Sirkülasyon pompası adından da anlaşılacağı üzere, sistemde dolaşan suyun ilerlemesini ve hareket etmesini sağlayan cihazlara verilen isimdir. Sirkülasyon pompaları, kapalı devre çalışan ısıtma ve soğutma sistemlerinde sıvının hareket ettirilebilmesi için gereklidir.

Bu pompalar, boyler, kazan, kombi gibi cihazlarda sıvının siküle edilmesini sağlar. Isıtma sistemleri açısından, kazanda ısınan suyun tesisattaki ısı dirençlerini geçmesini ve ısı yayıcılara iletilmesini sağar. Isıtma sistemleri açısından sirkülasyon pompası seçimi son derece önemlidir. Sirkülasyon pompası, ısıtma ve soğutma sistemlerinin kalbidir. Bu pompalar en uzak noktalara dahi akışkan iletilmesini sağlayabilir.

Sirkülasyon pompaları, ısıtma sistemlerinde, sıcak suyun akışında kullanılan cihazlardır. Isıtma sistemlerinde sirkülasyon pompalarının kullanılmasıyla, alınan verim üst seviyelere ulaşır. Bu pompalar sayesinde boru çapları küçülmüştür. Bunun yanı sıra daha düşük ısılarda daha fazla verim sağlanarak ısınma işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

Sirkülasyon pompası sayesinde, borularda az miktarda sıcak su tutulur ve böylece akışkan sıvılar soğumazlar. Borularda her zaman sıcak akışkanın dolanması, akışkanın ısınma süresini kısaltmaktadır. Bu da enerji verimini üst seviyelere çıkarmaktadır.

Sirkülasyon Pompası Ne İşe Yarar?

Sirkülasyon pompasının temel amacı ve görevi, sistemdeki akışkanların ilerlemesini sağlamaktır. Kazanda ısıtılan sıcak suyun ısı yayıcı cihazlara ulaşabilmesi için; dirençlerin üstesinden gelip hareket etmesini sağlar. Sirkülasyon pompasının bu işlevi sayesinde birçok fayda sağlanır.

Akışkanının hareket etmesini sağlayan pompanın sistem içerisinde özellikle verim anlamında büyük faydaları vardır. Sirkülasyon pompası su israfının önlenmesinde önemli bir yardımcıdır. Su israfı hem faturalarınızın artmasına hem de ekolojik dengenin bozulmasına neden olmaktadır. Bu pompalar sayesinde ise her an sıcak su olması, su israfının önüne geçer.

Birçok konut ve işletme sıcak suya 7/24 ihtiyaç duymamaktadır. İhtiyaç olmadığı anlarda borularda sıvının birikmemesi enerji ve maliyet açısından kullanıcılara avantaj sağlar.

Sirkülasyon Pompası Ayarı Nasıl Yapılır?

Sirkülasyon pompalarında montaj son derece önemlidir. Bununla birlikte bazı basit adımlarla montaj kolaylıkla gerçekleştirilebilir. Sirkülasyon pompasının yerleştirileceği tesisat eper yeni ise, mutlaka bir iç temizlik yapılması gerekir. Montaj sırasında ısıya dayanıklı contaların kullanılması avantaj sağlayacaktır.

Pompadaki ok yönü kazana doğru bakmalıdır. Bunun yanı sıra pompanın üzerinde belirtilmiş olan en yüksek akıma uygun bir elektrik panosuyla, elektrik aksamını güvence altına almanız gerekir. Daha sonra pompada kullanacağınız kademeyi ayarlayabilirsiniz. Elektrik tesisatında topraklama yapılması güvenlik açısından son derece önemli bir detaydır.

Eğer pompayı soğutma tesisatlarında kullanacaksanız bu durumda don tehlikesine karşı önlem alınması gerekir. Sistemin izolasyonu bu noktada son derece önemlidir. Sirkülasyon pompasını bodrum katı gibi aşağı seviyelere monte edecekseniz, su baskınlarına karşı da önlem alınmalıdır. Bu önlemlerin başında bir drenaj çukurunun yapılması gelir. Eğer gerekiyorsa bu alanlarda bir drenaj pompası da kullanılabilir.

Sirkülasyon Pompası Havası Nasıl Alınır?

