farklı alanların bulunduğu bölgeler olarak dikkat çeker. Bu alanlarda üretim sırasında etrafa başta kimyasal maddeler olmak üzere sağlık açısından risk teşkil edecek birçok gaz, toz ve koku çıktığından havalandırma sistemlerinin bu alanlarda aktif şekilde rol oynaması çok önemlidir. Çalışan sağlığının korunması açısından verimli olan bu sistemler ferah bir hava yaratarak fabrikaların sağlık ve güvenlik açısından uygun ortamlar olmasını sağlar.

Fabrikada kullanılacak olan havalandırma sistemlerinin fabrikanın boyutuna, üretim aşamasına ve kullanılan malzemelerine göre keşifler yapıldıktan sonra karar verilmelidir. Nitelikli olarak sağlanan havalandırma çözümleri, istenen hava kalitesinin kolay bir şekilde sağlanabilmesini mümkün kılma konusunda son derece başarılıdır.

Havalandırma sistemleri hakkında gerekli bilgi ve donanıma sahip olmamak durumunda bu sistemlerin nerelerde kullanıldığı konusunda kararsız kalınabilir. Bu sistemler büyük ve küçük ölçekli pek çok alanda kullanılabilir. Tehlikeli alanlarda ortamın büyüklüğü gibi pek çok unsur havalandırma sisteminin özelliğini seçme konusunda belirleyicidir. Yapıya göre havalandırma sisteminin cinsi ve çeşidine karar verilebilir.

Ameliyathaneler, AVM’ler, villalar, binalar, ofis alanları, lokantalar, fabrikalar, plazalar, hastaneler, camiler ve insanların aktif olarak giriş-çıkış yaptığı her alanda havalandırma sistemleri kullanılmaktadır. Bu işlevsel havalandırma sistemlerinin hayatın her alanında karşımıza çıkmasının en temel sebebi ise hava kirliliği ve insan yoğunluğu olduğu söylenebilir. Tehlikeli alanlarda yaşam kalitesini arttırırken ayni zamanda insan sağlığını korumayı hedefleyen havalandırma sistemleri konusunda profesyonel yardım almak için ERF Group olarak yanınızdayız.

Havalandırma Sistemlerinin Sağladığı Avantajlar

İnsan kullanımına açık olan ya da havasız kalan kapalı ortamların uçucu maddeler, zararlı gazlar ve kirli hava faktörleri gibi birçok maddeden tam anlamıyla arındırılması ve sonraki aşamada bu ortamında temiz havayla beslenmesi aşamasında kullanılan havalandırma sistemleri kullanıcılara beraberinde pek çok avantajı getirmektedir. Havalandırma sistemleri çok geniş bir kullanım yelpazesine sahiptir. Geniş, kapalı, tehlikeli madde içeren ve insanların çok fazla yer aldığı ortamlarda bu havalandırma sistemlerinin kullanılması şarttır.

Havasız kalan ortamda yer alan kişilerin dumana, toza ve diğer tehlikeli gazlara karşı korunmasına olanak sunan havalandırma sistemleri sağlıklı bir çalışma ortamı yaratmak için olmazsa olmazdır. Ancak havalandırma sistemleri söz konusu olduğunda karşınıza pek çok farklı çeşit ve alternatif ürünün çıkacağını bilmeniz gerekir. Bu seçenekler arasında kullanım amacı ve daha birçok farklı etkene göre tercih yapmak size ve ihtiyaçlarınıza bağlıdır.

Kapalı olan her ortamda kullanılabilen havalandırma sistemleri, belirli kullanım alanlarıyla ön plana çıkar. Bu sistemlerin kullanım ortamı sektörel olarak değişkenlik gösterdiği gibi çoğunlukla endüstriyel alanlarda, kimyasal üretimin yapıldığı noktalarda ve daha pek çok yerde mutlak surette kullanılmaktadır. Bununla birlikte havalandırma sistemlerine ev ortamında bile yer verildiğini görmek günümüzde mümkün hale gelmiştir. Ev ortamında havalandırma sistemi kullanıldığına dair en önemli işaret mutfaklarda yer alan aspiratörlerdir. Banyo ve tuvaletlerde kullanılan havalandırma sistemleri de ev ortamında kullanılan havalandırma sistemlerine örnek olarak verilebilir.

