Kapalı Genleşme Tankları ve Modelleri

Genleşme tankları, büzüşme tankları olarak da bilinir. Peki kapalı genleşme tankı nedir? Konutlarda veya işyerlerinde bulunan sıcak su sağlayan sistemlerinde, ısınan suyun hacmini düzenleyen genleşme tankları bulunmaktadır. Kapalı genleşme tankı, açık genleşme tankları kullanılamayan alanlarda tercih edilen monometre ve emniyet ventili ile çalışan sistemlerdir. Kapalı genleşme tankları günümüz tesisatlarında çokça tercih edilmektedir.

Genleşme Tankı Nedir?

Kapalı genleşme tankı çalışma prensibi konusunun daha iyi anlaşılabilmesi için genleşme tankının ne olduğunu inceleyelim. Bildiğiniz gibi su ısındığı zaman genleşmektedir. Su genleştiği zaman ısıtma sistemlerinde basınca etki eder. Bu sebepten dolayı basınç artmaya başlar. Ve zaman geçtikçe basınç dalgalanmaları meydana gelir. Oluşan basınç dalgalanmaları ısıtma sistemlerinde zarar oluşturmaya başlar. Artan sıcaklık ile genleşen suyun kontrol altına alınamaması durumunda ise, hem ısıtma sisteminde hem de kazanda sızıntı oluşabilir. Bu sızıntılar sistemin zarar görmesine ve sistemden verim alınamamasına neden olur. Bu basınç oluşumunu ve meydana gelebilecek diğer olumsuz durumları engelleyebilmek için kullanılan cihazlara genleşme tankı denir.

Açıklamadan da anlaşılabileceği gibi, genleşme tankının ısıtma sistemi ve artan ısı basıncının arasında bir köprü görevi gördüğünü söyleyebiliriz. Çünkü artan ısıyı kontrol altına alabilmektedir. Ayrıca basıncı da düşürerek, istenilen çalışma prensibi de elde edilmiş olunur.

Tüm kazan dairelerinde genleşme tankı bulunmaktadır. Genleşme tankları sayesinde basınç eşitlenmektedir. Genleşme tankları yüksek katlı binalarda hidrofor amacıyla kullanılmak için de tercih edilmektedir. Peki bunun haricinde genleşme tankı nerelerde kullanılır?

Genleşme Tankı Kullanılan Yerler

Gerek kapalı genleşme olsun gerek açık genleşme tankı olsun kullanım alanları oldukça geniştir. Kullanıldığı alanlara şu şekilde örnek verebiliriz;

 • Basınç sistemleri
 • Su sistemleri
 • Sulama pompaları
 • Yıkama sistemleri
 • Güneş sistemleri
 • Basınç tutma sistemleri
 • Soğutma sistemleri
 • Sıcak su sistemleri

Birçok alanda kullanabileceğiniz genleşme tankı seçeneklerine ERF Grup kalitesiyle sahip olabilirsiniz.

Genleşme Tankı Modelleri ve Özellikleri

Açık genleşme tankları ve kapalı genleşme tankları olarak iki farklı genleşme tankı modeli bulunmaktadır. İşyeri ve konut gibi alanlarda kullanılan ısıtma sistemlerinde sıcak su kullanımı için, su sıcaklığı ortalama olarak 80°C’dir. Besi suyunun sıcaklığı da 10°C’dir. Bu durum göz önüne alındığında suyun değeri 10°C ve 80°C arasında değişebilmektedir. Bu sıcaklığa istinaden suyun hacmi de değişkenlik gösterebilmektedir. Suyun hacmi genleşme tankı sayesinde gerçekleştirilmektedir.

Genleşme tankları farklı tesisatlarının güvenliğini sağlamak için kullanılmanın yanı sıra, ısıtma sistemlerinde kazanlarda da kullanılmaktadır. Ayrıca ısınma tesisatlarında ve gaz tesisatlarında da kaçak ya da buharlaşma gibi durumlara karşı koymak için de tercih edilmektedir.

Tesisatlarda yapılan bakımlarda ya da bir takım tamirlerde su miktarı azalması gibi durumlar yaşanabilir. Bu durumlarda kazanlarda su miktarının azalması genleşme tankları sayesinde önlenir.

Kapalı Genleşme Tankı Fiyatları

Kapalı genleşme tankı fiyatları hakkında bilgi almak istiyorsanız ERF Grup web sitemiz üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz. Dilerseniz teklif formu doldurarak, dilerseniz müşteri hizmetlerimizi arayarak fiyatlarımız hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Kapalı genleşme tanı fiyatları, genleşme tankı modelleri dikkate alındığında farklılık gösterebilmektedir.