Sirkülasyon pompası kullanacağınız sistemlerde havanın alınması daha fazla verim almanız açısından olumlu olacaktır. Suyun kalorifer gibi sistemlere aktarılmasından önce; bağlantılar, radyatörler ve bunlara bağlı tüm ara elemanlar kontrol edilmelidir. Eğer bu elemanlarda herhangi bir gevşeme varsa sıkılaştırılması gerekir.

Sirkülasyon sistemlerinde en büyük sorunlardan biri radyatörlerin ve tesisat elamanların yeterince ısınmamasıdır. Benzer şekilde radyatör sistemlerinden ses gelmesi de sıklıkla karşılaşılan sorunlardan biridir. Bu sorunların temel nedeni ise suda bulunan havadır. Özellikle ısıtma sistemleri ilk defa suyla doldurulduğunda, radyatördeki borularda bulunan hava çıkacak bir yer bulamamaktadır. Boruda sıkışan hava suyun tesisattaki geçişine izin vermemektedir. Bu da ısınma sorunlarının ortaya çıkmasına sebep olur.

Sistemde oluşacak olan havayı almak için purjör üzerindeki plastik parçayı döndürerek, aşağı konuma getirmek gerekir. Hava çıkışı sırasında su fışkırabileceği unutulmamalıdır. Sirkülasyon pompasından kaynaklı olarak bir gürültü varsa tüm sistemin incelenmesi gerekir. Bu durumlarda pompa tıkanmış olabilir ya da yataklar aşınmış olabilir. Sirkülasyon pompasına hava girmişse ve pompa motorlarının çalışma verimi düşmüşse, bu bir soruna işaret eder. Kimi zaman pompa değişimi sorunu çözerken, komplike durumlarda ise tüm sistemin incelenmesi gerekebilir.

Islak ve Kuru Rotorlu Pompalar

Sirkülasyon pompaları, motor yapılarına göre iki farklı çeşitte ele alınır. Bunlar ıslak rotorlu pompalar ve kuru rotorlu pompalardır.

Merkezi sıcak su ısıtma sistemlerinde, ıslak rotorlu sirkülasyon pompaları kullanılır. Islak rotorlu pompalarda, basınçlandırılan sıvı, rotor gömleği içerisinden dolaşmasına ve rotor milinin yer aldığı karbon yatakları ıslatmasına izin verilir. Bu sayede motorun yatak ve sargı grubundaki ısınma sorunu çözülür. Islak rotorlu pompalarda havalandırma fanı yoktur. Bu sebeple daha sessiz çalışırlar. Islak rotorlu pompalar birçok avantajına karşın kuru rotorlu pompalara göre daha düşük verimde çalışırlar.

Kuru rotorlu sirkülasyon pompaları ise hava ile soğutma yapabilen cihazlardır. Islak rotorlu pompaların gücünün yetmediği alanlarda kuru rotorlu seçenekler kullanılır. Soğutma grupları ve klima santralleri gibi alanlarda kuru rotorlu sirkülasyon pompaları kullanılmaktadır.

Sirkülasyon Pompası Seçimi

Sirkülasyon pompası ısıtma sisteminizin çok daha verimli bir şekilde çalışmasını sağlar. Bu pompalardan birini satın alacaksanız öncelikle ne amaçla ve nerede kullanılacağını doğru şekilde belirlemeniz gerekir. Bunun yanı sıra hangi akışkanda kullanacağınız da önemli bir kriterdir. Sirkülasyon pompası seçiminde debi ve basma yüksekliği dikkat etmeniz gereken teknik detayların başında gelir.

Eğer bir sirkülasyon pompası satın almak istiyor ancak teknik detaylar konusunda endişe ediyorsanız, hemen bizi arayabilirsiniz. ERF Grup olarak teknik ekibimiz size yardımcı olarak hangi sirkülasyon pompasını seçmeniz gerektiğini ifade edecektir. Bu sayede ERF Grup olarak ürettiğimiz sirkülasyon pompaları içerisinde, sisteminize en uygun cihazı kolaylıkla ve avantajlı fiyatlarla satın alabilirsiniz.

Kum Kalıba Dökümün Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?
ÖNCEKİ YAZI
Hidrofor Nedir, Ne İşe Yarar, Ne İçin Kullanılır?
SONRAKİ YAZI