Laboratuvarlarda havalandırma sistemlerinin çok sık kullanıldığı tehlikeli alanlar arasında yer alır. Laboratuvar tasarımları söz konusu olduğunda havalandırma sistemi kullanmak en öncelikli kriterlerden biri olarak karşınıza çıkar. Bu ortamlarda çalışan sağlığı, cihaz ve analiz sağlığı açısından son derece değerlidir. Bununla birlikte havalandırma sistemleri, laboratuvar ortamlarının en maliyetli kalemi olarak dikkat çeker. Genel maliyetler düşünüldüğünde, ilk etapta iyi bir tasarımının ne kadar özenli olması gerektiği göze çarpmaktadır. Yanlış tasarlanmış bir havalandırma sisteminin yeniden kurulumu ve restore edilmesi çok maliyetli olduğundan firma seçimi konusunda titiz davranmak, aksi bir durumda bu zahmet ve maliyetten kurtulmanızı sağlar.

Havalandırma sistemlerinin tasarımını ortaya koymadan önce dikkat edilmesi gereken en kritik aşamalardan biri çalışanların sağlığını en etkin şekilde koruma altına alacak dizaynı oluşturabilmektedir. Doğru bir şekilde kurulmuş havalandırma sistemi ortamda çalışan personeli tehlikeli buhar, koku ve tozlardan en etkin biçimde koruyabilir. Ayrıca ortamın neminin istenilen aralıklarda kalmasını sağlarken sıcaklığın dengelenmesine imkân tanır. Diğer yandan oluşan tozun ve partiküllerin uzaklaştırılması konusunda aktif bir rol oynar. İyi bir şekilde tasarlanmış havalandırma sistemli laboratuvarda meydana gelen tehlikeli kimyasal maddelerin dış ortama çıkmasının önüne geçer. Bu sayede hem toplum sağlığı hem de çalışanların sağlığı güvence altına alınarak pek çok anlamda verim elde edilmiş olur.

Mermer üretimi, otomotiv sektörü, ağır sanayi ortamları, mobilya üretimi gibi daha pek çok alanda havalandırma sistemlerinin olmazsa olmaz şekilde kullanıldığı görülmektedir. Havalandırma sistemi kullanmak istediğiniz tehlikeli alanları ERF Group olarak analiz ettikten sonra gerekli havalandırma sistemi tedarikini firma olarak en kısa süre içerisinde sağlıyoruz. Havalandırma sistemleri hakkında bilgi ve destek almak istediğinizde firma olarak her an yanınızda olduğumuzu belirtmek isteriz.

Tehlikeli Alanlarda Havalandırma Sistemleri ERF Group Farkıyla

Tehlikeli alanlarda kullanılan havalandırma sistemlerinin öncemi çok geniş bir pencerede incelendiğinde kaliteden ödün vermemek gerektiği ortaya çıkar. Bu yüzden alanında uzman ve havalandırma söz konusu olduğunda titiz çalışmalar sürdüren firmalara yönelmekte fayda vardır.

ERF Group bu anlamda aradığınız üst düzey kalite standartlarına sahip havalandırma sistemi tasarımlarına bütçeye uygun cazip fiyat aralıklarında sahip olabileceğiniz son derece nitelikli bir firmadır. Uzun yıllardan beri bu sektörde başarısıyla ismini duyurmayı başarmış olan ERF Group insan sağlığını etkin şekilde koruyan havalandırma çözümleriyle kullanıcı memnuniyet odaklı olduğundan, her geçen gün büyümeye ve gelişmeye devam etmektedir. Sizde nitelikli hizmet ve akılcı alternatif seçeneklerinin yer aldığı ERF Group farkını deneyimlemek için web sitemizde yer alan iletişim numaralarından hemen bize ulaşabilirsiniz.

Salyangoz Fan ve Radyal Fan Arasındaki Farklar Nelerdir?
SONRAKİ YAZI