Evinizde doğal olarak temiz hava istersiniz. Ancak iç mekan hava kirleticilerinin seviyeleri dış mekan seviyelerinden 2-5 kat daha yüksek olabilir. Siz veya ailenizden birinin alerjisi veya astımı varsa, toz, kepek, küf veya polen alerjenleri gibi havadaki partiküllerle dolu bir ev gerçek bir sorun olabilir. Düzenli temizlik ve yeterli havalandırmaya ek olarak, bir hava temizleyici kullanmak, evinizi mümkün olduğunca alerjensiz hale getirmeye yardımcı olabilir.

Havadaki partiküllerin seviyelerini kontrol etmek için kullanılan yaygın bir hava temizleyici, partikülleri yakalamak için elektrik alanları oluşturan elektrostatik hava filtresi ünitesidir. Elektrostatik hava temizleyiciler, zekice bir elektromanyetizma numarasıyla havadaki tozu ve diğer parçacıkları çekmeyi vaat eder. Portatif hava temizleme cihazlarında kullanılabilirler veya ev tipi HVAC sistemlerinin kanallarına monte edilebilirler.

Elektrostatik Filtre Nedir?

Yıkanabilir filtreler veya yeniden kullanılabilir filtreler olarak da bilinen elektrostatik hava filtreleri bir fırın üzerine yerleştirilmiştir. Tipik olarak kıvrımlı bir filtrenin yerini alır. Herhangi bir filtrenin temel amacı, evinize girmeye zorlanan kirli, dışarıdaki havayı temizlemektir.

Elektrostatik Filtre Nedir ?

Elektrostatik hava filtreleri toz, polen ve diğer havadaki parçacıkları evinize girmeden önce yakalamak için elektrik kullanarak kendilerini kıvrımlı filtrelerden ayırır. Bu filtreler hem ısıtma hem de soğutma için kullanılır.

Elektrostatik Hava Filtrelerinin Faydaları

Elektrostatik hava filtre üniteleri, doğru koşullara bağlı olarak, havadaki belirli bir boyuttaki birçok parçacığı giderir. Yine de bir elektrostatik filtrenin sizin için doğru olup olmadığına karar vermek için yararları ve sakıncaları tartmak önemlidir. Faydalarından bazıları şunlardır

 • Düşük Maliyet: Bir elektrostatik hava filtresi ünitesinin (taşınabilir veya HVAC sisteminize kurulu) bir kerelik başlangıç ​​maliyeti vardır. Ancak cihazlar filtrelerle birlikte gelmediği için herhangi bir filtre ortamını değiştirmeye gerek yoktur.
 • Yıkanabilir/Tekrar Kullanılabilir: Cihaz içindeki toplayıcı plakalar yıkanabilir ve tekrar kullanılabilir. Uzun ömürlü bir üründür.
 • Etkili: Toplayıcı plakalara sahip elektrostatik filtreler, plakalar temiz tutulduğu sürece havadaki tozu ve diğer parçacıkları gidermek için oldukça iyi bir iş çıkarır. Duman ve koku oluşumunu tamamen engeller.
 • Zamandan ve Zahmetten Tasarruf Edin: Yalnızca filtre maliyetinden tasarruf etmekle kalmaz, aynı zamanda mağazada ihtiyacınız olan belirli boyuttaki hava filtresini aramak zorunda kalmadan zamandan da tasarruf edebilirsiniz.
 • Verimli Çalışma: Elektrostatik hava filtreleri, markaya bağlı olarak yaklaşık 5 veya 6 MERV derecesine sahiptir (MERV, Minimum Verimli Derecelendirme Değeri anlamına gelir) Yani düşük enerji harcar.
 • İyi Hava Filtreleme: Bu filtreler, sisteminizdeki havayı filtrelemek için iyi bir iş çıkarır, elektrostatik hava filtreleri, kıvrımlı filtrelere kıyasla hava kalitesini iyileştirmek için çalışır.

Elektrostatik Filtre Kullanmanın Dezavantajları

 • Temizlenmezlerse Etkinliklerini Kaybederler: Elektrostatik filtrenin verimliliği, toplayıcı plakalar temiz olduğunda ve parçacıklarla aşırı yüklenmediğinde en yüksektir. Uzmanlar, bunları iki haftada bir en az ayda bir kez temizlemenizi önerir.
 • Yalnızca Partikül Maddeyi Giderirler: Elektrostatik hava filtreleri havadaki toz, evcil hayvan kepeği ve diğer alerjenler gibi partiküllerin seviyesini azaltır, ancak zararlı gazları hiçbir şekilde ortadan kaldırmaz.