Bütçenize uygun ve fiyat performans analizini yapabileceğiniz kapalı genleşme tankı seçeneklerine ERF Grup kalitesiyle sahip olabilirsiniz.

Genleşme Tankı Seçiminde Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Genleşme tanklarının kullanım amacına göre farklı modelleri mevcuttur. Bu farklara göre genleşme tankı seçerken dikkat etmek oldukça önemlidir.

Genleşme tankları alınmadan önce tüm özellikleri iyice araştırılmalıdır. Bunlar hem kullanılması gerekli hem de fonksiyonel ürünler olduğu için hakkında detaylı bilgi sahibi olmakta fayda var.

İlk olarak genleşme tankının nerede kullanılacağını belirlemek gerekmektedir. Apartmanda mı kullanılacak, fabrikada mı kullanılacak ya da ticari bir işletmede mi kullanılacak bunun belirlenmesi gerekmektedir. Kullanılacak mekana göre tercih edilecek genleşme tankı farklılık gösterebilmektedir.

Tercih edilecek olan genleşme tankının TSE standartlarına uygun olması da önemlidir. Kullanılan malzemenin kalınlığı da standartlara uygun olmalıdır. Ayrıca genleşme tankını satın almadan önce, genleşme tankının olması gereken basın testlerinden ve bazı kontrollerden de geçmesi gerekiyor. Bunların yapılıp yapılmadığı da kontrol edilmelidir.

Uzun süreli kullanıma uygun olabilmesi için genleşme tanklarının paslanmaya karşı dayanıklı olması gerekir. Bunun yanı sıra sağlamlık ve dayanıklılık konusu da genleşme tankı için önemli detaylardan biridir.

Genleşme tanklarının sahip olduğu yani üretilmiş olduğu materyal de önem taşımaktadır. Oluşabilecek herhangi durumlara karşı gövde kısmının dayanıklı olması çok önemlidir.

Genleşme tankının ölçüsü de dikkate alınması gereken diğer bir detaydır. Kullanılacak olan yere uygun olması gerekmektedir. Bu doğrultuda tankın kapasitesi ve hacmi de önem taşımaktadır. Genleşme tanklarını farklı ölçülerde bulabilmek mümkündür. Satın alma işlemi gerçekleştirmeden önce ihtiyacına göre, genleşme tankının boyutunu da belirleyebilirsiniz.

Genleşme tanklarının bakımlarının nasıl yapılması gerektiği ve montajlarının nasıl yapılması gerektiği konusunda da ürünleri satın almadan bu konudaki detaylar hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Genleşme tanklarında hava basıncı konusu da önemlidir. Genleşme tankında delinme gibi durumlar söz konusu olduğunda genleşme tanklarında su sızıntısı sorunu da oluşabilmektedir. Basınca dayanıklı kaplar genellikle 5-8 yıl arasında bir dayanıklılığa sahiptir. Bu konu hakkında da hassas olmakta fayda var.

Ve tüm bunların yanı sıra araştırılması gereken en önemli detay seçeceğiniz ürünün fiyat performans araştırmasını yapmak olmalıdır. Hem bütçenize uygun hem de kullanacağınız yere uygun bir ürün seçebilirsiniz.

Genleşme tankı seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken detayları toparlayacak olursak;

 • Genleşme tankının kullanılacağı yer
 • Basınç dayanıklılığı  
 • Genleşme tankıyla birlikte çalışacak olan diğer yardımcı ekipmanlar
 • Genleşme tankının kapasitesi
 • Genleşme tankının malzemesi
 • Isıl dengeyi sağlayacak olan denge kabı seçimi

gibi detaylara dikkat etmek gerektiğini söyleyebiliriz.

Kapalı Genleşme Tankları ERF Grup Güvencesiyle

ERF Grup güvencesiyle satılan tüm kapalı genleşme tankları CE ve TSE belgelidir. Hem ısıtma hem hidrofor sistemlerinde kullanılabilen tanklarımız ihtiyacınız olan özelliklere sahip.

Satın almak istediğiniz kapalı genleşme tank seçeneklerine sitemiz üzerinden karar vererek, sipariş vermek için dilerseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz. Deneyimli ekibimiz ile ihtiyaçlarınızı belirleyerek, ihtiyaçlarınız doğrultusunda kullanmanız gereken ürünleri belirleyebilirsiniz.

ERF Grup kalitesiyle henüz tanışmadıysanız, yine de geç kalmış sayılmazsınız. Bizimle iletişime geçerek müşteri memnuniyeti odaklı yaklaşımımız ve kaliteli hizmeti bir an önce yaşam alanlarınıza taşıyabilirsiniz. Üstelik zengin ürün çeşidi ve montaj kolaylığı sayesinde, ihtiyacınız olan hizmete en konforlu şekilde ulaşabilirsiniz.