Elektrostatik Hava Filtreleri Nasıl Çalışır?

Karmaşık görünebilirler, ancak elektrostatik hava temizleyicilerin arkasındaki gerçek bilim sezgiseldir. Elektrostatik hava filtreleri ideal olarak toz ve havada yüzen diğer parçacıklar için mıknatıs gibi çalışır.

Mıknatısların pozitif ve negatif taraflarının birbirini nasıl çektiğini düşünün. Bu ilke, hava temizleyici içindeki havadaki parçacıklara ve plakalara uygulanır. Bir filtreden geçen parçacıklara elektrik yükü verilirse ve yanlarına zıt yüklü birkaç plaka yerleştirirseniz, parçacıklar plakalara doğru çekilir ve onlara yapışır. İdeal olarak, evinizde yüzen parçacıkların birçoğu cihazın içinde sıkışıp kalır ve ev içi alerjen sorunu azaltılabilir.

Bu arada, aynı elektrostatik çekim ilkesi, kuru havalarda kafanıza bir balon sürttüğünüzde saçlarınızın havaya kalkmasına neden olan şeydir. Balon saçınızdan elektronları soyarak balona negatif, saçınıza da pozitif yük verir. Kütlesi çok az olan saçlarınız daha sonra balona doğru çekilir ve dikleşir.

Elektrostatik Yüklü Lifler

Yeniden kullanılabilir bir filtre ortamı olan "elektrostatik hava filtresi" türünü arıyor olabilirsiniz. Bunlar, elyafları elektrostatik yüklü malzemeden yapılmış filtre panelleridir. Bu, filtre ortamına bir referanstır ve harici bir güç kaynağı kullanan elektronik hava temizleyicileri kategorisinden ayrıdır.

HEPA filtreler gibi "kıvrımlı" filtrelerin aksine, elektrostatik yüklü filtreler "düz" filtreler olarak kabul edilir. Aradaki fark, eğer lifler elektrostatik olarak yüklenmişse, liflerle temas eden parçacıklar liflerin içinde hapsolmak yerine (HEPA filtrede olduğu gibi) çekilebilir ve filtreye yapışabilir.

Elektrostatik olarak şarj edilmiş bir panel filtre tipik olarak doğrudan HVAC sisteminize takılır ve kaba fiberlerden yapılır. Evinizde filtreden geçen toz ve diğer partikül kirlilikler liflere çekilebilir ve onlara yapışabilir.

Elektrostatik Hava Filtresi Bakımı

Bu yıkanabilir filtrelerin aylık olarak temizlenmesi oldukça önemlidir. Temizleme adımlarını izlerseniz herhangi bir ani arızadan kaçınırsınız.

 • Filtreyi hava işleme ünitesinde bulunan filtre kutusundan çıkarın.
 • Filtreyi püskürtmek için bahçe hortumunu kullanın, önce hava akış oklarının karşısındaki tarafı, ardından diğer tarafı aşağı doğru bir açıyla püskürttüğünüzden emin olun.
 • Filtreyi yılda iki kez bulaşık sabunu ile yıkayın, ardından 2. adımı tekrarlayın.
 • Filtrenin kurumasını bekleyin.

Kuruma Süresi: Çoğu filtrenin kuruması 15 – 30 dakika sürer.

ERF Group Önerisi

Evinizdeki alerjen seviyelerini azaltmanın ilk adımı, düzenli, kapsamlı temizlik ve yüzeylere yerleşen büyük parçacıkları gidermek için yeterli havalandırma sağlamak doğru cihaz seçimi yapmaktır. Daha sonra, belirtileriniz devam ederse partikül kirliliğini etkili bir şekilde ortadan kaldırabilecek bir hava temizleyici aramak iyi bir fikirdir.

Araştırma sürecimiz sırasında bunun kişisel bir tercih meselesi olduğunu keşfettik. Daha az para harcamak ve filtre hücreleri kendiniz temizlemek istiyorsanız, cevabınız filtreyi kendisi temizlemek istemeyen bir kişiden tamamen farklı olacaktır. Yani “elektrostatik hava filtresi daha mı iyi” yanlış bir sorudur, doğru soru “elektrostatik hava filtresi SİZİN ve EVİNİZ için daha mı iyi?” olacaktır.

Durumunuza en uygun kararı vereceğinizden emin değilseniz ERF Group bu konuda size en güvenli desteği verecektir. ERF Group tüm farklı filtre türleri hakkında geniş kapsamlı bilgi sahibi olup, sizin için en uygun olanı seçmenize yardımcı olacaktır.

Salyangoz Fan ve Radyal Fan Arasındaki Farklar Nelerdir?
SONRAKİ YAZI